04.04.2005 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plus nejen v názvu

O zemědělském družstvu v Morkovicích jsme již jednou psali. Bylo to před třemi lety, rok poté kdy si zde pořídili dva nové postřikovače Hardi Alpha 2500/24. S jejich provozem a kvalitou práce byli spokojeni, nezaznamenali ani žádné vážné problémy, nicméně po čtyřech letech provozu se rozhodli k obměně jednoho z nich, který byl nahrazen výkonnějším modelem s označením Aplha plus 3500/24.

Dva výkonné postřikovače nejsou pro Agrodružstvo Morkovice přepychem, protože zde obhospodařují 5 300 ha orné půdy, přičemž většina z této plochy podléhá několikrát ze sezónu ošetření. Dva samojízdné postřikovače Hardi přitom operují v oblasti Morkovic, což reprezentuje asi 3700 ha intenzivní výrobní oblasti, kde jsou pěstovány především obilniny (ozimá pšenice, jarní ječmen) okrajově jarní pšenice, ozimý ječmen, oves, zrnová kukuřice, z technických plodin je pěstována ozimá řepka, a speciální plodiny jako mák (450 ha) cukrovka, hrách a další krmné plodiny. S výjimkou vojtěšky je do všech těchto plodin během vegetace provést řadu vstupů. Třeba jen do pšenice, která zaujímá asi třetinu plochy vjede postřikovač běžně sedm až osmkrát, do maku je to i desetkrát atd.
Tolik vstupů se zdá být jako hodně, ale jak nám řekl vedoucí úseku rostlinné výroby ing. Josef Uchytil: Razíme strategii menších dávek aplikovaných přípravků ve správném termínu, kdy přípravek i v menší dávce má dostatečnou účinnost. A častá aplikace v přesných termínech si vyžaduje samojízdný postřikovač a výhodou je samozřejmě i pokud je vybaven podporou vzduchu, která dovolí aplikovat přípravky i za větrnějšího počasí a zejména ve vzrostlém porostu zabezpečí lepší pokryvnost listové plochy účinnou látkou.
Lepší pokryvnost pak znamená nižší dávku vody i chemického přípravku. A mimoto se při použití Twinu dá jezdit asi o třetinu vyšší pojezdovou rychlostí než u aplikace s postřikovačem s klasickými rameny.“

Zásadně s podporou vzduchu

„Již při nákupu prvních dvou postřikovačů jsme měli jasno, že chceme samojízdný postřikovač s podporou vzduchu“, říká ing. Uchytil a pokračuje „Samojízdných postřikovačů je na trhu sice relativně dost, avšak omezená nabídka je u systému vzduchové podpory. Podle našeho názoru firma Hardi se tímto systémem nejvíce zaobírá, a proto jsme zvolili právě její postřikovače. Udělali jsme správný krok o čemž nás přesvědčilo několik úspěšných sezón, kdy se kvalitní aplikace chemických přípravků značnou měrou podílela na vysoké výnosové úrovni námi pěstovaných plodin. Proto jsme při volbě nového postřikovače měli jasno jaké bude značky a otázkou bylo jen jaký zvolit model“.
Jako nový postřikovač byl nakonec vybrán model Hardi Alpha plus, který již zastupuje novou generaci postřikovačů této značky. Nová generace má řadu úprav , které dále posunují provozní spolehlivost (motor, nápravy) a dále také zlepšují komfort obsluhy (ovládání uvnitř i vně kabiny). To je důležité protože postřikovač bude nasazen v sezóně často i na noční směny, kdy je díky nižší teplotě účinnější aplikace některých přípravků.
Mimoto bude v postřikovači používán naváděcí systém firmy Trimble, který je výhodný zejména při preemergentní aplikaci, kdy pak není nutné používat pěnový značkovač a nebo jej lze s výhodou použít i při aplikaci v řepce, kde se porost zavírá a řádky nejsou vidět.

Méně je více

Nový postřikovač má nádrž s objemem 3500 l a ramena se záběrem 24 metrů. Nabízí se otázka zda by pro velký zemědělský podnik nebyl lepší výkonnější model s nádrží 4100 l a rameny se záběrem 36 metrů. Podle slov ing. Uchytila se ukázalo, že ne, protože jednak 36m ramena není možné vybavit systémem podpory vzduchu (ten je dodáván jen do záběru 30 metrů). A dále pokud je na postřikovači systém Twin Force je možné pracovat s menšími dávkami vody, takže není třeba tak velká nádrž.
Mimoto větší nádrž znamená zhoršení těžiště a ač jsou Morkovice v okrajové oblasti Hané, svažitost některých pozemků je značná a navíc na 24 metrů jsou přizpůsobeny secí stroje pro snadné založení kolejových řádků.
Nový postřikovač je vybaven motorem Deutz s výkonem 155 kW (210 k) a hydrostatickým pojezdem kdy v každém pojezdovém kole je uložen hydromotor. To dovoluje snadnou změnu rozchodu kol a to od 2,0 do 2,4 metru. V Morkovicích mají standardně nastaven rozchod 2,25 metru, který je pozitivní i s ohledem na stabilitu postřikovače v kopcovitém terénu. Standardní výbavou jsou pneumatiky s rozměrem 300/95 R46, které zabezpečí světlou výšku 1,16 metru a jsou univerzálně použitelné v průběhu celé sezóny. Kola obou náprav jsou říditelná a to ve třech režimech (jen přední náprava, protisměrně, krabí chod).
Kapalinový systém postřikovače je osazen membránovým čerpadlem s výkonem 322 l/min. a mimo hlavní nádrže je k dispozici proplachovací nádrž s objemem 410 l a nádrž na čistou vodu s objemem 15 litrů. Postřikovací ramena jsou vyráběna v záběrech 18 až 36 metrů a na přání mohou být vybavena systémem podpory vzduchu.
Kabina postřikovače je vybavena tónovanými skly, topením, klimatizací a samozřejmě též uhlíkovým filtrem a nechybí ani vzduchem odpružená sedačka. Pojezd stroje je ovládán joystickem, na jeho hlavici je uložena řada přepínačů pro ovládání většiny pracovnách funkcí postřikovacích ramen (zapínání sekcí, nastavení výšky a naklápění ramen, nastavení výkonu ventilátorů Twinu a vzduchové štěrbiny, ovládání pěnového značkovače). A možný je i systém satelitního navádění.

Pro vysokou výkonnost

Na závěr ještě návrat k článku uvedenému před třemi lety. Vše co se v něm psalo se potvrdilo, až na dosahované výkony. Před třemi lety běžných 12 000 ha na jeden postřikovač bylo překonáno a roční výkon je na neuvěřitelných 16 000 hektarech. A je pravděpodobné, že nový postřikovač, který bude jezdit více (zejména nočních směn) než jeho starší kolega možná tuto sumu ještě překoná.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down