28.06.2004 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelená středa ve znamení motorů

Čtyři sta osmdesát osm koní představuje rozdíl mezi nejslabším a nejsilnějším traktorem John Deere, které se vyrábějí nejen v Americe, ale také v Evropě. V německém Mannheimu se produkují především slabší traktory s maximálním výkonem motoru do 170 koní, naopak americké Wooterlo se specializuje na silnější stroje. Největším „monstrem“ je jednoúčelový kloubový tahač modelové řady 9020 o výkonu motoru 507 koní určený k agregaci s technikou o velkém záběru. Tři traktory této řady našly uplatnění i v České republice.

Na letošním Dni STROMu, který se uskutečnil první červnovou středu v Trhovém Štěpánově, však o extrémy nešlo. Dominovaly tam především novinky, a to nejen pokud jde o traktory, ale i sklízecí mlátičky a samojízdné řezačky, nechyběl však ani široký sortiment závěsné techniky. Předvedeny byly vesměs traktory s modelovým označením zakončeným dvacítkou, což znamená, že jde o druhou inovaci původní řady.
Stejné rozměry, jiná koncepce
Nejprve byly představeny dva silnější traktory John Deere modelové řady 5020 o výkonu 80 a 90 koní. „V Mannheimu se vyrábějí necelý rok a za tu dobu se jich v České republice prodalo více než čtyřicet,“ řekl přibližně dvěma tisícovkám účastníků ing. Pavel Fiala, který ví o žlutozelených traktorech snad všechno. „Jde o univerzální traktory vhodné k agregaci s žacími mačkači, lisy, sběracími vozy, postřikovači a krmnými vozy, velký zájem je o ně i v komunální sféře. Jsou ideálním řešením pro všechny, kteří potřebují kvalitní traktor o výkonu motoru do 100 koní.“
Rozvor, délka a výška kabiny jsou shodné jako u traktorů Zetor UŘ I, zcela jiná je však koncepce. Traktor má celorámovou konstrukci, takže motor, převodovka a spojka jsou uloženy v rámu a na rám se přenáší i zatížení. Všechny spojky jsou mokré vícelamelové, což má vliv na jejich lepší spolehlivost a delší životnost. Převodovka se čtyřmi stupni řazenými pod zatížením je v této třídě zcela neobvyklá. K dispozici je šestnáct převodových stupňů vpřed a šestnáct vzad s reverzorem pod zatížením, umístěným nalevo pod volantem. Traktory této řady mají výkonnou vnější hydrauliku, proto se hodí pro práci s čelním nakládačem.
Co traktor, to unikát
Druhou kategorií traktorů představenou v Trhovém Štěpánově byla střední šestitisícová řada, která zahrnuje celkem sedmnáct modelů se čtyřválcovými a šestiválcovými motory o výkonu 75 až 170 koní. Před tribunu předjely dva traktory, a to model Premium se čtyřválcovým motorem o výkonu 90 koní a nejprodávanější model SE o výkonu motoru 80 koní s lesnickou nástavbou. V tomto provedení jsou podle ing. Fialy traktory SE velice žádané.
K technickým přednostem traktorů řady 6020 patří přední odpružená náprava, volitelná odpružená kabina a různé druhy převodovek, od klasické synchronizované až po plynulou bezstupňovou. „Škála výbavy je tak široká, že co traktor, to unikát“, tvrdil Pavel Fiala „Přestože ročně prodáme v České republice kolem sto traktorů této řady, nenajdeme dva úplně stejné modely. Mám radost z toho, že i čeští zemědělci respektují skutečnost, že firma John Deere nevyrábí na sklad, ale každý zemědělec si může svůj traktor přesně specifikovat. Na základě jeho specifikace pak za pět až osm týdnů sjede z výrobní linky požadovaný model. Samozřejmě je možné dodat traktor této řady ihned, neboť na skladě máme předváděcí stroje, zemědělec se však musí smířit s tím, že stroj nebude vybaven přesně tak, jak by si přál. Zemědělcům bych proto doporučil jedno: ekonomickou verzi SE je možné koupit ihned, na model Premium by si měl ale zákazník raději počkat.
Novinka letošního jara
Novinkou letošního jara jsou traktory řady 7020. Nejde o větší „šestky“, jak mnozí čekali, ale o zcela nové modely s robustní ocelolitinovou rámovou konstrukcí, díky níž se výrazně zmenšil poloměr otáčení. V této kategorii jsou k dispozici tři modely o jmenovitých výkonech motoru 170, 185 a 200 koní. Navýšený výkon při práci vývodové hřídele či při rychlé jízdě, nebo pokud se odebírá výkon přes vnější rychlospojky, představuje u nejsilnějšího modelu až 240 koní. Traktory této řady jsou vybavené stejně velkou kabinou jako modely nad 200 koní. Velký silný „univerzál“, jak by se mohl každý traktor této řady nazvat, se hodí jak k orbě a zpracování půdy, pokud se dobře dotíží, tak k agregaci s velkými žacími stroji, neboť může mít zadní i přední vývodový hřídel. Výkonnou soupravu tvoří i s velkými sběracími vozy, nebo objemnými přívěsy v dopravě.
Vyzrálý traktor pro těžké práce
Konstrukce traktorů John Deere 8000 – zejména předsazení motoru nad přední nápravu – předurčuje tyto stroje s výbornými parametry pro nejtěžší polní práce. Traktory řady 8020 s výkonem motoru až 335 koní jsou vybaveny převodovkou Powershift, automatickým systémem nastavování nářadí IMS, výkonnou vnější hydraulikou, silnými rameny, které zvednou až 11 tun a novou odpruženou přední nápravou.
„Pokud někdo argumentuje tím, že odpružená náprava u těchto traktorů je záležitostí pouze luxusu a komfortu pro obsluhu, tak neví o čem mluví“, tvrdí Ing. Pavel Fiala. „Odpružená náprava stojí poměrně dost peněz a její význam nespočívá jen v pohodlné jízdě na poli či na silnici. Jejím smyslem je výrazné zlepšení tahového výkonu. Pokud se totiž nezajistí stálý kontakt pneumatik s půdou, je velice obtížné přenést výkon 200 až 300 koní na podložku, takže ztráty jsou poměrně veliké. Odpružená náprava dokáže tyto ztráty velice dobře eliminovat, což má v konečném důsledku pozitivní vliv na výkon celé soupravy a ekonomiku jejího provozu.“
Velké výkony
i ve vlhčích podmínkách
V Trhovém Štěpánově nemohly chybět ani sklízecí mlátičky, před tribunu najely dvě společně se samojízdnou řezačkou. „John Deere je největším výrobcem sklízecích mlátiček na světě, ročně jich vyrobí na patnáct tisíc,“ řekl přítomným Ing. Jiří Sopoušek, obchodní ředitel společnosti STROM Praha, a. s. „Jejich předními odběrateli jsou Severní Amerika a Kanada, obrovský zájem je o ně také v Číně, kde se nachází montážní závod pro Asii. Do České republiky dovážíme z německého Zweibrueckenu především mlátičky pod označením CWS, WTS, popř. CTS, nejnovější model STS je výrobkem americkým. Řada mlátiček STS už na našich polích pracuje a další máme pro český trh připraveny.“
Roman Novotný ze společnosti STROM představil nejdříve sklízecí mlátičku WTS Hillmaster, která je svým klasickým uspořádáním (nově se čtyřmi stupni separace) a zcela novým čisticím systémem QuadraFlo předurčena ke sklizni velkého množství hmoty i za vlhčích podmínek. Stroje této řady se vyrábějí v pěti nebo šestivytřásadlové verzi, hnacím prostředkem je motor o výkonu 206 až 336 koní. „Všechny sklízecí mlátičky jsou vybaveny motory John Deere a jejich výhodou je to, že mají načasován maximální výkon do pracovních otáček,“ podotkl R. Novotný. Sklízecí mlátičky WTS se vyznačují velkým průměrem mláticího bubnu 660 mm, který zaručuje intenzivní a zároveň šetrné mlácení. Od mláticího koše neprochází všechen materiál síty, ale na předčištění je oddělena asi třetina zrna, která se odvádí přímo do násypky. Tím jsou hlavní síta odlehčena a lépe si poradí se zbytkem materiálu. V zadní části mlátičky je umístěn drtič s hladkými nebo zubovými noži, vpředu pak žací lišta v záběru od 4,2 do 7.6 m.
Druhým předvedeným strojem byla sklízecí mlátička STS určená pro ZD Králíky s úplně novým systémem mlácení, výkonem motoru 465 koní, velkým zásobníkem na 11 tisíc litrů a záběrem lišty 9,15 metru. Speciálně pro evropské podmínky se vyrábí v Americe, kde mlátičky STS pracují již více než 15 let. Evropská modifikace této axiální sklízecí mlátičky s jednorotorovým mláticím a separačním ústrojím byla přizpůsobena větším výnosům. „V povědomí lidí je zafixováno, že axiální sklízecí mlátičky mají sice vysoký výkon, ale poškozují zrno i slámu,“ dodává Roman Novotný. „U sklízecí mlátičky STS to ale neplatí! Tento problém vyřešil John Deere tím, že jednorotorové mláticí a separační ústrojí má tři různé průměry: od nejmenšího – vkládání, přes střední – mlácení a konče největším průměrem, kde se zrno separuje. Mlátičky STS jsou vybaven i nejkvalitnějším a nejlepším drtičem slámy, který je v současné době na trhu, což následně umožňuje využít půdoochranné technologie zpracování půdy. K dokonalému nadrcení a rozmetání slámy i plev přispívá vysoká vyhazovací výška, výkon motoru 465 koní a každý druhý pár zubatých nožů s lopatkami, které vytvářejí ventilační efekt.“
Sklízecí mlátičky John Deere STS jsou určeny pro velké zemědělské podniky, které požadují vysoký výkon a šetrné zacházení se zrnem i slámou a také zemědělce, kteří v převážné míře uplatňují minimalizaci. Hodinový výkon modelů STS je od 5 do 7 ha i při výnosu osm tun z hektaru a více. Dosavadní zkušenosti ukázaly, že jedna sklízecí mlátička STS nahradí dvě konvenční mlátičky.
Volitelný počet nožů
Z velkých samojízdných strojů byla předvedena i novinka předloňské sezóny - řezačka John Deere 7000. V této řadě se nachází šest modelů s výkonem motoru 315 až 660 koní, přičemž poslední dva typy 7700 a 7800 mají rozšířené vkládání a řezací ústrojí široké 780 mm. Řezačky se vyznačují vícenožovým řezacím bubnem, podle požadované délky řezanky je možné volit 40, 48 nebo 56 nožů. V přední části se nachází velice citlivý detektor kovů, který spolehlivě zachytí jakýkoli kovový předmět. Předvedená řezačka o výkonu motoru 570 koní je určena pro služby nebo zemědělce, kteří požadují co nejrychlejší sklizeň píce. John Deere klade velký důraz také na to, aby obsluha i servis měly jednoduchý přístup k veškerým agregátům.
Sběrače s vynikajícím kopírováním terénu se vyrábějí ve Francii a vyznačují se zejména nízkou zdvihovou výškou, což se osvědčuje při sběru zavadlé píce. Zařízení o záběru 4,5 m spolehlivě sebere dva řádky najednou, pro zájemce jsou k dispozici i menší sběrače o záběru 3 nebo 4 m.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down