24.06.2005 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žací stroje se předvedly v celé škále

Více než dvě desítky žacích strojů, ať již diskových nebo bubnových, se představily návštěvníkům Dne Zemědělce 17. 4. v Bernarticích. Díky časově doslova nabitému programu musely své přednosti předvést, možná bohužel, pouze při jednom přejezdu po pozemku. Ale i tak si zájemci, kterých se v Bernarticích sešlo hned několik tisícovek, mohli udělat poměrně ucelený obrázek o nabídce této techniky na českém trhu.

Jako první vjel do jetelového porostu zástupce českého výrobce z Agrostroje Pelhřimov, bubnový žací stroj ZTR – 215 H. Výroba bubnových strojů má v Pelhřimově dlouholetou tradici a momentálně jsou vyráběny ve třech pracovních záběrech 1,65, 1,85 a 2,15 m. Předvedený stroj o záběru 2,15 je dvoububnový, robustní. Jeho přestavování z přepravní do pracovní polohy je řešeno hydraulickými válci, což je pro obsluhu jednodušší a zároveň bezpečnější řešení. Ke strojům je možné dodat kovové lamače posečené píce, na kterých lze zvolit intenzitu lámání.
V Agrostroji Pelhřimov se kromě bubnových vyrábějí také diskové žací stroje. V Bernarticích se představila na předním závěsu traktoru novinka řady Exact 285 F. Kromě záběru 2,85 bude k dispozici také varianta se záběrem 2,45 m. Jde o středově zavěšenou skříň s čelním ozubením. Stroj je vybaven lamači s plastovými prsty. Středové zavěšení s taženým žacím ústrojím měl třetí produkt Agrostroje Exact 285 D. Velmi dobře kopíruje terén, při najetí na překážku dojde k jeho vyklonění, takže nehrozí nebezpečí poruchy.
Dlouhou tradici má i výroba žacích strojů značky Lely. Představené stroje Lely Splendimo se vyrábějí v záběrech od 1,60 m až do 9 m. Jejich předností je modulární žací nosník, kde je pohon jednotlivých modulů řešený tyčí, a tím je dosaženo úspory potřebného příkonu o 15 až 20 % oproti pohonu ozubenými koly. Příkon předvedené soupravy Lely Splendimo 280 FC a Lely 280 TC byl 80 kW.
Skupinu žacích strojů Kuhn (pro tuto sezónu se vyrábí celkem 56 typů) jako první reprezentoval při praktických ukázkách Select GMD 66 s pracovním záběrem 2,4 m. Tato nejjednodušší a nejlehčí vyráběná řada je určena pro práci v agregaci s traktory o výkonu 30 až 80 koní. V nabídce je pět pracovních záběrů od 1,2 do 2,8 m. Odpružení je u tohoto typu klasické mechanické pomocí pružin. Bočně uložená disková žací lišta je při přepravě umístěna v horní poloze.
S kondicionérem pracoval další zástupce značky Kuhn, diskový žací stroj FC 283 R Lift Control. Jako kondicionér pracují gumové válce. U diskové žací lišty je použito vahadlové středové uložení, které dává stroji velké předpoklady k dokonalému kopírování pozemku. To je řešeno hydropneumatickým odpružením, jehož nastavením se stroj přizpůsobí konkrétním podmínkám.
V kombinaci s čelním diskovým žacím strojem se představila zadní dvojkombinace diskových žacích strojů Kuhn o celkovém pracovním záběru 8,8 m, na které jako kondicionér pracovaly plastové lamače nastavitelné ve 12 polohách. Další možností volby účinnosti kondicionéru je nastavení rychlosti redukčních otáček. Plastové lamače bude možno i u tohoto pracovního záběru od příští sezóny nahradit gumovými válci, případně zvolit typ bez kondicionéru. Stroj byl stejně jako předchozí vybaven hydropneumatickým kopírováním Lift Control.
S kombinací čelního a zadního diskového stroje se představil nejprodávanější zástupce značky Claas - Disco 3050 FC a Disco 3050 C. Diskové žací stroje Claas jsou vyráběny od pracovního záběru 2,5 m až po největší samojízdný stroj Claas Cougar se záběrem 15 m, který by se měl letos objevit v praktických ukázkách i na českých polích.
Diskový žací stroj italského výrobce se stopadesátiletou tradicí Tonutti, zastoupený modelem DMP 245 má hmotnost 550 kg, takže může bez problémů pracovat v agregaci s traktory nižších výkonových tříd. Stroje Tonutti se vyrábějí v pracovních šířkách od 1,65 do 3 m.
Prvním zástupcem strojů Pöttinger a zároveň novinkou pro letošní rok byl diskový žací stroj ekonomické verze NovaDisc 400 s pracovním záběrem čtyři metry, který byl testován právě na českých polích. Stroj je vybaven uzavřenou svařovanou žací lištou. Přes svoji příznivou cenu uspokojí i uživatele požadující vysoký výkon.
Velkoplošným žacím strojem se prezentovala značka Krone. Kombinace 475 EasyCut 32 CV a 9000 CV s prstovými kondicionéry pracuje právě na pozemcích bernartického zemědělského družstva. Stroj má celkový pracovní záběr 8,7 m. Diskové žací ústrojí má speciální patentovaný pohon žacích disků. Kombinace pracovala s traktorem o výkonu pouhých 175 koní. Stroj lze vybavit i shazovačem řádků (shazovacím pásem).
Druhá souprava Krone EasyCut 32 CRI vepředu a 28 CRI vzadu reprezentovala žací stroje s kondicionérem řešeným gumovými válci. Je určena speciálně pro sklizeň porostu jetelovin nebo vojtěšky s šetrnějším mačkáním. Kombinace byla při celkovém záběru šest metrů agregována s traktorem o jmenovitém výkonu 135 koní, takže i v tomto případě jde o velice nízkoenergetické sečení. Sečení je možné jak na široko, tak lze sklízenou hmotu klást do dvou, případně jednoho řádku. Závěs čelního stroje je řešen pomocí dvou nadlehčovacích pružin a stroj velice dobře kopíruje terén ve všech směrech. Vzadu nesený stroj je při přepravě skrytý za obrysem traktoru.
Žací diskový stroj Pöttinger NovaCat 266 F a NovaCat 265 byl vybaven prstovými kondicionéry, které je možné zaměnit za mačkací válce. Díky výbavě zařízením Extradry je možný plošný rozhoz sklízené hmoty.
Tažená žací lišta Elho HNM 320C se středově uchycenou ojí pracuje v záběru 3,2 m. Diskový žací stroj je vybaven prstovým kondicionérem. Lišta je stejně jako ostatní typy značky Elho hydropneumaticky odpružena. Díky práci kondicionéru vytváří žací stroj vysoké a vzdušné řádky s velmi dobrým prosycháním píce.
Tažený diskový žací stroj Pöttinger CatNova 3100T je vhodný i do těžkých podmínek. Má pracovní záběr tři metry a je vybaven prstovým kondicionérem, ale lze u něj využít i mačkací válce. Středové uložení tažné oje umožňuje výkyv do obou stran. V nabídce jsou i stroje s bočně uloženou ojí. Tažené žací stroje vyrábí firma Pöttinger v pracovních záběrech 2,6, 3 a 3,6 m, ale kromě nich je v nabídce i řada nesených strojů.
Ucelenou řadu žacích mačkačů v různých pracovních šířích prezentovala značka John Deere. Prvním z nich byl středově uložený mačkač 730 s kondicionérem. I když není pro sečení jetelovin vhodný, byl seřízen tak, aby intenzita narušení hmoty odpovídala i nasazení v daných podmínkách. Velice přesně kopíruje terén, jelikož kopírovací mechanizmus je uložen těsně za žací lištou. Vyrábí se v pracovních záběrech 3 a 3,5 m.
Čelní žací mačkač John Deere 131 o záběru 3,1 m pracoval v kombinaci se zadním strojem John Deere 1465. Oba stroje byly vybaveny mačkacími válci. Kombinace může posečenou hmotu shrnout na jeden řádek od 1,3 m do 2,6 m. Čelní mačkač je hydropneumaticky odpružený, zadní je tažený, uložený bočně. Shrnovač řádků může být zařazen či nikoli, takže lze shrnovat na dva nebo jeden řádek.
Kombinaci tří žacích mačkačů tzv. „letadlo“ tvoří hydropneumaticky odpružený čelní stroj John Deere 131 a dva zadní mačkače John Deere 388 nesené na rámu, které jsou také hydropneumaticky odpružené a vybavené kondicionéry. Stroj je v této kombinaci schopen posekat 80 až 90 hektarů za den a je určen pro ty nejnáročnější uživatele. Pracuje ve velké rychlosti i kvalitě i na nerovném terénu. Je dodáván v záběrech 8,1 a 8,8 m.
Další kombinací byl čelně John Deere 131 a zadně John Deere 331 nesený mačkač. Oba měly pracovní záběr tři metry a byly vybaveny kondicionéry. Oba mačkače jsou hydropneumaticky odpružené, přičemž navíc zadní stroj je středově uložen a i deálně tak kopíruje pozemek.
Samojízdná řezačka John Deere 6810 pracovala v kombinaci s žacím mačkačem TMC 190 v celkovém záběru devět metrů. Řezačka může být využita jak pro sečení, tak pro řezání hmoty, jelikož montáž tohoto zařízení trvá pouze dvě hodiny. Řezačka naseče dostatečně velkou plochu, po zavadnutí hmoty je na ni nasazeno řezací ústrojí a její využití pokračuje klasickým způsobem. I v tomto případě byly všechny žací lišty hydropneumaticky odpruženy a vybaveny kondicionéry.
Další soupravou dvou žacích strojů se prezentovala značka Krone. Čelní lišta AFL 283 CV má záběr 2,8 m, zadní bočně tažená lišta EasyCut 6200 CV pracovala se záběrem 6,2 m. Oba stroje byly vybaveny prstovými kondicionéry.
Do skupiny strojů firmy KvernelandGroup patří žací stroje Taarup. Čelní nesená žací lišta 3532 F měla stejně jako ta zadní 3132 pracovní záběr 3,2 m. Ani na těchto strojích nechyběl prstový kondicionér s kovovými prsty s nastavitelnou intenzitou mačkání. Stroje jsou vybaveny disky s menším průměrem, takže méně vtahují kameny a jsou lépe chráněny proti poškození. Přední lišta je odpružena mechanicky s pomocí silných vinutých pružin, zadní je odpružena elektropneumaticky s nastavitelnou intenzitou přítlaku na podložku. Zadní lišta je doplněna o zařízení pro široký rozhoz. Souprava byla agregována s traktorem o výkonu 190 koní.
Disková tažená žací lišta Niemayer PD-305-IC je vybavena kondicionérem a pracuje v záběru 3,05 m. Její hodinový výkon se pohybuje dle podmínek okolo 4,5 ha. Požaduje výkon traktoru 47 kW. Má sedm disků a každý z nich je osazen dvěma noži. Je vybavena paměťovým válcem, s jehož pomocí dodržuje pracovní úhel ± 40°.
V kombinaci se strojem Fortschritt pracovala čelní žací lišta Mörtl FS 332. Její výkon se pohybuje okolo čtyř posečených hektarů za hodinu. Je vybavena rychlovýměnným systémem výměny nožů.
Posledním strojem, který se v kategorii žacích strojů v Bernarticích představil byl návěsný diskový žací stroj Kuhn FC 353 GC RA s výkyvnou centrální ojí.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down