Expozice společnosti Kverneland Czech na výstavě Země živitelka čítala 45 strojů. Byl to průřez téměř celým sortimentem, jenž spadá pod značku Kverneland Group. I když situace v zemědělství není růžová, přesto se návštěvníci zajímali o nové stroje a technologie prezentované na výstavní ploše společnosti.
Nejen o expozici jsme si povídali s obchodním ředitelem společnosti Ing. Jiřím Zelenkou a produkt managery zodpovědnými za jednotlivé značky.
Jak nám Ing. Zdeněk Kříž prozradil, i když expozici živitelky zaměřují spíše na střední zemědělce bylo překvapením, že i podnikatelé na malých a středních výměrách projevují zájem o velké a kombinované stroje, díky kterým mohou ušetřit práci a zvýšit její produktivitu. Právě u strojů určených ke sklizni píce to bylo obzvláště patrné. Příkladem může být poptávka po lisech na velké hranolové balíky nebo lisech na válcové balíky kombinované s baličkou.
Pícninářský program se mohl i v Českých Budějovicích pochlubit novinkami. Byla jí jednoduchá disková žací lišta Vicon CM 247 o záběru 240 centimetrů. Její cena jen málo převyšuje 100 tis. Kč. Druhým výrobkem s akční cenou 430 tis. Kč byl návěsný žací stroj Taarup TA 4032 s prstovým kondicionérem a záběrem 320 centimetrů. Povídání o strojích na sklizeň píce ukončilo pozvání na Prodejní dny, které Kverneland Czech, spol. s r. o., pořádá počátkem listopadu na svém středisku v Pelhřimově.
Způsoby zpracování půdy
Zajímavým zjištěním byl zvýšený zájem o zpracování půdy s orbou. Podle ing. Zelenky nelze v současnosti již mluvit o minimalizaci nebo orbě nýbrž o technologiích s orbou nebo bez. Strojem, který v sobě spojuje výhody obého je Ekomat. O něm však více jindy. Na výstavě si návštěvníci mohli prohlédnout pluh vybavený zařízením Packomat. Takto vybavené tvoří značnou část dodaných pluhů. Novinkou v oblasti zpracování půdy byl již dříve představený talířový podmítač Kverneland DXR, který je výsledkem spolupráce společností Kverneland a SMS Rokycany. Jedná se o jednoduchý robusní stroj těšící se zájmu zákazníků. Práci talířových sekcí ve tvaru písmene X upravuje prutový, spirálový nebo dvojitý hřebový válec.
V oblasti setí přetrvává podle zástupců společnosti zájem o univerzální secí stroje do kombinací i o tažené stroje, u nichž zákazníci oceňují především parametry a schopnosti botky CX.
Jak řekl Ing. Pavel Dvořák, uvedl Kverneland Czech letos prvně na trh přesné secí stroje značky Kleine a to jak pro setí kukuřice tak pro setí řepy, případně řepky. Stroje umožňují setí do zpracované, minimálně zpracované i nezpracované půdy. A proč přesné secí stroje Kleine, když Kverneland vyrábí přesné secí stroje Accord? Na tuto otázku odpověděl ing. Zelenka: „Není žádným tajemstvím, že Kverneland Group zaujímá v určitých sektorech výroby zemědělských strojů vedoucí postavení. S tím souvisí i koupě části sortimentu Kleine, konkrétně tedy přesných secích strojů, díky čemuž skupina získala v této oblasti silnější postavení na trhu.“ Každé z výsevních jednotek, tzn. Accord i Kleine má své přednosti a záleží pouze na požadavcích a potřebách zákazníka. Z toho plyne, že výsevní ústrojí budou nadále produkována v obou liniích, kdežto výroba ostatních komponent, např. rámů se bude postupně slučovat. Koupí došlo i k urychlení zavedení elektropohonu výsevních ústrojí do výroby, neboť obě značky měly ještě před tím elektropohon rozpracovaný. Dnes na něj Kverneland vlastní patentovou ochranu. Výhoda použití elektropohonu se jasně projevila během letošního sucha, kdy vlivem špatné adheze docházelo díky mechanickému pohonu výsevního ústrojí k nepřesnostem. V kombinaci se systémem Telus umožňuje elektropohon zakládat meziřádky vypnutím jakéhokoli vozíku podle záběru postřikovače.
Telus
Systém Telus se skládá s univerzálního palubního počítače použitelného pro ovládání a kontrolu různých strojů (přesné a univerzální secí stroje, rozmetadla, postřikovače apod.) a vlastního počítače, který je součástí přípojného nářadí. Po připojení stroje vybaveného tímto systémem ke traktoru, jenž musí být samozřejmě také osazen systémem, dojde k načtení údajů o agregovaném stroji. Přímo z kabiny lze pak stroj podle požadavků naprogramovat nebo za jízdy ovládat. Telus je univerzální elektronika kompatibilní s palubní elektronikou traktorů dle normy ISO 11783 a také se systémem GPS.
Pro zájemce o postřikovací techniku značky Rau připravuje Kverneland Czech akční nabídku strojů.
Na expozici si bylo možné si prohlédnout i mulčovače Lagarde. Ty se uplatní jak při běžném mulčování porostů, tak při likvidaci náletu na okrajích pozemků, údržbě příkopů a cest i v komunální sféře. Stroje se vyznačují robusností a vysokou obvodovou rychlostí rotoru.