Chybí vám nějaký stroj v technologické lince a domníváte se, že vám nezbude nic jiného, než ho koupit? Čtěte týdeník Zemědělec a můžete ho vyhrát! To není reklamní slogan, ale skutečný příběh Ing. Libora Milenovského z Jinočan na okraji Prahy, který začal hospodařit v době, kdy jiní pomalu končí.
Pouze se dvěma starými traktory Zetor, které ještě vlastní napůl s tchánem, se dal před rokem a půl na dráhu soukromého zemědělce. Veškeré práce si nechává dělat ve službách a prvním strojem, který si chtěl samostatně koupit, byl postřikovač. Zorat, zasít, pohnojit a sklidit o jeden či dva dny dříve nebo později není tak velký problém. Naopak u ochrany polních kultur znamená promeškání nejvhodnější doby citelný pokles výnosů a často i strmý pád pod hranici rentability. Tyto zkušenosti mají především dánští farmáři, z nichž mnozí obdělávají své pozemky „po telefonu“, tedy prostřednictvím služeb, a jedinými stroji na farmě jsou traktor a postřikovač.
Čtyřicet hektarů pro začátek stačí
„To, že jsem v celoroční soutěži týdeníku Zemědělec vyhrál tolik potřebný postřikovač a ještě k tomu značky Hardi, považuji za dar z nebes,“ řekl nám Libor Milenovský v pátek 16. ledna dopoledne, kdy mu představitelé akciové společnosti Unimarco výhru předávali a my jsme byli při tom. „Týdeník Zemědělec odebírám pravidelně už rok, i když v předešlém zaměstnání jsem ho četl také. Je to jediný zemědělský tisk, který přináší nové poznatky i praktické zkušenosti z rostlinné výroby a mechanizace, které potřebuji k hospodaření, ale i řadu dokumentů týkajících se zejména dotací včetně různých názorů a polemik. Čtu ho rád a vždy si z něj pro sebe něco vyberu.“
V polovině roku 2002 vystoupil ing. Milenovský z jedné zemědělské společnosti a dnes hospodaří sám na 40 hektarech pronajaté zemědělské půdy, na nichž pěstuje zejména řepku, jarní ječmen a pšenici. S chovem hospodářských zvířat nepočítá. „Původní hospodář zde obdělával asi 200 hektarů zemědělské půdy a skončil prakticky ze dne na den,“ pokračuje L. Milenovský. „V počátcích jsem uvažoval o výměře kolem 100 hektarů, ale když jsem si všechno spočítal, raději jsem zvolil výměru menší. Je totiž velký rozdíl platit v blízkosti Prahy nájem a daň z pozemku ze 40 hektarů nebo ze 100 hektarů zemědělské půdy, přitom ještě větší část finančních prostředků bych potřeboval na služby. Jsem přesvědčen o tom, že časem mi nájem a daň z pozemků pokryjí přímé platby z Evropské unie a samotný vstup České republiky do tohoto společenství pak přispěje k narovnání a stabilitě farmářských cen. Samozřejmě postupem času bych výměru rád rozšířil, ale jestli se mi to povede, to dnes nedokážu říci. V okolí Prahy je totiž obrovský, někdy až nečistý boj o pozemky.“
Služby zadává i poskytuje
Protože ing. Milenovský začínal hospodařit na polích částečně zdevastovaných, sklízel v loňském roce pouze z poloviny výměry, přitom výnosy byly vzhledem k suchu a špatným zásobám živin mizerné. Přesto je přesvědčen, že by ho farmaření mělo uživit, i když na zbohatnutí to určitě nebude.
Aby mohl veškeré služby zaplatit, musí vydělávat peníze i mimo zemědělství, konkrétně v komunální oblasti. Pro obecní úřady seče parky, uklízí listí a hlavně v zimě udržuje sjízdné místní komunikace. Okolní vesnice se rozvíjejí a o jeho služby je zájem. Naopak zadávání služeb hodlá časem omezit, neboť si chce postupně pořídit traktor o výkonu alespoň 120 koní, k tomu pluh a samozřejmě i secí stroj či kombinaci. Určitě ale půjde o použitou techniku, neboť zadlužit se nechce, přitom služby bude i nadále využívat především při sklizni.
Jednoduchý, ale dokonalý
Hlavní cenu do celoroční soutěže týdeníku Zemědělec – nesený postřikovač Hardi v ceně 100 tisíc korun – věnovala již zmíněná akciová společnost Unimarco ze Zlína. Jde o osvědčený model NL 600L-12SB s objemem polyetylenové nádrže 600 litrů a záběrem ramen 12 metrů. Postřikovač je vybaven membránovým čerpadlem a sadou trysek Hardi, ruční řídicí jednotkou, jednoduchým držákem trysek a trojitou filtrací vody. Součástí stroje s dvouletou atestační známkou, který splňuje nejpřísnější kritéria pro nesené postřikovače, je i kalibrační soupravou a návod k obsluze. K pohonu stačí energetický prostředek o výkonu 50 koní, neboť malou část výkonu traktoru odebírá pouze mechanické čerpadlo a hmotnost stroje, která se pohybuje kolem 700 kg.
„Jsem velmi rád, že tento model vyhrál právě inženýr Milenovský, neboť objem nádrže a záběr ramen je optimální pro výměru 40 až 60 hektarů,“ řekl nám generální ředitel zlínské společnosti Ing. Robert Mladenov. „Jde o osvědčený typ, kterých jsme v České republice prodali řádově již sto a který v minulém období patřil k nejprodávanějším postřikovačům Hardi. O jeho servis se bude s největší pravděpodobností starat společnost Pekass Praha, která také inženýra Milenovského na jaře proškolí. Věřím, že mu nový postřikovač bude dobře sloužit minimálně deset až 15 let bez jakýchkoli problémů a starostí, neboť jde o mimořádně spolehlivý model, s nímž mají jeho uživatelé ty nejlepší zkušenosti.“
Dobří zákazníci se vracejí
„I přes těžké roky jsme lídrem na českém trhu a značka Hardi patří u nás i v jiných zemích k tomu nejlepšímu, co si může zemědělec pořídit,“ tvrdí ředitel Mladenov. „Stále děláme maximum pro to, abychom upevnili naši pozici na českém trhu a výrazně expandovali na Slovensko, kde máme ještě určité rezervy. Domnívám se, že k velkému obratu – pokud jde o nákup zemědělské techniky, dojde v roce 2005, kdy již budou známa pravidla financování a zemědělské podniky budou schopny si dost přesně sestavit vlastní rozpočet. Jsem přesvědčen o tom, že rok 2005 se stane mezníkem návratu k lepším časům a startovacím můstkem ke stabilizaci celého sektoru. I když vím, že není lehké podnikat v nestandardním podnikatelském prostředí, kterým zemědělství určitě je.“
Při nákupu postřikovačů Hardi nabízí Unimarco našim zemědělcům dvě ekonomické varianty. Tou první, kterou představují kvalitní postřikovače Hardi za přijatelnou cenu (max. půl milionu korun), reaguje společnost na konkurenční dodavatele postřikovačů z Polska a České republiky. Typickým představitelem této varianty je model TR se záběrem 18 m, který se vyráběl pouze pro americký trh a Českou republiku a teprve loni byl uvolněn také pro Maďarsko. Druhou řadou jsou vlajkové lodě značky Hardi, tedy postřikovače s podporou vzduchu označené jako Twin, které jsou samozřejmě ve vyšší cenové relaci. Podle ing. Mladenova je v České republice největší počet uživatelů postřikovačů s podporou vzduchu v Evropě a pokud by se jejich množství přepočetlo na obyvatele, tak možná i na světě. I přes vyšší pořizovací cenu má tento systém zemědělcům stále co nabídnout, ať již okamžitou úsporu chemických prostředků, lepší účinnost aplikace, možnost pojezdu vyšší rychlostí či za větru, ale především rychlejší návratnost vynaložených finančních prostředků oproti klasickým postřikovačům.
V České republice se od roku 1992 prodalo také kolem 50 samojízdných postřikovačů Hardi v různých kategoriích a vývojových stadií. „Na veletrhu Techagro bychom měli představit novou Alphu s podporou vzduchu, silnějším motorem, novou kabinou i polyetylenovou nádrží a snad i se stavitelným rozchodem, který je určen do našich podmínek,“ říká závěrem ing. Robert Mladenov. „Zákazníci se k nám vracejí, což dokazuje, že značka Hardi je skutečným lídrem na českém trhu.“