Traktory Massey Ferguson a závěsná technika Kverneland. To jsou dvě hlavní značky, které se představily na předváděcím dni společnosti Agro Měřín. Ale nejen tyto značky si mohli návštěvníci prohlédnout. K vidění byly i čelní nakladače Mailleux, manipulátor Merlo P 33.7 KT, krmný míchací vůz Trioliet Solomix, návěs Annaburger Multi Land Plus, cisterna s hadicovým aplikátorem o téže firmy a další značky strojů.
Kromě zmíněných strojů předvedli tam svůj sortiment Barum Continetal a Cebeco Seeds.
První ze dvou novinek firmy Kverneland – osmiradličný podmítací pluh Kverneland Ecomat s pracovním záběrem tři metry – byla u nás vidět již v loňském roce. Prodejce se názvu pluh brání a striktně jej označuje jen obchodním názvem Ecomat. Přestože jeho konstrukce vychází z klasického pluhu, orební tělesa jsou řešena netradičně a zejména to platí pro odhrnovačku, která obrací skývu o 180°. Zaklopení rostlinných zbytků je tedy perfektní.
Ecomat je zatím vyráběn jen v šesti a osmiradličném provedení. Provedení s větším pracovním záběrem by ale bylo účelné, neboť Ecomat zpracovává půdu jen do hloubky podmítky (6 až 18 cm) a tudíž jeho energetická potřeba je malá a s odpovídajícím traktorem a s vyšším počtem orebních těles může podávat mnohem větší výkony a to i s ohledem na to, že mu svědčí vyšší pracovní rychlost (8 až 12 km/h). Ecomat zatím na českého zákazníka teprve čeká, ale zejména v podnicích kde uplatňují minimalizační technologie zpracování půdy může být vhodným řešením problému, který se nazývá jak mělce a přitom kvalitně zapravit rostlinné zbytky, či statková hnojiva.
Druhým strojem k němuž byla upřena největší pozornost byly horká novinka tohoto roku a sice secí kombinace MSC. Že tento stroj již znáte? Jistě Kverneland tento stroj se stejným názvem již vyráběl, ovšem současné provedení si z toho původního ponechalo skutečně jen název. Nové MSCéčko je určeno po vysoké výkony, čemuž odpovídá pracovní rychlost, která se může klidně přiblížit až hodnotě 15 km/h. Vyšší rychlost nevadí protože stroj je při práci velmi stabilní. Pohybuje se totiž pro dvou řadách pěchovacích kol. První řada je zcela vpředu, druhá před secími botkami, mezi pěchovacími koly je sekce dvou řad v současnosti populárních šikmých disků a za dvěma řadami výsevních diskových secích botek jsou ještě zamačkávací rolny a prutové zavlačovače. Stroj odvádí velmi dobrou práci a je jej možné použít jak do podmítky tak klasicky zpracované půdy (orba, smykování) ale v příznivých podmínkách zvládne i setí přímo do hrubé brázdy. Výsevní ústrojí stroje MSC je klasický a spolehlivý systém Accord, distribuce osiva je pneumatická, zásobník pojme 3700 l osiva a je vybaven samonavíjecí roletou.
Třetím strojem firmy Kveneland Group, který je vhodné zmínit byl přesný secí stroj RAU Kleine Multicorn. Jde o kombinovaný stroj pro přesné setí širokořádkových plodin a současné přihnojení. Osivo je uloženo v klasických zásobnících u každé výsevní jednotky, hnojivo bylo umístěno v čelním zásobníku a pneumaticky dopravováno do zapravovacích kotoučů. O čem je vhodné se zmínit je elektropohon výsevních ústrojí, který má hned několik předností. Jednak je přesnější ale hlavně dovoluje změnu výsevku v každém řádku. Bezproblémové je tak založení kolejových meziřádků i v plodinách širokořádkových, přičemž je možné v řádcích sousedících s meziřádkem zvyšovat výsevek, protože rostliny zde pěstované mají více světla a tudíž je jich možné na menší plochu nasít více a tak kompenzovat ztrátu, kterou jinak kolejový meziřádek působí. Dají se ale dělat i jiné věci jako například setí kukuřice do tojúhelníkového (rovnoběžníkového) sponu, což je opět příznivější pro světelné podmínky pěstovaných rostlin.
Tolik k nejzajímavějším strojům firmy Kvernalad Group a není náhodou , že právě tyto tři stroje byly aktivně předvedeny a zejména Ecomat při orbě travního drnu mohl patřičně ukázat jak že je to s tou kvalitou zaklápění. Bylo to dobré.
Traktory MF
Ale je třeba si také povědět něco o traktorech Massey Ferguson, kterých se předvedlo velké množství. Pozornost návštěvníků byla přitom upřena zejména na loňskou novinku a sice traktor MF řady 7400 s převodovkou Dyna VT, tedy s plynulou koncepcí pojezdu. Tyto traktory v současnosti představují Top produkt v sortimentu firmy a tomu odpovídá i jejich výbava, kdy v kabině nacházíme již ve standardu takřka všechny prvky komfortu obsluhy, které MF jinak nabízí jen na přání. A u kabiny je třeba se zastavit protože za její odpružení získal MF ocenění a také její vnitřní hlučnost na hodnotě pouhých 71 dB stojí za povšimnutí. Za povšimnutí stojí i Motor Sisu Diesel s elektronickou regulací, možností nastavení konstantních otáček, a se systémem navyšováním výkonu.
O něco menší komfort nabízí nová řada 6400, která je velmi podobná řadě 7400, základním rozdílem je však to, že nepoužívá plynulý koncept pojezdu.
Za zmínku stál i nový produkt, řada 5400, kterou reprezentoval traktor MF 5450. Tyto traktory jsou pravým opakem komfortní řady 7400. Jde o jednoduché provedení s nižšími výkony (75 až 120 k), vhodné především jako doplňkový traktor kupříkladu do živočišné výroby. Krmný vůz či čelní nakladač (traktory jsou vybaveny reverzací pod zatížením), to je agregace, která jim bude slušet. Ale i příležitostné polní využití je možné, protože výrobce u nových motorů zvýšil točivý moment a dva stupně pod zatížením lze nyní pohodlně měnit tlačítky na hlavici řadicí páky.
Jakl jsem zmínil výše předvedených strojů byla celá řada a zemědělci je již většinou znají. Zaměřil jsem se proto jen na novinky v sortimentu, protože ty nejsou zemědělců zatím známé a příliš nevědí co od nich mohou očekávat. Nicméně technika Massey Ferguson a Kverneland má u nás myslím dostatečně dobré jméno, a protože konkurence na trhu je stále větší, těžko si někdo dovolí aby se svým strojem jak se říká šlápl vedle. Takže předvedené nové stroje své potenciální zákazníky jistě nezklamou.
Luboš Stehno