„Polské stroje a zařízení určené farmářům jsou velice kvalitní, přitom za cenu, za níž bychom v České republice často nekoupili ani materiál. Polsko je velká země, její obyvatelé hodně pracují a cena jejich práce je nízká“, řekl týdeníku Zemědělec Ing. Petr Sýs, jednatel společnosti SaP technik, která se zabývá dovozem a vývozem zemědělské techniky. „Snažíme se hledat sortiment, který přinese prospěch nejen naší společnosti, ale především českým zemědělcům. Proto převážnou část techniky dovážíme z Polska.“
Petr Sýs začal obchodovat se zemědělskou technikou již v roce 1990. V současné době prodá společnost SaP technik za rok několik set strojů, z nichž převážná část byla odzkoušena na vlastní farmě. Statek Novotinky nedaleko Načeradce obhospodařuje 700 hektarů, a protože se nachází v bramborářské oblasti, jsou stěžejní plodinou z hlediska tržeb brambory. Pro radost chová Ing. Sýs masný skot aberdeen angus (160 kusů), ročně se na farmě vykrmí i 600 prasat od 30 prasnic základního stáda.
Široký sortiment strojů
Již více než deset let dováží společnost SaP technik do České republiky nesené postřikovače Jarmet osvědčené konstrukce s objemem nádrže 300 až 1000 litrů v různém záběru i provedení ramen a čerpadel. Robustní ramena chráněná při nárazu na překážku přetěžovacím mechanismem jsou výškově regulovatelná navijákovým mechanismem. Plastová nádrž zesílená žebrováním je vyspádovaná k sacímu otvoru, takže v postřikovači nezůstává ani při práci na svahu zbytkové množství čtyřnásobně filtrované jíchy, kterou během práce neustále míchá vysokotlaká tryska. Postřikovače jsou vybaveny výkonným čerpadlem (55 nebo 105 l/min), velikostně volitelnými tryskami a rozvaděčem, který reguluje postřikový tlak, popřípadě uzavírá část ramen.
Mezi našimi zemědělci jsou oblíbené i tažené či nesené diskové podmítače Akpil o záběrech 1,5 až 6 m. Jeden z nich o záběru 4,6 m pracuje na statku již šest let a za tu dobu zpracoval několik tisíc hektarů orné půdy, neboť část ploch pod obilniny se na farmě pouze diskuje. „Tuto extrémně velkou výměru zpracoval podmítač téměř bez poruchy, přitom jeho cena je v porovnání s obdobnými výrobky renomovaných výrobců třetinová,“ pochlubil se Petr Sýs. K širokému sortimentu patří také luční smyky o záběru od 4 do 6 m, kvalitní a výkonné rotační žací lišty, obraceče a shrnovače píce i svinovací lisy. Společnost SaP technik zabezpečuje záruční servis, pokud má vlastník problémy, tak i pozáruční opravy. Nejde však o složité stroje, zručný zemědělec to většinou zvládne sám. Servis pak doplňuje kompletní sortiment náhradních dílů, a to i na ostatní postřikovače a diskové podmítače. Specialitou je pak jejich zásilkový, a tím i levný prodej.
Levná příprava krmných směsí
Koncem minulého roku se jsme se zúčastnili na statku Novotinky společně s více než padesátkou farmářů praktického předvedení míchárny krmiv, sacího šrotovníku a dopravníků zrnin či sypkých směsí, které společnost SaP technik dováží do České republiky jak jinak než z Polska. „Tato zařízení patří k tomu nejlepšímu, co k nám od našich severských sousedů dovážíme,“ je přesvědčen Ing. Sýs a dodává: „vynaložené investice se v tomto případě uživatelům rychle vrátí. Stacionární míchací linka umožňuje nasávat obilí z hromady či z násypky, šrotovat ho, nadrcenou hmotu dopravit do míchárny, odvážit množství jednotlivých obilních druhů, dodat přísady, celou směs promíchat a dopravit do sila či dopravního prostředku. Odpadají tak případné transporty surovin a zemědělec si sám jednoduše, rychle a levně připraví krmnou směs. Jde o osvědčené a spolehlivé míchárny, které v zemědělských provozech v Polsku pracují již více než 25 let. Na statku máme linku v provozu již sedm let a polské zkušenosti mohu jenom potvrdit. Farmáře určitě zaujme i cena, oproti konkurenci je třetinová při srovnatelné kvalitě krmné směsi. Co je také pro mnohé zemědělce důležité, dodávka míchací linky je kompletní, po instalaci stačí zastrčit zásuvku do elektrického vedení a zařízení začíná pracovat.“
Na volném prostranství si mohli návštěvníci prohlédnout i další nezbytná zařízení, ať již cenově velmi zajímavé zásobníky na krmné směsi, které lze dodat v různých velikostech, či šnekové dopravníky vhodné k naskladňování nebo vyskladňování zrna a krmné směsi z hromady nebo z násypky. Jejich průměr je 100, 130 a 150 mm, délka pak 4 až 10 m, na přání i 12 m.
Až dvě tuny za hodinu
Vlastní míchárnu tvoří několik strojů, které mohou, ale nemusí pracovat v součinnosti. Základem je kladívkový šrotovník, který nasává zrno ze vzdálenosti až 15 m, i když ve standardu se dodává hadice dlouhá deset metrů. Čím je totiž vzdálenost delší, tím výkon šrotovníku klesá, neboť vlastní sání zajišťuje rotor s kladívky. Přisávané množství obilovin reguluje sací jehla, přitom kovové části zachytává těsně před vstupem do šrotovníku, kde se nachází i odkameňovač, magnet. Výkon kladívkového šrotovníku s motorem 11 kW je 700 až 1100 kg za hodinu, s motorem 15 kW se výkon pohybuje od 1400 do 1700 kg za hodinu v závislosti na druhu zrnin, vzdálenosti sání a hrubosti výměnných sít. Štěrbinové síto, které nezpůsobuje destrukci bílkoviny a zároveň zvyšuje výkon šrotovníku, lze volit podle velikosti ok od 1,5 do 3,5 mm. Rozdrcené zrno dopravuje až do výšky 5 m (ve standardu je třímetrová hadice) ventilátor. Šrotovník zpracovává jak obiloviny, tak luskoviny.
Nadrcené částky obilovin se dopravují do zásobníku míchárny, která slouží zároveň jako cyklon. „Míchárna je umístěna na váze, na níž si uživatel nastaví množství obilního druhu, které je třeba nadrtit,“ vysvětluje Petr Sýs. „Po nadrcení požadovaného množství upozorní zvukový signál obsluhu, aby přesunula sací hadici do jiného druhu obilovin. Přidají se doplňkové komponenty a krmná směs se míchá 15 až 20 minut pomocí šneku. Podle velikosti míchárny 1000, 2000 až 4000 litrů lze připravit krmnou směs o hmotnosti půl, jedna a dvě tuny. Míchárna se pak sama pohybem šneku vyprázdní.“
Praktická ukázka techniky na statku Novotinky byla jednou z mála v loňském roce, kde se nepředváděly super moderní, super výkonné a také super drahé stroje, ale menší, spolehlivá a levná zařízení, po nichž volá řada farmářů.