06.06.2005 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velká přehlídka lisů a baliček

Na Dnu Zemědělce v Bernarticích, který byl zaměřen na sklizeň pícnin, se předvedlo třináct lisů a baliček. Šlo o kategorii strojů, kterou nejvíce ovlivnily složité sklizňové podmínky. Vlivem ranních mrazíků chybělo dostatečné množství objemné hmoty, předem posekaný jetel nestačil zavadnout a v noci před vlastní praktickou ukázkou ještě píce promokla. Lisy tak lisovaly zelenou promočenou píci, což se zákonitě projevilo ve kvalitě jejich práce i balíků.

Prvním předvedeným strojem byl lis na kulaté balíky s variabilní komorou Claas Variant 280 RC (1) od firmy Agrall Bantice. Lis je vybaven sběračem o záběru 2,10 m, řezáním a vázáním do motouzu i sítě. Lze ho však dodat i bez řezacího zařízení, popřípadě s takzvanými slepými noži. Součástí stroje jsou opěrná výkyvná kola, která zabezpečují lepší kopírování terénu. Řezací rotor má 14 nožů, všechny jsou jištěny jednotlivě, teoretická délka řezanky je 70 mm. Variant je vybaven buď ruční, nebo automatickou reverzací rotoru. Lis s variabilní komorou má pět pásů, řemeny jsou vedeny na speciálně profilovaných a pogumovaných řemenicích, ke standardní výbavě patří i vyhazovače balíků. Ovládá se přímo z traktoru ve zjednodušeném nebo komfortním provedení pomocí displeje. Průměr balíků lze volit od 0,90 do 1,80 m, šířka balíku je 1,2 m.
Jako druhý najel na řádek lis s pevnou lisovací komorou McHale F 550 (2) od firmy Manatech z Humpolce. Lis má sběrač široký 2,00 m, řezací ústrojí s 15 noži, 17 mačkacích válců a proti ucpání je jištěn otevíráním dna. Rozměry balíků jsou 1,25 m x 1,23 m. Ve standardním vybavení těchto lisů je centrální mazání řetězů, které jsou po obou stranách komory a ložisek mačkacích válců. Přesné množství oleje se dostane při každém otevření komory na určené ložisko. Na tyto lisy poskytuje společnost McHale záruku tři roky.
Společnost P & L z Biskupic přivezla do Bernartic dvě novinky letošní sezóny. První byl robustní lis s pevnou lisovací komorou Welger RP 235 (3). Průměr vytvořených balíků je 1,25 m, šířka 1,23 m. Lis je standardně vybaven sběračem širokým 2,25 m, řezacím ústrojím MasterCut se 13 noži, a hydraulickým odklápěním dna dopravního kanálu Hydroflexcontrol, které lze při nebezpečí ucpání velkým množstvím materiálu pootevřít směrem dolů. Díky tomuto patentovanému systému se snižují prostoje a zvyšuje se výkon stroje o patnáct i více procent. Pevná komora je vybavena válci Powergrip po celém obvodu, v místech největší zátěže jsou válce standardně vybaveny silnými dvouřadými ložisky s mazáním. U všech lisů Welger je mechanické blokování zadního víka a vázání do sítě Varionet.
Žlutý lis s pevnou lisovací komorou NewHolland BR 560 (4) představila společnost Agrotec Hustopeče. Lis je vybaven sběračem o šířce 2,00 m, rotačním podavačem, řezacím ústrojím s 15 noži, z nichž každý je jištěn pružinou a kloubovým hřídelem s prokluzovou spojkou. Balíky lze vázat do sítě, provázku či bez jakékoli úpravy i do fólie. V komoře, kterou tvoří řetězový dopravník s 36 příčkami, se vytváří balík s měkkým vzdušným jádrem a pevným obvodem o rozměrech 1,25 m x 1,20 cm. Nedochází tak k zapaření píce. V nabídce společnosti je i řada lisů s variabilní lisovací komorou.
Společnost HZT z Kostelce nad Vltavou předvedla lis s variabilní lisovací komorou Krone VarioPack 1800 MultiCut (5). Krone vyrábí svinovací lisy s pevnou komorou RoundPack s průměrem balíků od 1,20 do 1,55 m nebo stroje VarioPack s variabilní lisovací komorou od 1,00 do 1,50 nebo 1,80 m či lisy na kulaté balíky s baličkou CombiPack s pevnou nebo variabilní komorou. Při jedné jízdě se tak uskutečňují dvě pracovní operace, což přispívá k lepší kvalitě senáže a nižším nákladům. Šest modelů je vybaveno řezáním MultiCut s řazením 0, 7, 15 nebo 17 nožů. U všech lisů je osvědčené lisování pomocí obíhajícího řetězového dopravníku, který dokáže hmotu dokonale stlačit. Model RoundPack má jeden dopravník, předvedený lis VarioPack je vybaven již dvěma řetězovými dopravníky, které se otáčejí v protisměru hodinových ručiček a začínají s lisováním už od prvních otáček.
Po lisu Krone následovaly dva stroje z nabídky společnosti Strom Praha, a to lisy s variabilní lisovací komorou John Deere 582, jeden s řezáním (6) a druhý bez řezání. John Deere vyrábí široký sortiment lisů na kulaté balíky, a to jak s pevnou, tak i variabilní lisovací komorou. Šířka všech balíků je 1,17 m, průměr balíků u lisů s pevnou komorou je 1,25 nebo 1,35 m, u lisů s variabilní komorou se pohybuje od 0,60 do 1,80 m. Model 582 s maximálním průměrem balíku 1,50 m je vybaven šesti pásy a zařízením MaxiCut, což je sběrač s řezáním o celkovém záběru 2,00 m, jehož nože lze aktivovat z kabiny traktoru. Lisy John Deere se vyznačují velkou stabilitou, dlouhou životností a schopností lisovat veškeré plodiny i za těžkých podmínek. Dobře sbírají i krátkou píci, což je dáno malým průměrem sběrače. Nemají velké požadavky na příkon, postačují traktory s výkonem motoru 60 až 70 koní.
Variabilní lis John Deere 582 bez řezání (7) vytváří balíky o průměru od 0,60 do 1,50 m. Je vybaven sběračem HiFlow o záběru 2,20 m, který se vyznačuje lepším plněním a začátkem lisování, výsledkem jsou kvalitnější válcovité balíky. Přitom nezáleží na tom, jak vysoko se nastaví sběrač, vždy se docílí plynulý tok hmoty sběracím a podávacím ústrojím k oběžným svinovacím pásům, které formují balík. Nové prvky usnadňují zejména počátek lisování. Sběrače HiFlow jsou vhodné do všech podmínek i pro všechny plodiny. U těchto lisů lze nastavit měkké jádro z kabiny, jeho průměr je vždy maximálně o 10 cm menší, než je celkový průměr balíku. Na přání lze lisy vybavit vázáním do provázku nebo do sítě či jejich kombinací.
Předposledním lisem, který se předvedl návštěvníkům v Bernarticích, byl lis s pevnou lisovací komorou integrovaný s baličkou Balipack MP 135 OC 23 (8) od firmy Deutz Fahr, k praktické ukázce ho přihlásil Dr. Albín Hanák. Při jedné jízdě se uskutečňují dvě operace najednou, čímž se šetří čas a náklady. Další výhodou je i to, že v okamžitě zabaleném balíku se vytvářejí optimální podmínky pro fermentaci senáže a nedochází k nežádoucí sekundární fermentaci. Komora má průměr 1,25 m a šířku 1,23 m. Lis je vybaven sběračem širokým 2,30 m a řezacím ústrojím s 23 noži, přitom každý nůž je individuálně jištěn proti vniknutí cizího tělesa. Balíky se vážou do sítě, na přání i do provázku. Balička má dvě obalovací ramena, stůl se dvěma válci a třemi pásy, používá se fólie široká 750 mm. Baličku lze velmi rychle a jednoduše odpojit, například při lisování sena nebo slámy. Obalený balík může zůstat na baličce a lze ho složit společně až s druhým balíkem. Firma Deutz Fahr vyrábí široký sortiment lisů, a to jak s pevnou lisovací komorou o průměru balíku 1,25 m až 1,50 m a šířkou sběrače od 1,70 do 2,30 m, tak i lisy s variabilní lisovací komorou s průměrem balíku 0,80 až 1,65 m, respektive 1,85 m. V nabídce jsou i lisy na velké hranaté balíky o šířce 1,20 m, délce 2,50 m a výšce 0,80 m.
Posledním předvedeným lisem byl lis Welger s variabilní lisovací komorou RP 420 Master (9) z nabídky společnosti P & L Biskupice s průměrem balíků od 0,90 do 1,60 m. Řada konstrukčních skupin je stejných jako u lisu s pevnou lisovací komorou RP 235. Lis je vybaven sběračem širokým 2,25 m, 23 noži v systému MasterCut, odpruženým odklápěcím dnem dopravního kanálu Hydroflexcontrol a čtyřmi nekonečnými lisovacími pásy s dlouhou životností a schopností snášet extrémní zatížení. Napnutí pásů se s narůstajícím průměrem balíku zvyšuje o hodnotu odpovídající zvětšení jeho povrchové plochy. Výsledkem je stále konstantní tlak pásů na jednotku plochy až do maximální velikosti balíku, a tím i jeho stejná konstantní hustota až po jeho vnější vrstvu. Lisy s variabilní lisovací komorou RP 420 se vyznačují neobvykle velkými výkony a vysokou hustotou balíků.
Po lisech se předvedly čtyři baličky. Společnost P & L Biskupice přivezla do Bernartic finskou baličku Elho Sideliner 1620 Automat (10) s plně automatickým řízením balení. Model Sideliner 1620 je vybaven dvěma ovíjecími rameny, takže se čas potřebný na balení zkracuje na polovinu. Díky dvěma unášečům s napínači fólie široké 500/750 mm a velmi krátké cestě balíku při nakládání pracuje Sideliner 1620 mimořádně rychle. Elho Sideliner v provedení „Automat“ může být zavěšen i přímo za lisem - tento model se ovládá mikroprocesory, magnetickými čidly a proporcionálními ventily. Stačí jeden stisk spínače Auto Start a počítač baličky převezme řízení celého procesu, dokonce i nakládání balíku. Rotování napínačů fólie se zrychluje plynule, což je výrazně šetrné vůči fólii. Lisováním a balením v jedné pracovní operaci se ušetří čas a náklady nejen na poli. Životnost baličky a svinovacího lisu není pravděpodobně stejná. Pokud se lis vymění, může se balička Sideliner bez problémů zapojit za nový.
Jako druhá se představila robustní irská balička McHale 991 BC (11), kterou na českém trhu nabízí společnost Manatech z Humpolce. Jde o taženou baličku s vlastním nakládáním, s rotací stolu a bočním odkládáním balíků. Předvedený stroj pracuje ve službách a zatím zabalil 15 000 balíků. Balička má hmotnost 1750 kg, její nosnost je až 1100 kg, při balení se používá fólie široká 750 mm, její předpětí je 70 %. Stroj vybavený monitorem se sedmi funkcemi lze ovládat elektronicky. Záruka na baličku je tři roky nebo 50 tisíc balíků.
Českou baličku LO5 750 AE (12) představil Jan Tvrdek z Vimperka. Tato rodinná firma vyrábí baličky převážně na zakázku již šest let a za tu dobu vyrobila zhruba 200 strojů k maximální spokojenosti uživatelů. Podle slov výrobce jde o rychlé, spolehlivé stroje z kvalitních materiálů a s komfortním ovládáním. Jsou určeny k balení válcových balíků o průměru 1,00 až 1,50 m, šířky od 1,00 do 1,25 m a max. hmotnosti 1250 kg. Předvedená tažená balička může pracovat samostatně za traktorem, ale i za lisem. Díky automatické řídicí jednotce Simens dokáže balík kontinuálně zabalit, vyklopit a postavit.
Poslední baličku Elho Softliner RF 1400 (13) předvedla opět biskupická společnost P & L. Je to nejjednodušší provedení baličky s tříválcovým stolem, který zajišťuje spolehlivou rotaci všech balíků do průměru 1,40 m a hmotnosti 1200 kg. Balička o hmotnosti 700 kg je nesená na tříbodovém závěsu, standardně je vybavena i závěsem pro připojení do čelního závěsu traktoru. Má speciální nakládací oblouk, s jehož pomocí si naloží a vyloží každý balík. Stroj pracuje spolehlivě i na extrémních svazích, přispívá k tomu i jedno ovíjecí rameno. Vzhledem k tomu, že balík na stole nerotuje kolem vlastní osy, nevypadává a je stabilní. Balička se dodává jednak s mechanickým ovládáním bovdenovými táhly z kabiny traktoru, lze ji dodat i v provedení s elektrohydraulicky ovládanými ventily pomocí jojstyku. Stejně jako u tažených baliček je možný i automat,.
Balíky z pole uklidil nakládač balíků (14), který předvedla Hoštická, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down