Pouze dva pracovníci obhospodařují 350 hektarů pozemků společnosti SVM Drahelčice. Aby zvládli pozemky připravit a ošetřit v optimálních agrotechnických lhůtách, je pro ně nezbytná pomoc výkonné zemědělské techniky. Jedním z nejvíce využívaných strojů je určitě tažený postřikovač Mamut z Agria Křemže.
„S hospodařením jsme začali v roce 1992 a pracujeme především na pronajatých pozemcích, jelikož koupě půdy je vzhledem k naší poloze několik málo kilometrů od Prahy značně problematická. Kromě sklizňových prací, kdy se bez brigádníků zajišťujících dopravu neobejdeme, protože máme dvě sklízecí mlátičky, musíme skutečně veškeré práce zvládnout ve dvou lidech. Proto se postupně, jak to finanční možnosti dovolují, orientujeme na výkonnou techniku. Letitými zkušenostmi jsem dospěl k názoru, že některé stroje tuzemské výroby v agregaci kupříkladu s námi používanými výkonnými traktory Fendt příliš nefungují. Najdou se však takové, které tvoří výjimku a mezi ně rozhodně patří postřikovače z Křemže. První jsme pořídili v roce 1994 a za deset sezón, které u nás odsloužil, nevznikl žádný vážnější provozní problém, kromě běžných oprav, proti kterým není vyhnutí. Měl pracovní záběr 18 metrů a nádrž o objemu 2000 litrů.
Trend posledních let ale jednoznačně míří k větším pracovním záběrům i nádržím s větší kapacitou. A tak, když jsme se rozhodovali o koupi nového postřikovače, byla volba vcelku jasná. Na letošním Techagru došlo ke konečné dohodě a objednali jsme tažený postřikovač Mamut s pracovním záběrem 24 metrů a nádrží s objemem 5000 litrů. Ta má nakonec kapacitu ještě o 1000 litrů větší, ale vzhledem k výkonnému traktoru to není vůbec na škodu,“ objasňuje prvotní důvody koupě jeden z pracovníků společnosti Přemysl Slaboch.
Od časného jara až do podzimu
Společnost SVM Drahelčice hospodaří v průměrné nadmořské výšce 370 metrů na převážně těžkých černozemích s velkým podílem jílovitých částic a tomu přizpůsobují i technologii zpracování půdy s tím, že se maximálně snaží přiblížit úrovni precizního zemědělství. Od roku 1993 se věnují minimalizaci, ale na některých pozemcích se nezříkají ani klasické orby, která má určitě stále svůj význam. Jelikož se nevěnují živočišné výrobě, je nutné zapravit do půdy veškeré rostlinné zbytky. Jak zdůraznil Přemysl Slaboch, především ale dbají, zvláště po nedobrých zkušenostech s pěstováním monokultur, na dodržování správných osevních postupů a od samého počátku hospodaření nejezdí po pozemcích dopravními prostředky.
„Zlepšení struktury půdy jsme zaznamenali tak po deseti letech, ale stejně záleží především na roku, někdy příroda pomůže, jindy i uškodí a je na zkušenostech hospodáře, aby správně zareagoval. I práci s postřikovačem si musí každý „osahat“ a především zvolit vhodnou dávku chemického prostředku. Jedno je ale v tomto směru jisté – počet ošetření porostů se zvyšuje a bez chemie to ve špičkové kvalitě prostě nejde. My používáme pokud možno minimální dávky chemikálií, ale do porostu vjedeme během sezóny osmkrát, čtyřikrát hnojíme a čtyřikrát i pětkrát pracuje postřikovač. A je využitý prakticky od časného jara do podzimu. Proto říkám, že postřikovač je samozřejmě společně s traktorem, nejdůležitějším strojem v podniku, který může hodně pomoci, ale také pokazit, pokud není kvalitní.
Výkonný stroj, který jsme si pořídili, nám kromě rychlosti pracovních operací navíc ušetří pracovní sílu, jelikož není třeba dovážet na pole vodu další cisternou. Nádrž postřikovače plníme z vlastní studny, k čemuž nás vedou hned dva důvody. Kromě ochrany životního prostředí se nám zdálo, že voda z rybníků a nádrží, kterou jsme využívali dříve, poněkud snižuje účinnost přípravků a to při jejich vysoké ceně není zanedbatelné.
Velký objem nádrže nehraje podle našich zkušeností žádnou roli při utužení půdy na pozemku. Díky vhodným pneumatikám postřikovače i tažného prostředku působí menším měrným tlakem na pozemek , takže se nám zdá, že napáchá menší škody než ten předešlý, který jsme agregovali s traktorem s nižším výkonem. A zanedbatelná není ani šířka pracovního záběru, při které se snížila potřeba pojezdů po poli a k níž jsme museli samozřejmě přizpůsobit i šířku pracovního záběru rozmetadla.
Díky tomuto záběru zvládne ošetřit jeden člověk 100 hektarů porostů za den a pokud by bylo potřeba, stihl by i více. Osvědčila se nám pracovní rychlost okolo 10 km/h, při které mají přípravky nejvyšší účinnost a zásah porostu je téměř 100% a jak se můžeme přesvědčit, pole jsou naprosto čistá,“ pochvaluje si práci postřikovače Přemysl Slaboch.
O koupi výkonnějšího stroje uvažovali v Drahelčicích tři roky, ale prioritní bylo pořízení silnějšího traktoru. Proto se Mamut Agrio Křemže objevil v podniku až letos na jaře. Zato ve výbavě dle přání uživatele a některé konstrukční detaily se ladily ještě v průběhu výroby stroje. Postřikovač je osazen injektorovými tryskami TurboDrop vhodnými i pro aplikaci za větrného počasí. Díky zpětné větvi, která proplachuje celá ramena je roztok aplikovaného chemického přípravku připraven od začátku práce v požadované koncentraci. Plnění nádrže je řešeno dvojím způsobem, lze využít buď plnění tlakovou vodou, nebo vodu do nádrže čerpat. Čerpání využívají v Drahelčicích například před aplikací hořké soli, jejíž roztok si připravují předem. Na stroji nechybějí ani dvouokruhové brzdy a odpružená náprava i další konstrukční prvky známé z postřikovačů z produkce Agrio Křemže.
Roman Paleček