07.06.2004 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na bečvárských polích se červenalo

Již poosmé si na pozemcích ZAS Bečváry dali svoje dostaveníčko uživatelé značek zemědělské techniky, které zaštiťuje nadnárodní společnost Kverneland Group. V průběhu dvoudenní akce, kterou každý den navštívilo více než tisíc zájemců, se představilo v praktických ukázkách na 50 strojů převážně v charakteristické červené barvě a nechyběly ani novinky, se kterými se čeští zemědělci mohli zatím seznámit pouze na letošním veletrhu Techagro v Brně.

Sklizeň píce – Taarup a Vicon
Zástupce několika výrobních řad představil tradiční výrobce diskových žacích strojů Taarup. Letošní novinkou je robustní jednoduchý stroj řady 2400 s rozšířeným pracovním záběrem na 3,2 m. Řada 3000 se prezentovala s kondicionérem s plastovými prsty a zařízením pro rozhoz hmoty. Vyrábí se v pracovních záběrech 2,4; 2,8 a 3,2 m. Žací stroje řady 4000 se středovou ojí s pracovním záběrem 6,4 metrů jsou tvořeny dvěma třímetrovými žacími jednotkami a dopravníkem. Sklízenou hmotu lze řádkovat do dvou řádků nebo píci rozprostřít na šířku šesti metrů, případně pomocí dopravníku vytvořit jeden řádek. Výkonové řady žacích strojů Taarup završuje tzv. „Motýl“ s čelní lištou vepředu a vzadu s dvěma nesenými pracovními sekcemi o celkovém záběru 9,6 m.
Kompletní sortiment strojů na lisování píce slámy má ve svém výrobním programu značka Vicon. V Bečvárech se představil lis kulatých balíků s proměnnou komorou na balíky o průměru 80 až 160 cm. Je vybaven širokým sběračem s pracovním záběrem 2,1 m. Řezací ústrojí je tvořeno čtrnácti jednotlivě jištěnými noži. Vázání je možné buď do sítě nebo dvojitého provázku. Druhý typ lisu Vicon Balepack byl kombinovaný s pevnou komorou a baličkou. Vytváří balíky o průměru 1,25 m a šířce 1,22 m. Velkým kladem tohoto typu lisu je okamžité zabalení hmoty do fólie, což příznivě ovlivňuje její kvalitu. Lis na obří hranaté balíky LB 12100 se sběračem o záběru 2,1 m vytváří balíky o šířce 1.,2 m a výšce 80, případně 70 cm. V praktických ukázkách se představily také obraceče Vicon Fanex a shrnovače píce Vicon Andex.
Na úklid kolem polí
Univerzálními drtiči a mulčovači se prezentovala značka Lagarde. Nejrobustnější model MB váží téměř 900 kg a má pracovní záběr 1,6 m. Velmi dobře uklidí příkopy a zbaví je křovin. Může pracovat za traktorem nebo vedle něj. Lagarde Vega M45 má dosah ruky 4,5 m a záběr 1,2 m. Stroj má nepřímý pohon a je jištěn mechanicky šikmým čepem.
Od nesených po samojízdné postřikovače
V nabídce značky Rau zůstávají všechny typy postřikovačů od těch jednoduchých nesených až po samojízdné. V Bečvárech se představily dva stroje v tažené verzi. Novinkou mezi postřikovači Rau je Ikarus A 28. Jde o krátký kompaktní tažený stroj s třikrát skládanými rameny. Má nádrž o objemu 2800 litrů (vyrábí se také s větší nádrží 3800 l) a lze jej agregovat i s méně výkonným traktorem. Ramena měla pracovní záběr 24 m, ale vyrábí se až do záběru 27 m. Jinak skládaná ramena mohou mít u postřikovačů Rau pracovní šířku až 36 m. Další představený model měl ramena skládaná pouze na dvakrát. Šlo o celkově delší typ s potřebou výkonnějšího traktoru (110 koní).
Pro minimalizační zpracování půdy
Kombinovaný kypřič Kverneland pracuje až do hloubky 40 cm. Přední část slouží jako podrývák, za nímž jsou umístěny dvě řady talířů do tvaru V. U hydraulicky sklopné verze podmítače s pracovním záběrem 4,3 m jsou dvě řady talířů umístěny do tvaru X. Stroj velmi dobře podrývá, podmítá a připraví půdu pro minimalizační zpracování. Zpracování půdy se věnuje také značka Rau. Prezentovala se radličkovým podmítačem pro mělké zpracování (dají se použít i jiné typy radliček pro zpracování do hloubky až 25 cm). V zadní části stroje je umístěn dvojitý hřebový válec, který jednoduše zpracovává podmítku. V hydraulicky sklopném provedení pracuje stroj se záběrem pět nebo šest metrů.
Talířový podmítač Galaxy má páteřový rám s koly umístěnými uprostřed. Hloubka záběru se reguluje na prostřední nápravě. Stabilní stroj je vybaven hydraulickým variem s jehož pomocí lze ovládat nezávisle přední a zadní pracovní sekci. Podmítač je doplněn dvojitým hřebovým válcem.
Pluhy zůstávají chloubou
Pluhy a značka Kverneland to jsou pojmy, které k sobě neodmyslitelně patří. Kverneland zůstává stabilně největším světovým výrobcem obracecích pluhů, ročně se jich vyrobí na 6000 kusů. Pro praktické ukázky byly pluhy vybaveny dalším přídavným zařízením. Čtyřradličný nesený pružinově jištěný pluh ES pracuje s plynulou změnou záběru 30 až 50 cm. Byl vybaven dvouřadým půdním pěchem Packomat. Packomat se otáčí kolem otočného čepu, takže pro obsluhu se v ovládání pluhu nic nemění. Pokud chce přiorat, jednoduše Packomat zvedne nad pluh. Další z představených pluhů byl pětiradličný jištěný střižným šroubem s jednořadým půdním pěchem. Pracuje také s plynulou změnou záběru. Byl vybaven sekvenčním paměťovým válcem pro nastavení záběru radlic. Pluh je vybaven kombinovaným kolem.
Polonesené obracecí pluhy se prezentovaly dvěma typy. Konstrukce pluhu PB je dána kolem umístěným vzadu a je vhodná pro traktory o výkonu 200 až 250 koní. Pluh je vybaven variem pro změnu záběru. Pluhem jednodušší konstrukce byl RN 100 s pevným záběrem jednotlivých radlic.
Tři stroje v jednom nahrazuje poslední představený stroj Ecomat, který půdu podryje, podmítá i připraví k setí. Tři metry pracovního záběru půdu zpracovávají a další tři připravují. Žhavá novinka loňského roku již prošla praktickými zkouškami a v extrémně suchých podmínkách loňské sezóny se velice dobře osvědčila.
Pneumatické i přesné setí
Secí stroje byly v Bečvárech zastoupeny hned dvěma značkami – Accord a Kleine ve dvou kategoriích. Představily se jak secí stroje pneumatické, tak mechanické speciály s vysokou přesností. Secí stroj Accord Monopill SE má stejně jako stroje Rau Kleine Multicorn nebo Unicorn, které změnily tradiční modrožlutou barevnou kombinaci na červenožlutou, elektrický pohon, což minimalizuje riziko nepřesností výsevu. Variant secích strojů bylo opravdu hodně, premiéru si však odbyl jeden – pneumatický diskový secí stroj Accord MSC. V ukázkách pracoval přímo na strništi, v podmítce i hrubé brázdě po klasické orbě. Podrobnější informace o této novince uvedeme v příštím čísle.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down