K českým výrobkům, které získaly na letošním brněnském veletrhu Techagro cenu Grand Prix, patří řádkový kultivátor s kapalným přihnojováním PPL-8 z produkce společnosti P & L z Biskupic u Luhačovic. Stroj je určený ke kypření meziřádků kukuřice a slunečnice společně s aplikací kapalného hnojiva do zóny kořenů rostlin.
Společnost s ručením omezeným P & L navrhla a zkonstruovala kultivátor PPL-8 jako nový technologický přístup k výživě porostů kukuřice a slunečnice, který zásadně snižuje náklady na hnojiva, zvyšuje výnos a je šetrný k životnímu prostředí. Takto technologicky a technicky řešený stroj nevyrábí v České republice žádná jiná firma a i z evropského pohledu je možné kultivátor považovat za novátorský. Lze ho zařadit vedle obdobných zařízení od renomovaných výrobců v USA, kde podobné technologie aplikace hnojiv patří u farmářů k nejrozšířenějším.
Zónová aplikace hnojiva
Kukuřice má zhruba o 30 % větší energetický potenciál než ozimá pšenice a díky moderním hybridům umožňujícím vysoké výnosy zrna se stává pro prvovýrobce nepostradatelnou. K využití jejího vysokého výnosového potenciálu je však nezbytný moderní přístup v pěstování. Vedle výběru vhodného hybridu má zásadní vliv na výnos kvalita setí, ochrana porostů, ale především jejich výživa. Podle výsledků měření firmy vyrábějící osiva kukuřice je patrné, že při zónové aplikaci jednoho kilogramu dusíku do půdy je výnos zrna v porovnání s klasickou technologií hnojení až dvojnásobný.
„Zónová aplikace umožňuje šetrné a přesné dávkování kapalné formy dusíku (DAM) přímo do půdy ke kořenu rostlin. Protože tuto dávku rostlina skutečně využije, nedochází k ohrožení životního prostředí,“ řekl nám na stánku společnosti P & L duchovní otec tohoto stroje Ing. Antonín Šedek, jinak jednatel biskupické společnosti. „Je možné aplikovat i různé kapalné mixy včetně stopových prvků podle aktuálního stavu živin v půdě. Řádková kultivace dále účinně odstraňuje půdní škraloup, provzdušňuje půdu v meziřádku a zabraňuje neproduktivnímu výparu vláhy, což má prokazatelně pozitivní vliv na vývoj vegetace. Všechny tyto požadavky v technologii výživy porostů kukuřice a slunečnice náš kultivátor PPL-8 ideálně splňuje.“
Technické řešení
Pracovními orgány kultivátoru, který je konstrukčně řešen jako polonesený, jsou šípové radličky upevněné na masivních slupicích, mohou jimi být i dláta nebo koltry. Jednotlivé slupice jsou k rámu tvořenému robustním profilem jeklL uchyceny pomocí paralelogramu, který spolu s opěrným kolem a pojistnou pružinou umožňuje kopírovat povrch v celém záběru stroje a snadné nastavení pracovní hloubky. Na jednotce jsou umístěna po stranách dvě kotoučová krojidla, která zabezpečují dokonalé oddělení zpracovávaného pásu ornice a současně chrání rostliny před poškozením zeminou.
Na kopírovací kolo kultivační jednotky lze umístit kotoučové krojidlo, které se používá při pěstování kukuřice na pozemcích s větším množstvím rostlinných zbytků, čímž se zabrání případnému zacpávání pracovních orgánů. Dostatečná dimenze slupic a radliček zabezpečuje dobrou kvalitu práce i na těžkých kamenitých půdách. Kultivační jednotka je konstruována tak, aby rostlinné zbytky po předplodině na povrchu půdy nadále plnily svou půdoochrannou funkci. Originálně je řešeno umístění hydraulických pístnic v rámu stroje pro snadnou změnu z transportní do pracovní polohy. Pro dopravu stroje slouží dvě nezávisle uložená otočná pojezdová kola na vyosených čepech zabezpečující samočinné řízení stroje při přepravě. Pracovní orgány jsou k rámu uchyceny pomocí třmenů, které umožňují nastavení meziřádkové vzdálenosti ze 70 na 75 cm. Součástí konstrukce je pracovní plošina, ze které lze nádrž jednoduše plnit a čistit.
Jednoduchá obsluha i údržba
Kultivátor je vybaven plastikovou nádrží na kapalné hnojivo o objemu 1200 l, čerpadlem, filtrací, plněním a rozvody, které přivádějí hnojivo pod křídla radliček do zóny kořenů rostlin. Pohon a přesné dávkování v rozmezí 70 až 110 l/ha je zajištěno mechanicky od pojezdového kola, dávka se nastavuje pomocí změny řetězových kol na řetězového převodu. Kapalná hnojiva lze aplikovat v průběhu vegetace do výšky porostu 40 až 50 cm v záběru šest, osm (alternativně 12) řádků.
Konstrukce řádkového kultivátoru s kapalným přihnojováním PPL-8 dovoluje vysokou pojezdovou rychlost, která se pohybuje s důrazem na správnou funkci stroje v rozmezí 8 až 12 km/hod. Jako tažný prostředek postačuje traktor o výkonu 70 koní, pro ovládání pracovní hloubky a změny z transportní polohy na polohu pracovní je potřeba dvou vnějších hydraulických obvodů traktoru. Řádkový kultivátor PPL je z hlediska obsluhy a nasazení poměrně jednoduchý. Údržba stroje je snadná a v podstatě je redukována na mazání 13 mazacích míst a čištění aplikační části stroje (nádrž a rozvody kapalného hnojiva).
Ekonomický přínos
„V klasických technologiích je využitelnost dodávaného dusíku rostlinou 50 až 60 procent, a to platí jak pro kapalné formy aplikované na list, tak pro granulované formy dodávané na půdu v době vegetace. Při aplikaci kapalných forem dusíku během vegetace je rostlina schopna přes list využít přibližně 20 procent z celkové dávky, navíc často dochází k popálení rostlin, které způsobí zpomalení růstu,“ vysvětluje A. Šedek a pokračuje. „Zónovou aplikací kapalných hnojiv ke kořenům rostlin lze snížit dávky fosforu a dusíku o 30 až 50 procent při stejném výnosovém efektu bez poškození porostu popálením. Kombinací využití startovací dávky hnojiva při setí kukuřice a slunečnice a následné zónové aplikace kapalného hnojiva ke kořenům rostlin do půdy kultivátorem PPL-8 se jen úspora v cenách hnojiv pohybuje okolo 1500 korun na hektar. Ekonomický přínos z využití kultivátoru PPL-8 v provozních podmínkách na ploše pět set hektarů po dobu dvou let ve společnosti Agrocentrum Hrušovany nad Jevišovkou byl 760 tisíc korun. Ekonomická návratnost se pohybuje mezi 350 až 500 hektary podle podmínek, což odpovídá ročnímu nasazení řádkového kultivátoru s kapalným přihnojováním stroje PPL-8.“