21.06.2005 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Píci rozhodit a otočit

Hned po předvedení práce žacích strojů ukázaly na Dni Zemědělce v Bernarticích svou práci při rozhozu čerstvých řádek obraceče. Diváci mohli vidět práci osmi rotorových strojů v neseném, návěsném či taženém provedení s různými pracovními záběry.

Hned po projetí posledního žacího stroje se divákům bernartického Dne Zemědělce předvedl první ze skupiny obracečů. Tím byl Kuhn GF 8501 T (1). Pracovní záběr rotorového stroje činí 8,5 m a tvoří jej osm rotorů o šesti hrabicích. Stroj je vybaven hydraulickým sklápěním do transportní polohy a také hydraulicky sklopným transportním podvozkem. Základním konstrukčním prvkem obraceče jsou prstové zubové spojky Digidrive, které zajišťují jednoduchost a dlouhou životnost v místech zlomu, neboť umožňují provoz i při složeném stroji. Obraceč je vybaven mechanickým natáčením opěrných kol pro boční rozhoz, možné je také hydraulické provedení. Obraceče Kuhn jsou vyráběny v záběrech od 2,2 do 10,6 m.
Druhým z obracečů předvedených v Bernarticích byl Lely Lotus 9000 (2). Stroj se na první pohled od ostatních strojů lišil svým podvozkem, na nějž se obraceč nejen hydraulicky skládal do přepravní polohy, ale sloužil také jako opora při vlastním obracení. Devítimetrový záběr zajišťuje osm rotorů, každý s šesti hrabicemi. Další zvláštností tohoto obraceče a vlastně všech obracečů Lely jsou hákovitě zahnuté pružné prsty, které podle prezentace dovozce pracují jako když se klasicky obrací hráběmi. Díky jejich použití jsou otáčky rotorů sníženy asi o 20 % oproti použití klasických prstů. Obraceče Lely je možné zakoupit od 3,5 do 13,2 m. V záběru do 7 m se jedná o nesené provedení, avšak jako tažené je možné je dodat již v záběru od 4 m až do zmíněných 13,2 m.
Claas Volto 670 (3) byl zástupcem řady obracečů, která se vyrábí v rozsahu záběrů 4,5 až 10 m, největší stroje jsou vybaveny transportním podvozkem. Každý ze šestice rotorů disponuje opěrným kolem a šesti hrabicemi. Rozkládání a skládání stroje probíhá hydraulicky. O přenos točivého momentu mezi jednotlivými sekcemi se starají zubové spojky, které zamezují poškození při sklopení pracujícího stroje. Pro krajní jízdy je možné stroj vybavit usměrňovací plachetkou či nastavit na opěrných kolech šikmý (boční) chod. Při zvednání na souvrati či v přepravní poloze se stroj díky dvěma samosvorným kuželům opírá o spodní ramena závěsu.
Dalším z předvedených strojů byl tažený obraceč Pöttinger Eurohit 105 A (4). V přepravní poloze jede osmirotorový stroj po opěrných kolech jednotlivých rotorů hydraulicky složených za traktorem. Po rozložení se levá a pravá polovina stroje opře o své čelní kopírovací kolečko a je připravena k práci. Každý z rotorů disponuje šesti hrabicemi je kloubově uložen pro příčné kopírování. Stroj dosahuje záběru 10,5 m. Obdobně vypadá také stroj o záběru 13 a 15 m. Jejich výhodou je poměrně levné provedení oproti strojům vybavených podvozkem.
Následovalo předvedení neseného osmirotorového obraceče Krone KWT 10.50 (5), který je vybaven transportním hydraulicky sklopným podvozkem a hydraulickým skládáním do transportní polohy. Po složení stroj nepřesahuje vnější obrys traktoru. Pro obracení u okraje pozemku je možné natočit opěrná kola a docílit tak bočního odhozu píce. Stroj disponuje sedmi hrabicemi na každém rotoru a záběrem 10,5 m. Krone vyrábí obraceče od záběru 4 do 15 m, do 9 m se jedná o nesené, dále pak jsou to stroje s podvozkem. Nově Krone nabízí velkozáběrové tažené stroje bez podvozku, kdy stroj v transportní poloze jede po opěrných kolech.
Druhým zástupcem obracečů Pöttinger, který se předvedl v Bernarticích, byl Eurohit 61 NZ (6). Nesený stroj o šesti rotorech a pěti hrabicích na rotoru disponuje záběrem 6,1 m. Obraceč je osazen zkráceným závěsem, takže je možné jej agregovat s traktorem nižší výkonové kategorie. Dokonalé kopírování zajišťuje čelní kopírovací kolečko, které je možné dodat na všechny typy obracečů Pöttinger. Sklápění do transportní polohy probíhá hydraulicky. Přenos točivého momentu na jednotlivé příčně kopírující rotory je zajištěn křížovými dvouklouby, takže ani při zapnutí pohonu ve složeném stavu nedojde k poškození stroje. Rám stroje není svařovaný, ale ocelové trubky jsou lisovány a lepeny do drážek odlitků skříní jednotlivých rotorů.
Jako předposlední se divákům představil stroj české provenience, a to obraceč ze Strojíren Rožmitál. OZ 676 (7) Nesený šestirotorový stroj o záběru 6,7 m disponuje šesti hrabicemi na každém z rotorů. Transportní šířka 800 kg těžkého hydraulicky sklopného stroje činí 2,6 m. Strojírny Rožmitál vyrábí obraceče o záběru od 4,5 do 8,9 m. Přenos točivého momentu na příčně kopírující rotory zajišťují dvouklouby. Opěrná kola rotorů je možné dle provedení mechanicky či hydraulicky natočit pro boční odhoz píce.
Posledním z obracečů na Dni Zemědělce byl stroj Niemeyer HR 531 DH (8). Nesený obraceč o čtyřech rotorech se šesti hrabicemi na rotoru patří do modulového systému, kdy výrobce produkuje stroje o záběru od 4,5 do 10,5 m. Předvedený hydraulicky sklopný stroj disponoval pracovním záběrem 5,2 m, transportní šíře činí 3 m. Všechny stroje jsou vybaveny systémem pro hraniční rozhoz a obracení píce. Od záběru 6,7 m jsou stroje Niemeyer osazeny hydraulicky sklopným podvozkem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down