20.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové sklízecí mlátičky v ČR

Současný trh se sklízecími mlátičkami se v letošním roce pro domácí zemědělce zajímavě otevřel. Poprvé byly představeny sklízecí mlátičky Fendt a před dvěma týdny se u nás objevily i sklízecí mlátičky Challenger.

Protože obě tyto značky patří do koncernu Agco, který produkuje i sklízecí mlátičky Massey Ferguson je jasné, že všechny tyto stroje jsou vyráběny na jednom platformovém základě, přestože se mezi sebou částečně liší a liší se samozřejmě i jejich dovozci, což může být pro potenciální zákazníky důležité.
Mlátičky Challenger jsou nyní v ČR provozovány dvě a není bez zajímavosti, že si koncern Agco vybral naši republiku jako první z východoevropských zemí, kde tyto stroje budou jezdit. Navíc se u nás na jaře příštího roku bude konat oficiální představení a to nejen sklízecích mlátiček, ale i nových kolových traktorů nesoucích název Challenger.
Dvě sklízecí mlátičky, které zatím v ČR jezdí jsou modely 654 a identické co se týče výbavy. Ta je již v základu velmi bohatá a obsahuje mimo jiné systém monitorování výnosu a výkonu sklízecí mlátičky, plně elektricky ovládané seřizování mláticícho a čistícícho ústrojí (mezera mezi bubnem a košem, otáčky mláticího bubnu, ventilátoru, nastavení sít), ve standardu je také kupříkladu drtič slámy či rozmetadlo plev, nebo autopilot pro změnu pojezdové rychlosti s ohledem na zatížení mlátičky. Na přání je možné mlátičku vybavit svahovým vyrovnáváním, systémem pro tvorbu výnosových map, či třeba hydropohonem kol zadní nápravy.
Modely 654 jsou osazeny motory Sisu Diesel s výkonem 250 kW (340 k), přičemž do budoucna by v nich měly být použity motory Caterpillar. Zásobníky pojmou 9500 l zrna. Obě sklízecí mlátičky mají žacím válem se záběrem 6,2 m a to je samozřejmě na takto výkonné stroje málo. Přiznala mi to i obsluha stroje, který pracuje v Agrocentru Hrušovany nad Jevišovkou a na nějž jsem měl možnost se podívat. Obsluze by se líbil vál minimálně se záběrem 6,7 metru a podle mého názoru by kombajn musel zvládnout i žací vál o šířce 7,5 metru. Se záběrem žacího válu totiž souvisí výkonnost i spotřeba paliva. Dosahovaných 14 l/na hektar v porostu pšenice s výnosem přes 7 t/ha není špatnou avšak ani špičkovou hodnotou.
Použitý žací vál byl vybaven systémem PowerFlow. Ten se líbí všem a líbil se i obsluze. Co také sklidilo úspěch byl ovládací terminál Datavision, který je velmi přehledný a především komunikuje v českém jazyce.
Se sklízecí mlátičkou dosud nebyly žádné problémy, pracuje spolehlivě a spokojenost je i s nízkými ztrátami zrna. I když musím říci, že velmi pěkný stojatý a takřka bezplevelný porost ozimé pšenice k nízkým ztrátám přímo vybízel.
Na podzim budou obě sklízecí mlátičky předvedeny také při sklizni slunečnice a kukuřice, pro niž jsou přichystány osmiřádkové adaptéry.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down