Největší přehlídku techniky Case IH a Steyr v České republice uspořádala společnost Agri CS společně s VOD Kámen ve středu 1. června tradičně na tamním letišti. Na tuto středu připadl Mezinárodní den dětí, což výrazně ovlivnilo již 9. ročník akce nazvané Case den. Pro všechny malé i „velké děti“ byl připraven odborný program s celým sortimentem dodávaných strojů Case IH včetně několika novinek, ale také řada doprovodných akcí, které se postaraly o dobrou zábavu a odpočinek od každodenních starostí.
Na rozdíl od loňského ročníku přispělo k všeobecné pohodě více než tisícovky návštěvníků také slunečné počasí.
Scénky i vstoupení profesionálů
Ve spolupráci s domem Dětí a mládeže z Havlíčkova Brodu vyhlásili pořadatelé pro ty nejmenší, kterými se to na letišti jenom hemžilo, soutěž o nejlepší obrázek jakéhokoli stroje Case. Pro všechny ostatní návštěvníky pak byla připravena řada scének i profesionálních vystoupení.
Zájemci se mohli zúčastnit přetahování lehkého traktoru JXN se silným srdcem (výkon až 95 koní). K přední a zadní části traktoru umístili mechanici lana a dvě skupiny se přetahovaly navzájem. Vyhrála ta, ve které převládali zástupci Agri CS, i když zlí jazykové tvrdili, že brzdová světla „v ten správný pravý okamžik“ zasvítila. Rychlost dodávek náhradních dílů dokumentovala scénka s porouchaným turbem, které na starém kole přivezl anonymní uživatel. Společně s moderátorem zavolali do skladu a než si dal zákazník pivo a klobásu, náhradní díl přivezla dívka s Fabií. Snadné a jednoduché ovládání traktorů CVX bylo motivem další scénky, kdy v jednom z těchto modelů přijel s řidičem i chlapec. Během představení před tribunou si řidič odběhl k občerstvení, „nestihl“ se však vrátit a s traktorem zcela bez problémů odjel nezletilý spolujezdec. Líbil se i výstup malého chlapečka s traktorem MX Magnum na dálkové ovládání, který se s modelem postavil do jedné řady opravdových traktorů MX Magnum.
Co všechno lze dělat se smykem řízeným nakládačem Case XT 60 a traktorovým rypadlem Case 580 Super, které sice patří do stavebních strojů, ale uplatnění naleznou i v zemědělských provozech, předvedl v rámci prezentace stavebních strojů Case IH tovární jezdec společnosti Otmar Helhe. Bez použití bezpečnostních pásů by vystoupení se zdravou kůží zřejmě nedokončil. Na první pohled nebezpečná, ale pro návštěvníky velice atraktivní, byla i freestylová show, kdy dva jezdci na motocyklech přeskakovali různé traktory Case IH včetně nejvyššího modelu STX Steiger. Po oficiálním ukončení programu si pak mohli návštěvníci vyzkoušet jednotlivé modely traktorů, stejně jako osobních vozů Škoda, Fiat a Alfa Romeo, ale i nákladních vozů Iveco.
Třináct modelových řad
Podle ředitele Agri CS Karla Plešingera se stále více českých zemědělců přesvědčuje o tom, že technika Case IH poskytuje ty nejlepší služby a ulehčuje práci, která se tak stává zábavou. Dominantní postavení mají traktory, které byly, jsou a budou základním energetickým prostředkem v zemědělství. Nabídka dovážených modelů společností Agri CS je opravdu široká a zahrnuje devět modelových řad Case IH a čtyři modelové řady Steyr.
Jako první se návštěvníkům představily traktory modelové řady Maxxima JXN a JXC. Jde o nejmenší traktory nabízené v současné době společností Agri CS, novinkou letošního roku je jen 1,2 m široký viniční traktor JXN s výkonem motoru 75 koní. Další model JXC je kompaktní traktor určený pro lehčí práce, vyznačuje se výbornou manévrovatelností, ale silným motorem a robustní konstrukcí. Tento silný, odolný a spolehlivý stroj s komfortním ovládáním je vhodný pro producenty zeleniny, ovoce a obecní úřady k údržbě komunikací a veřejné zeleně.
Univerzálními traktory, které se hodí především do živočišné výroby, jsou modely JX Maxxima a JXU Maxxima. Nejjednodušší model, který je společnost Case IH schopna nabídnout, je vysoce spolehlivý, kompletně mechanický traktor JX s mechanickou reverzací a klimatizací vhodný pro práci s krmným vozem. Model JX 90 je v současné době možné pořídit přibližně již za 850 tisíc korun, přitom lze využít zvýhodněného financování prostřednictvím CAC leasingu.
Druhý model JXU Maxxima představuje univerzální, komfortní traktor pro široké uplatnění na farmě, je vhodný zejména pro práci s čelním nakládačem. Ve výbavě je již převodovka se řazením a reverzací pod zatížením. Traktory JXU se dodávají ve dvou verzích výbavy, jednak jednoduší Farm pro práci v živočišné výrobě, a jednak komfortně vybavený traktor pro nejširší použití Comfort. Výrazné cenové zvýhodnění je v současnosti u limitovaná série JXU 100 Super Farmer.
Technicky vyspělé stroje
Univerzální traktory Case IH ve střední výkonové kategorii od 100 do 190 koní nesou označení Maxxum. Menší řada MXU s výkonem motoru 100 až 135 koní je mistry síly a všestrannosti, vyznačuje se vysokou produktivitou a neobvykle širokou specifikací, pokud jde o výkon, převodovku, hydraulický systém a pod. Traktory MXU Maxxum 100 a 115 jsou vybaveny čtyřválcovým mechanicky řízeným motorem o výkonu 100 a 115 koní, modely o výkonu 110, 125 a 135 pak mají elektronicky řízenými motory o výkonu 110, 125 a 135 koní. Jde o technicky vyspělé traktory, které zcela změnily měřítka této třídy. Podle Ing. Pavla Nováka má jedině Case IH traktor, který ve třídě 135 koní nabízí navýšení výkonu až na 168 koní.
Druhá modelová řada Maxxum s označením MXM zahrnuje šest modelů s výkonem motorů od 120 do 190 koní, přičemž dva nejsilnější traktory jsou vybaveny funkcí Power Management, která při specifických operacích navýší výkon motoru až o 40 koní. Na výběr jsou dva druhy převodovek se skupinovým nebo plným Powershiftem a s automatickým řazením. Od letošního roku přibylo do jejich názvu dodatkové označení PRO (zkratka anglických slov – Profesional nebo Proven – osvědčený, prověřený), jež symbolizuje jejich technickou vyspělost a hlavně osvědčenou konstrukci.
Inteligentní traktory s jednoduchým ovládáním a výkonem motoru od 135 do 190 koní mají označení CVX. To, co je v jiných modelových řadách za příplatek, je v těchto modelech již ve standardní výbavě. Hlavní důraz při vývoji se kladl na vysokou produktivitu, hospodárnost, komfort obsluhy a co nejjednodušší ovládání, filosofií výrobce je výraz „sednout a jet“. V letošním roce ztratily tyto traktory poslední handicap, který měly, a to navyšování výkonu motoru. V transportním režimu a při práci s vývodovým hřídelem lze v současné době u všech modelů navýšit výkon o 20 koní.
Nový systém řízení motoru umožňuje řidiči navolit libovolné otáčky při zvednutém a spuštěném tříbodovém závěsu, což vede k usnadnění ovládání na souvrati a k úspoře paliva. Bezstupňová převodovka CVT s plynulou změnou převodového poměru, která vznikla kombinací mechanické a hydrostatické části, byla navržena tak, aby v hlavních pracovních oblastech byl co nejvyšší mechanický převod pro nejvyšší účinnost. Převodovka má tři rychlostní režimy 0 až 14, 0 až 25, 0 až 40 (50) km/h, kdy při nejnižším režimu se pedál pojezdu stává nejcitlivějším a lze tak velice snadno nastavit požadovanou pojezdovou rychlost (včetně plazivých rychlostí – až 40 m/h). Ke každému rychlostnímu režimu může být přednastavena rychlost pro tempomat a zvolen manuální režim, kdy se ze stroje stane klasický traktor. V Kámeni se před tribunou předvedly i dva modely CVX v barvách Krone. Tímto společnost vyhověla přání zákazníka, který je „fanouškem techniky Krone a traktorů Case CVX.
Největší jsou i nejsilnější
První těžkou váhovou kategorií představenou v Kámeni byly traktory MX Magnum. Stroje této řady jsou mezi uživateli velmi oblíbené zejména pro svou spolehlivost, poměr zatížení přední a zadní nápravy čtyřicet na šedesát bez předního závaží, bohatou základní výbavu, ve které je automatická klimatizace, sestava zadních závěsů pro přívěsy, vzduchové brzdy či xenonové pracovní světlomety a především díky prostorné kabině s vynikajícím výhledem. V nabídce jsou čtyři modely s označením MX 210, MX 230, MX 255 a MX 285 vybavené osvědčenými šestiválcovými motory o objemu 8,3 l, které mají zvýšené výkony až na 315 koní.
Nejsilnějším představeným traktorem byl čtyřpásový tahač Case IH STX Steiger, který v rámci Case dne slavnostně převzalo ZOD Haná, družstvo se sídlem ve Švábenicích. Při celodenním nasazení a vytížení je maximálně spolehlivý a nenáročný na údržbu, vyniká příznivou spotřebu paliva a velice jednoduchým ovládáním. Tahač STX 450 Steiger QuadTrac je vybaven motorem Cummins o objemu 15 l se jmenovitým výkonem 450 koní (336 kW), disponuje vysokým převýšením točivého momentu a při 1800 otáčkách za minutu dosahuje maximálního výkonu 500 koní, který je o deset procent vyšší než jmenovitý. Převodovka se 16 stupni řazenými pod zatížením vpřed a se dvěma stupni vzad poskytuje jemné odstupňování rychlostí a dovoluje optimálně využít výkonový potenciál traktoru. Maximální pojezdová rychlost traktoru je 38 km/h a i při této rychlosti je tahač na silnici velice stabilní. Palivová nádrž s objemem 1136 l stačí bez problémů pro celodenní nasazení tahače.
Posledními předvedeným traktory byly stroje značky Steyr, které nacházejí uplatnění především v lesním hospodářství a komunální sféře. Traktory Steyr Profi a CVT byly agregovány s frézami na drcení klestu, model 9080 F byl vybaven kompletní lesnickou nástavbou.
Nechyběly ani mlátičky a lisy
Po traktorech, které pomáhají obdělat půdu, založit porosty a starat se o ně, přišla na řadu sklízecí technika. Agri CS dodává sklízecí mlátičky jak s klasickým, tak s axiálním mláticím ústrojím, s posledně jmenovaným způsobem má Case IH už téměř třicetileté zkušenosti. Jako první byla představena osvědčená konvenční sklízecí mlátička CT 5080, speciálně stavěná pro evropské podmínky s unikátním čtyřbubnovým mláticím ústrojím. V současné době ji lze pořídit se speciálním cenovým zvýhodněním.
Druhým předvedeným modelem byla neustále inovovaná axiální sklízecí mlátička AF 2388 X-clusive s vylepšený rotorem. K jejím přednostem patří velká výkonnost, šetrnost k zrnu, provozní nenáročnost a především pověstná spolehlivost. Tato konstrukčně jednoduchá mlátička má oproti srovnatelným tangenciálním mlátičkám výrazně menší počet pohyblivých částí.
Nejvýkonnějším typem z produkce Case IH je mlátička AFX 8010. Jde o nejmodernější axiální sklízecí mlátičku s revolučním řešením pohonu jednotlivých ústrojí s minimem klínových řemenů. Dá se říci, že touto nadčasovou konstrukcí mlátičky AFX nastavil Case IH nové standardy. Je to znát na prodejnosti, kdy zájem zákazníků výrazně převyšuje výrobní kapacity výrobce.
V letošním roce se úspěšně rozbíhá i prodej lisů na kulaté i hranolovité balíky, v jejichž produkci má Case IH dlouholetou tradici. Praktické ukázky lisování sena se zúčastnily dva lisy, a to RBX 341 a RBX 452.
Odborná část skloubená se zábavou udělala z Case dne zajímavou akci, na kterou se budou návštěvníci každý rok určitě vracet.