01.02.2005 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítěz převzal nesené rozmetadlo

Když byl těsně před loňskými Vánocemi Ing. Petr Kříž z Tvarožné nedaleko Brna na procházce se svou dcerou, volala mu manželka, že ho shánějí z Prahy. Z následujícího telefonního hovoru se dozvěděl, že zvítězil v celoroční soutěži týdeníku Zemědělec a jako cenu obdrží nesené rozmetadlo Sulky DPX prima, které do soutěže věnovala společnost Moreau Agri Huštěnovice. Byl to pro něj největší vánoční dárek v posledních letech, který hned s kamarády řádně zapili.

„Jsem pravidelným čtenářem nejen týdeníku Zemědělec, ale i dalších časopisů z vydavatelství Profi Press,“ řekl šťastný vítěz při předávání hlavní ceny. „Na vaše soutěže mám štěstí, ještě v Zemědělských listech jsem někdy v roce 1998 vyhrál dvacet litrů přípravku Folicur, který jsem s úspěchem použil. Mezitím jsem bral v jiné soutěži tisícikorunu a do třetice všeho nejlepšího jsem zvítězil v loňském ročníku. Před dvěma lety jsem si také „brousil zuby“ na hlavní cenu, kterou byl nesený postřikovač, vyšlo to však až v roce 2004.“
Petr Kříž podniká společně s manželkou v zelinářské výrobě na výměře kolem tří hektarů. Čerstvou zeleninou, jako jsou všechny košťáloviny, cibule, mrkev, brambory, okurky, papriky, rajčata, ale i hlávkový či barevný salát, zásobuje podniky veřejného stravování v Brně. Od června do listopadu má stále v nabídce patnáct druhů zeleniny, včetně jahod, na půlce hektaru pak pěstuje i brambory.

Dlouhá životnost a jednoduchá obsluha
„Sulky jako výrobce secích strojů a nesených i tažených rozmetadel klade velký důraz na jejich dlouhou životnost a snadnost použití,“ informoval přítomné produkt manažer Jiří Hendrych ze společnosti Moreau Agri, který rozmetadlo Petru Křížovi oficiálně předal. „Rozmetadla jsou nejnáročnější zařízení na odolnost vůči vnějším vlivům, ať již korozi nebo agresivnímu působení chemických látek. Proto výrobce používá trojnásobný nástřik antikorozními barvami, přičemž poslední vrstva se vypaluje v peci za vysokých teplot. Kvalitní povrchová úprava je obdobná jako u automobilů. Na velkou odolnost proti chemikáliím a tím pádem i dlouhou životnost rozmetadel Sulky má vliv i to, že jejich ovládací prvky jsou vyrobené z nerezové ocele.“
Jak se mohl Ing. Kříž přesvědčit, jde o do detailů propracované zařízení: například všechny hrany jsou zaoblené, aby se neroztrhaly obaly s hnojivy. Pracovní šířka, stejně jako množství hnojiva na hektar se jednoduše nastavuje na dvou stupnicích. Podle J. Hendrycha jsou rozmetadla Sulky špičkovým výrobkem i z hlediska přesnosti rozhozu a rovnoměrnosti překrytí. Lze u nich použít různé lopatky vzhledem k omezené šířce aplikace na souvrati, popřípadě kolem vodních toků, nedílnou součástí je i nerezový chránič traktoru, za příplatek je možné pořídit i plachtu. V České republice se prodává především model DPX prima, a to nejen menším a středně velkým farmářům, kterým je určen především, ale zájem o něj mají i větší zemědělské podniky. Ročně se u nás prodá 20 až 30 rozmetadel Sulky.

Nejmenší model DPX prima
Hlavní cenou celoroční soutěže týdeníku Zemědělec byl nejmenší model řady DPX prima. Tato řada vyznačující se kuželovitou násypkou má tři různé modely, které se liší především velikostí násypky, šířkou rozhozu a vybavením.
Model prima se základní kapacitou zásobníku 900 litrů, kterou lze pomocí nástaveb zvýšit až na 1800 litrů, má maximální užitečný náklad 1800 kilogramů a kontinuálně volitelný záběr od devíti do 24 metrů. Na jeden hektar lze aplikovat od tří do 1000 kilogramů hnojiva. Pro toto precizní a flexibilní rozmetadlo je charakteristická maximální jednoduchost nastavení, snadné seřízení pomocí kbelíku a posuvné tabulky-standard a minimální údržba díky nerezovým částem a kvalitnímu nátěru. K základnímu vybavení patří parkovací podpěry, nerezové ochranné kryty, dvojité otevírací síto (2 x 1 m²), nerezové dno násypky, kalibrační vybavení, omezovače množství (granule proti slimákům 3 kg/ha) a nerezové deflektory. Na převodovku je tříletá záruka. Na přání lze k rozmetadlu dodat hydraulické nebo bovdenové ovládání, kryt, osvětlení, nebo z kabiny ovládané rozmetací zařízení Justbord. Pro tento nejmenší model by mělo být v příštím roce dostupné i elektronické dávkování podle pracovní rychlosti Vision DPB, jež lze už dnes požadovat u větších rozmetadel Sulky.

Větší rozmetadla Expert a Magnum
Větším modelem řady DPX je rozmetadlo Expert. V základním vybavení má násypku pro 1500 litrů, s nástavbami se objem zvyšuje až na 2400 litrů. Maximální užitečný náklad je 2700 kg, pracovní záběr lze pak nastavit od devíti do 28 metrů. Na jeden hektar je možné opět dávkovat od 3 do 1000 kilogramů hnojiva. K základnímu vybavení tohoto jednoduchého a flexibilního stroje, pro nějž jsou příznačné preciznost a síla, patří závěs kategorie II, parkovací stojky, nerezové kryty, světla 540 rpm PTO, otevírací síta (2 x 1 m²), nerezové dno násypky, kalibrační příslušenství, omezovače množství (granule proti plžům na 3 kg/ha), nerezové deflektory, zábrany přesahu a granulometr. Také u tohoto modelu je tříletá záruka na převodovku. Rozmetadlo Expert má tři stupně výbavy ovládání: Standard (hydraulicky, nebo bovdeny), Vision DPB (elektronicky volené množství podle rychlosti) nebo Vision WPB (vážicí zařízení).
Největším rozmetadlem řady DPX je model Magnum. V základním vybavení má zásobník objem 2000 litrů, nástavbami jej lze zvýšit až na 3200 litrů, maximální užitečný náklad je 4000 kilogramů. V záběru od devíti do 36 metrů lze aplikovat od tří do 1000 kilogramů hnojiva na hektar. Jde o precizní a flexibilní rozmetadlo se stupňovitě volitelným širokým záběrem. Základní vybavení je obdobné jako u rozmetadla Expert, navíc má ovládání z kabiny Tribord. K dispozici jsou tři stupně výbavy ovládání, ať již Standard či Vision DPB nebo Vision WPB.

Cena i pro zemědělce v okolí
V současné době využívá Petr Kříž vlastní traktor Zetor 6911, vlečku, čtyřradličný pluh, brány a rotovátor, přesný secí stroj k setí cibule či mrkve a mulčovač si půjčuje. V polním zahradnictví je sice velká spotřeba ruční práce, ale prostor pro použití nového rozmetadla se rozhodně najde. Na podzim před orbou aplikuje Ing. Kříž Kamex a Amofos, zjara před vláčením pak Hydrokomplex s mikroprvky, k tomu přidává S, P, K a dusík. V obou případech využije nové rozmetadlo Sulky DPX prima. Během vegetace pak zeleninu ručně přihnojuje.
„Aby bylo rozmetadlo řádně využito, bude pracovat v podniku mého kamaráda a kolegy Milana Polacha, s kterým úzce spolupracuji,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Petr Kříž. „On nám zajišťuje polní práce a já mu zase pomáhám s agrotechnikou přibližně na padesáti hektarech zemědělské půdy. Jeho farma se však specializuje na služby v zemědělství, takže rozmetadlo bude sloužit nejen nám oběma, ale i ostatním okolním zemědělcům. U rozmetadla oceňuji především to, že se u něj nechají nastavit velmi nízké dávky od tří do 15 kilogramů, vhodné k aplikaci přípravků proti slimákům nebo hrabošům.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down