O letošní praktickou ukázku techniky na Dnu vinohradu v Hustopečích byl nebývalý zájem. Jednou z příčin bylo určitě i to, že výměra vinic se ke vstupu naší republiky do Evropské unie zvýšila až na osmnáct tisíc hektarů a s ruční prací se na větších plochách již nevystačí. Pro stovku účastníků připravila akciová společnost Agrotec Hustupeče dvanáct nejrozmanitějších agregací, které vinařům usnadní práci, zvýší jejich produktivitu a zlepší ekonomické výsledky.
Další zajímavou techniku, včetně samojízdného sklízeče hroznů, si mohli návštěvníci prohlédnout na okraji vinohradu.
Malé, ale výkonné
Italské traktory New Holland TCE 45 a 55 zahájily v agregaci s menší technikou praktickou ukázku. Podle ředitele divize ZT akciové společnosti Agrotec Ing. Jaroslava Musila představují tyto modely kompaktní traktory spojující komfort pro obsluhu a moderní design s vysokou užitnou hodnotou. Traktory TCE, včetně nejmenšího modelu (TCE 40), jsou vybaveny dvěma rozsahy otáček vývodového hřídele, a to 540 n/min a 540 ECO. Praktické je používání rozsahu 540 ECO, kdy se dosahuje 540 n/min při nižších otáčkách motoru, čímž se výrazně snižuje spotřeba pohonných hmot. Ta při plném zatížení nepřekročí 2,2 až 2,4 l nafty za hodinu. Pro tyto malé traktory je charakteristický velký úhel natočení předních kol 55 stupňů, zvedací kapacita zadních ramen hydrauliky 1200 kg, mechanické zapínání pohonu přední nápravy a elektrohydraulicky ovládaná uzávěrka předního i zadního diferenciálu. Na přání lze vybavit traktory přední vývodovou hřídelí s otáčkami 1000 n/min, předním náhonem 4WD a plazivou rychlostí 250 m/h.
Model TCE 45 je vybaven čtyřválcovým, vodou chlazeným vznětovým motorem o objemu 2 l s výkonem 31,6 kW (43 koní). Podle Ing. Musila má vynikající hodnotu točivého momentu kolem 220 Nm, stejně jako převýšení točivého momentu na úrovni 37 %. Traktor je vybaven převodovkou 16 x 16 s tím, že převodové stupně jsou plně synchronizované, a to včetně reverzu. Model TCE 50 je shodné konstrukce jako předešlý typ 45, pouze objem motoru je zvýšen na 2,3 l a jeho výkon vzrostl na 36,1 kW (49 koní). Traktory TCE jsou spolehlivě dimenzované na výměru vinic do deseti hektarů.
Pro černý úhor i zatravněné meziřadí
Se skupinou malých traktorů byly agregovány čtyři nesené stroje určené nejen menším vinařům. První se představil nesený tříradličný pluh SZ 3 A v provedení 2 + 1 (třetí orební těleso lze odmontovat), se záběrem orebního tělesa 25 cm a univerzální odhrnovačkou. Pluh je mechanicky stavitelný, a to i stranově, což je pro práci ve vinici velmi důležité. Právě v kombinace s pluhem se zcela názorně prezentovala velmi dobrá tahová síla traktoru TCE 45. Silnější model TCE 50 byl předveden s kombinátorem PK 170 Rehos s odpruženými slupicemi, které umožňují pracovní hloubku do 8 cm. Vzadu připevněný prutový válec plnil dvě funkce: jednak udržoval nastavenou hloubku, jednak drobil ornici. Oba stroje se používají při klasickém úhorovém zpracování půdy.
Praktická ukázka byla situována do vinice s černým úhorem i zatravněným meziřadím. Především do podmínek zatravněného meziřadí byl určen mulčovač Kuhn VKD 155. Jde o univerzální stroj schopný nejen drtit travní porost, popřípadě nálety, ale hodí se i k drcení révy a tenčích větví po zimním řezu až do průměru 4 cm. Hmota po nadrcení se nezamačkává do půdy, ale rychle se rozkládá na povrchu pozemku. Mulčovač je vybaven kladivy s velkou kinetickou energií a vzadu umístěným opěrným válcem, jež udržuje nastavenou výšku zpracování. Stroj lze vybavit i třetím válcem se speciálními pruty, které zadržují drcený materiál, takže dochází k jeho důslednému rozmělnění. Pomocí hydraulického ovládání je možné mulčovač stranově vychýlit až o 40 cm, takže nemusí jet symetricky za traktorem, ale lze ho vysunout pod keře nebo stromy. Přestože se mulčovače řadí mezi energeticky náročné stroje, neměl s ním traktor New Holland TCE 50 žádný problém.
Posledním předvedeným strojem s traktorem TCE byl neseným rosič AKP 300. Nádrž o objemu 300 litrů vystačí k ošetření přibližně jednoho hektaru vinic. Základem je klasická koncepce s centrálním axiálním ventilátorem poháněným přes jednostupňovou převodovou skříň, na přání může být i dvoustupňová. Rosič je osazen dvojitými držáky trysek s protiodkapovým ventilem, hlavní nádrží na postřikovou jíchu, nádrží na čistou vodu k proplachu čerpadla a trysek po skončení práce a v neposlední řadě i nádrží na čistou vodu k mytí rukou. Čerpadlo má výkon 90 l za minutu při tlaku 50 barů. Regulační jednotka nastavení tlaku je mechanická, mechanicky lze vypínat i pravou či levou sekci zvlášť. Jde o ekonomickou verzi rosiče pro vinaře s výměrou jeden až dva hektary.
Chlouba značky New Holland
Značka New Holland se může pochlubit nejnovější verzí vinařského a sadařského traktoru New Holland TN95F-A. Nejsilnější model této řady je vybaven čtyřválcovým přeplňovaným motorem s nominálním výkonem 68 kW (92 koní), jehož měrná spotřeba paliva je 209 g na kWh a rezerva točivého momentu dosahuje až 38 %. Nově konstruované motory splňují přísné požadavky emisní normy Euro II. Traktory této řady mohou být vybaveny nejrůznějšími druhy převodovek. Předvedený model měl plně synchronizovanou převodovku s 32 převodovými stupni vpřed a stejným počtem vzad, která umožňuje maximální rychlost 40 km/h a s dvoustupňovým řazením pod zatížením. Na přání je možné traktor vybavit elektrohydraulickým zpětným chodem, který usnadňuje otáčení a manévrování na konci pole. Stroj má širší rozvor 2480 mm, který zajišťuje jeho značnou stabilitu i v agregaci s těžkým nářadím.
„K technickým přednostem patří především speciální konstrukce přední nápravy,“ vysvětlil přítomným vinařům ředitel Musil. Model TN95F-A je vybaven přední hnanou nápravou se dvěma patentovanými systémy. Jde o systém SuperSteer, kdy se natáčí nejen kola, ale i celá náprava uchycená v kulovém čepu. Tím se dosáhne úhlu natočení 76 stupňů a poloměr otáčení nepřekročí 3 m. Tyto parametry zajišťují vynikající manévrovatelnost v omezených prostorách mezi úzkými řádkami, kolem vysokých rostlin a na těsných úvratích ve vinohradech. Ke standardní výbavě patří i automatický systéme spínání pohonu přední nápravy. Elektronické senzory vyhodnocují poloměr otáčení zadních a předních kol a v okamžiku, kdy prokluz zadních kol dosáhne hodnoty větší než 5 %, se automaticky zapíná pohon přední nápravy. Silnou stránkou těchto traktorů je velmi prostorná, prosklená, klimatizovaná kabina vybavená uhlíkovými filtry, ze které je velmi dobrý výhled. Design se zaoblenými tvary zamezuje zachytávání letorostů a poškozování porostu.“
Traktory jsou vybaveny velmi silným hydrulickým tříbodovým systémem se zvedací silou 2800 kg, která stačí pro agregaci s jakýmkoli běžně neseným nářadím. Požadavek na hydrauliku splňuje i čerpadlo o výkonu 64 litrů za minutu, které má k dispozici šest, respektive deset rychlospojek – tři vnější okruhy vzadu s individuální regulací průtoku a dva mezinápravové okruhy hydrauliky s individuální regulací průtoku pro napájení nářadí umístěné mezi nápravami nebo čelně nesené. Druhé samostatné čerpadlo o výkonu 35 l za min. při 190 barech ovládá převodovku a řízení. Traktory mají vzduchový systém brzd, takže je lze využít i v agregaci s přívěsem o celkové maximální hmotnosti 7,5 tuny.
Několik silnějších traktorů New Holland o výkonu motoru 55 kW (74 koní )až 68 kW (92 koní) bylo předvedeno s hloubkovým kypřičem HKH 130, s kultivátorem a výkyvnou sekcí Braun nebo tunelovým osečkovačem od firmy ERO s turbonoži. U tohoto zařízení je možné objednat nadstandardní výbavu, kdy jsou všechny funkce (včetně vertikálního a horizontálního nastavení či nastavení úhlu ke sloupku) ovládány z kabiny traktoru. Poprvé byl na Dnu vinohradu prezentován vyvazovač letorostů, který nahrazuje lidskou práci. Jeho výkon se pohybuje kolem jednoho hektaru za 2,5 hodiny.
Výkonné rosiče AKP
Praktickou ukázku zakončilo předvedení výkonných rosičů z produkce společnosti AKP Brno. Jako první se v této skupině představil model Maxi 1650. Jde o tažený rosič klasické koncepce s axiálním ventilátorem o výkonu 20 až 30 tisíc metrů krychlových za hodinu poháněným dvoustupňovou převodovkou. V základním vybavení je plastová nádrž o objemu 1650 l posazená na žárově zinkovaném ocelovém rámu s nápravou, u níž lze nastavit světlost podvozku a rozchod kol. Ve standardním vybavení je i nádrž na čistou vodu, nádržka na mytí rukou, venkovní vodoznak, nalévací filtr do nádrže, sací filtr, dva tlakové filtry se samočištěním, regulační jednotka, míchací tryska v nádrži a pozinkovaná proudnice vzduchu. Za příplatek lze objednat směrování proudu vzduchu s postřikem.
Dalším předvedeným modelem byl pneumatický rosič Maxi Pneus 1650 určený především k aplikaci fungicidů ve vinicích a sadech. Pneumatické rosiče mají mnohem menší úlet než klasické axiální rosiče. Předvedený model vybavený turbinou poháněnou dvoustupňovou převodovkou a deflektory pro cílenou aplikaci je velmi vhodný i do mladých výsadeb, neboť lze v horní i spodní sekci nastavovat jednotlivé hubice. Každá z nich má samostatný okruh, který lze uzavřít (snížení dávek, úspora chemického prostředku). Rosič má třístupňovou filtraci (síto pro hrubé nečistoty, sací filtr, tlakové filtry pro jednotlivé sekce) a může být vybaven jak mechanickým, tak elektrickým ovládáním s monitorem (dodržení přesné dávky). Na jeden hektar lze dávkovat až 600 l postřikové jíchy.
Posledním zástupcem rosičů AKP byl model Maxi Pneus osazený rameny pro ošetření dvou řádků při jednom průjezdu. Stejně jako předešlý model je i tento stroj vybaven turbinou a dvoustupňovou převodovku. Jednotlivé sekce s vlastním filtrem lze nezávisle vypínat, ať již pravou či levou horní sekci zvlášť nebo pravou či levou spodní sekci zvlášť. Pneumatické rosiče jsou méně energeticky náročné na tažný prostředek, neboť u nich není směrodatný objem vzduchu, ale jeho rychlost, která umožňuje aplikaci postřikové jíchy i při silnějším větru s minimálním úletem. Rosič je řízen elektricky prostřednictvím počítače, který jednak reguluje dávku v závislosti na pojezdové rychlosti, a jednak eviduje veškeré údaje až o 12 parcelách. Při případném kontaktu se sloupkem jsou ramena mechanicky jištěna.