21.12.2005 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medailová ocenění na Agritechnice

Klasikou všech výstav zemědělské techniky jsou medailová ocenění udělovaná technicky pokrokovým výrobkům, technickým řešením, nebo technologiím. Nejinak je tomu na významném evropském veletrhu, kterým je Agritechnica. V letošním ročníku byly uděleny celkem tři zlaté a hned 25 stříbrných medailí.

S oceněnými exponáty vás v tomto článku v krátkosti seznámíme.

Tři zlaté
Z trojice zlatých medailí, byly dvě uděleny výkonným traktorům. Jednak nové řadě traktorů John Deere 8030, které vynikají zejména zcela novými motory s variabilní geometrií turbodmychadla, a systémem recirkulace výfukových plynů. Díky tomu nají traktory jak vyšší výkon, tak nižší spotřebu paliva, ale rovněž i nižší emise oxidů dusíku. Bez problému tak splňují pro rok 2006 platnou normu Tier 3.
Také motor v traktoru Fendt 936, který je nyní patrně nejvýkonnějším kolovým traktorem klasické koncepce (maximální výkon 360 koní) splňuje platný emisní limit. Traktor je vybaven bezstupňovou Vario převodovkou a nejvyšší pojezdová rychlost je až 60 km/h. Zajímavý je koncept odpružení přední nápravy s nezávislým pružením pro každé kolo a dvěma senzory snímajícími polohu každé z polonáprav. A pro přenos výkonu na poldožku byly zvoleny speciální pneumatiky Michelin s vysokým obvodem a tudíž i kontaktní plochou.
Třetí zlatou medaili obdržela sekačka pru údržbu luk v horských terénech od firmy Motormahler. Dokáže vysekávat i svahy se sklonem vyšším než 70 ° a to díky unikátnímu konceptu pojezdu, který snižuje těžiště stroje. Pojezd je hydrostatický, každé kolo je poháněno zvlášť a při manévrování se mohou kola točit protisměrně. Kola nejsou osazena klasickými pneumatikami, ale hřeby, které eliminují jejich protáčení i v prudkém svahu.

25 stříbrných
Otázka utužení půdy je stále aktuální a významnou roli v její redukci mohou sehrát pásy, nahrazující pneumatiky. Jednu z medailí za pásový podvozek s odpružením proto získala firma Harain Maschinenbau.
Čištění vzduchových filtrů je pravidelným servisním úkonem, který není nijak příjemný. Firma Siemer Konstruktion proto vyvinula zařízení pro automatické čištění filtrů v uzavřeném prostoru, z něhož je odsáván znečištěný vzduch. Eliminuje se tak riziko poškození filtru a zlepšuje se i pracovní prostředí.
Firma HGV Tolsma Techniek získala stříbrnou medaili za systém MR-Control, který slouží pro automatické nastavování výšky hrůbku přo sázení brambor. Ultrazvukový senzor zaznamenává množství hrnuté půdy a podle toho se mění pracovní výška hrůbkovače a tedy i výška hrůbku.
V současnosti se nejvíce používají dvoukotoučová, odstředivá rozmetadla minerálních hnojiv u nichž bývá problém s dosažením přesnosti aplikace i při velké změně aplikovaného množství. To odstraňuje nový systém CDA použitý na rozmetadlech Rauch.
Problémem kejdovačů s vlečnými hadicemi bývá nerovnoměrná aplikace před a po otočení stroje na souvrati. Tento problém řeší zařízení formy Samson Agro, u jejichž kejdovačů se po zapnutí plní nejprve krajní hadice a pak ty směrem do středu (při dojetí na souvrať vše funguje opačně). Počátek i konec aplikace jsou tedy rovnoměrné.
Pro rychlejší plnění cisteren na kejdu je určeno zařízení firmy Vakumat. To je tvořeno vývěvou a následným odstředivým čerpadlem, které plní vlastní cisternu. Obě čerpadla jsou uložena na společném hřídeli.
Quick Fix. Toto označení známe i z jiných strojů a z jeho názvu je patrné, že jde o systém určený pro rychlou výměnu. V případě firmy Grimme a jejího stroje pro odstranění natě zeleniny s označením KP 1700 se jedná o rychlou výměnu kladívkového rotoru, který je zajištěn pouze jedním šroubem. Výměna je tedy rychlá a to jak v případě poškození tak tehdy kdy je třeba zvolit jiný typ rotoru pro sklizeň jiného druhu zeleniny.
Pro precizní aplikaci na souvratích jsou určeny systémy firem Amazone (GPS Switch), Hardi (Commander i Modell) a TeeJet (Boom Pilot). Všechny systém pracují obdobně a jde o vypínání postřikovače či rozmetadla jako celku i jeho sekcí při najíždění na souvrať. Stroj je řízen podle GPS a automaticky tedy ví v jaké se nachází poloze a podle toho na souvrati vypíná rozmetání či postřik takovým způsobem aby postřikovač správně navázal, nebo aby se při hnojení na souvrati správně překryly rozmetací obrazce a na souvrať nebylo aplikováno více hnojiv či pesticidů než je nutné.
Nový systém rozhozu drcené slámy a plev představila společnost Claas na mlátičkách Lexion 570 a 600. Stroje jsou pod drtičem osazeny dvěma rotory, které rozhazují materiál obdobně, jako rozmetadla. Pro dosažení rovnoměrnosti aplikace jsou rotory vybaveny směrovacími plechy, které během práce elektrohydraulicky pulzují a usměrňují výpad materiálu rovnoměrně po celém záběru. Usměrňovací plechy lze během jízdy aktivovat tak, aby drcenou hmotu dávkovaly proti vanoucímu větru. Zařízení je ve srovnání s předchozími systémy energeticky šetrnější.
Systém řízení optimální výkonnosti mlátičky Harvest Smart ve spojení se systémem GPS nabízí společnost John Deere u největších sklízecích mlátiček řady 9000i. Poziční systém umožňuje dodržovat optimální jízdní stopu s maximálním záběrem. Systém řízení výkonnosti udržuje takovou pracovní rychlost, aby byly pracovní ústrojí plně vytížené ale nedocházelo k nadměrným ztrátám. Veškeré tyto parametry není v silách lidské obsluhy udržet během celé pracovní směny v optimu, a tak je automatika vhodným pomocníkem.
Nové řezací ústrojí a rozmetač plev Premium představil také John Deere. Při ukládce slámy na řádek rozmetač plev separuje a rozmetá nejen plevy ale i krátkou poškozenou slámu a rozprostírá ji po celém záběru. Pokud je sláma drcena, je pomocí rozmetače rozprostírána spolu s plevami. Systém umožňuje odkládat do řádku i pořezanou slámu či slámu i s plevami.
Se sklízecí mlátičkou souvisí také žací vál Premium. Ten je pro plynulý tok hmoty hned za žací lištou osazen několika sekcemi mezi sebou propojenými pásovými gumovými dopravníky. To ji spolu se stavitelným přiháněčem předurčuje ke sklizni různých plodin bez nutnosti přestavování žacího válu.
Společnost Grimme získala ocenění za stavitelné uložení axiálních třídících válců VarioRS sklízeče brambor. Vzdálenost dvojice třídících válců lze podle aktuálních podmínek během práce nastavovat a optimalizovat tak práci stroje a zamezit ztrátám.
Další ocenění pro společnost Grimme bylo uděleno za elektrohydraulické nastavování vyorávací hloubky Terra-Control. K vývoji zařízení bylo přistoupeno kvůli nadměrnému stlačování řádků kopírovacím válcem. Při použití oceněného zařízení dává kopírovací válec podle profilu hrůbku pokyny elektrohydraulice k zahloubení či vyhloubení vyorávací radlice. Pracovní hloubku je také možné během práce snadno měnit.
Stříbro získala také firma VM Kartoffeltechnik díky nové koncepci dvouřádkového zásobníkového sklízeče brambor VM 8500. Ten disponuje stranovým vyoráváním, aktivním oddělováním příměsí a objemným zásobníkem. Používá také speciální korečkový dopravník a velkoplošné pneumatiky pro minimální utužení půdy.
GreenStar Harvest Doc je systém, který vznikl spoluprací společností John Deere a Pioneer Hi-Bred. Jedná se o zařízení měřící množství hmoty procházející sklízecí řezačkou, vlhkost materiálu a aplikátor konzervantu. Právě na základě množství a vlhkosti je určena dávka konzervantu. Ten je díky speciální trysce a novému typu konzervantu dávkován jen v minimálních dávkách asi 10 ml na tunu materiálu. Značnou výhodou je úspora vody pro ředění dříve používaných konzervantů.
Společnost Krone vylepšila sklízecí adaptér kukuřice o optický senzor. Ten podle zabarvení rostlin pozná zralost porostu a podle toho může automaticky nastavit výšku strniště, kterou může obsluha omezit maximální i minimální hranicí. Systém také zvládá v závislosti na zralosti regulovat otáčky hydraulicky poháněných vkládacích válců, díky čemuž se optimalizuje délka řezanky právě vzhledem ke zralosti.
Společnost Krone také výrazně zjednodušila sběrač píce, který dostal název EasyFlow. Ten původní používá pro vysunutí pružných prstů ze záběru vodící dráhu či vačku, které jsou v prašném prostředí náchylné na opotřebení. Nově se pružné prsty pohybují po kruhové dráze spolu s jejich nosníkem. O opuštění píce ze záběru prstů, tzn. aby prsty neprotahovaly píci do útrob sběrače se starají vačkově prohnuté krycí plechy.
Společnost Innex vyvinula několikafázový ohřívací systém kapalného fermentačního substrátu pro výrobu bioplynu. Stavebnicový systém získává teplo přímo z vlastní fermentované biomasy. Systém je tak naprosto ekologický.
Hned tři společnosti, konkrétně Amazone, Agrocom a Rauch společně sestavily systém automatické dokumentace prováděných prací, které se zaznamenávají do paměti a je možné je snadno přenést k následnému zpracování na stolním počítači. Obdobně také zařízení AO Autodok+ společnosti Land-Data Eurosoft umožňuje sbírat data pomocí čárových kódů např. včetně identifikace obsluhy apod. Obdobnou funkci sběru a přenosu dat plní systém Autodoc firmy Satconsystem. Díky zařízení lze sledovat nejen dráhu stroje, polohu, čas, atd. ale také ovládat přípojný stroj a to bezdrátově pomocí radiových vln. Odpadá tak nutnost instalovat propojovací kabely.
Za svůj distributor zrna věžových zásobníků obdržela stříbrnou medaili společnost Geerdts. Zařízení umožňuje díky třem otáčejícím se ramenům rovnoměrně rozvrstvovat zrno bez vzniku vrcholového kužele, takže je zajištěno rovnoměrné provzdušňování celého profilu skladovaného materiálu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down