23.10.2003 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strojů jako máku

Na padesát souprav se divákům prakticky při práci představilo na Mistrovství české republiky v orbě a souběžně probíhajícím Dni Zemědělce v Bohuslavicích. Po hloubkových kypřičích a pluzích přišli na řadu podmítače a kypřiče.

Traktor TM 165 v agregaci s taženými talířovými branami Kuhn XM (1) zahájil předvádění skupiny podmítačů a kypřičů. Zmíněné talířové brány reprezentují střední vyráběnou řadu. Středově uložená náprava umožňuje snadné nastavení pracovní hloubky, snadné manévrování na poli, malý poloměr otáčení. K udržování přímého směru na svahu slouží stabilizační kotouč. Pracovní sekce jsou uloženy do tvaru písmene X, kdy zadní sekce zapracovávají stopy kol. Stejnoměrné dodržení hloubky předních a zadních sekcí zajišťuje stabilizační tyč. O konečnou úpravu půdy se stará prutový válec. Stroj je možné dodat v záběru od 3,2 do 5,2 m.
Druhým strojem byly talířové brány DB 600 (2) z produkce SMS Rokycany. Rám stroje tvoří tvar písmene T, který může krom předvedených šestimetrových nést i pěti nebo sedmimetrové pracovní orgány. SMS dodává stroje od záběru 3 po 7 metrů na čtyřech typech rámů od pevného neskládaného až po horizontálně či vertikálně skládané. Po talířových sekcích půdu upravoval spirálový válec. Ten je možné dle požadavků zákazníka nahradit prutovým, hřebovým nebo kotoučovým válcem.
Firma Stromexport předvedla nejprve Preciser Clasic line o záběru šest metrů (3). Možný je i záběr pět nebo sedm metrů. Novou generaci talířových podmítačů je možné vybavit drobícími válečky, prutovými válci, crosskill válci a prutovými zavlačovači. Dále je možné na stroj instalovat zařízením na plošné přihnojování či setí meziplodiny.
Druhým strojem od stejného výrobce byl opět Preciser (4), tentokrát však vyráběný v záběrech osm, devět, i devět a půl metru, který je opět možné vybavit již zmíněnými agregáty. K nastavení pracovní hloubky slouží k tomu určená opěrná kola umístěná v přední i zadní části stroje. Rozteč mezi jednotlivými talíři činí 191 mm což zabezpečuje jemnější zpracování půdy.
Exaktní podmítač Köckerling Vario (5) s osmi řadami radliček se představil v agregaci s traktorem New Holland. Stroje jsou dodávány se záběry 3; 3,8; 4,8; 5,7 a 7,5 metru. Dlátovité radličky o šíři 10 cm pracují na pružné slupici, tzn. neustále vibrují. Po radličkách následuje nivelátor a dvojitý Sts válec. Prstence válce mají profil písmene U, do nějž se natlačí zemina a následně dochází k přítlaku zeminy zeminou. Možné je použití zavlačovačů, které lze podle podmínek vyřadit z činnosti. Stroje jsou vhodné jak ke zpracování strniště tak předseťovou přípravu.
Kypřič Köckerling Quadro (6) předvedl oproti předchozímu hrubší zpracování půdy. Jedná se o podmítač se šípovými radlicemi ve čtyřech řadách a pracujícími ve větší hloubce. Proti přetížení jsou jednotlivé radlice jištěny pružinou. Následuje nivelátor a jednoduchý či dvojitý Sts válec a zavlačovače. Pracovní záběry stroje jsou od 3 do 5,7 metrů, na přání i více. Oba typy strojů jsou sklopné na třímetrovou přepravní šíři.
Traktor McCormick MTX 200 předvedl talířový podmítač Grégoire Besson MXL (7) o záběru 4,8 metru. Za talíři pozemek urovnává prutový válec. Hmotnost stroje činí 4800 kg, z čehož vyplývá přítlak na pracovní nástroj 96 kg. Rozteč mezi jednotlivými talíři je 230 mm. Talířové podmítače této značky jsou vyráběny od malozáběrových – určených do vinohradů až po desetimetrové pro velké výměry.
Kombinovaný kypřič podrývač Kverneland CLC (8) o záběru 5,1 metru se skládá z proti přetížení jištěných dvou řad radliček pracujících až do hloubky 35 cm a dvou talířových sekcí ke zpracování vrchní vrstvy půdy. Stroj lze použít hned k několika operacím. Jednou z nich je hloubkové kypření, kdy je možné vyřadit zadní sekci disků ze záběru, podmítat před orbou nebo jej využít k minimálnímu zpracování půdy bez orby. Pokud zákazník požaduje podříznutí celého profilu půdy, je možné radličky doplnit křidélky.
Dalším strojem s logem společnosti Kverneland byl talířový podmítač DXR 550 (9) vyráběný v České republice. Osazen byl dvojitým hřebovým válcem, který při dodržení pracovní rychlosti přes deset km/h velice dobře zpracovává podmítku. Tyto typy strojů jsou produkovány v záběrech od 3 do 5,5 metru.
Radličkový podmítač Rau (10) patří opět do skupiny Kverneland a práci třech řad pružinou jištěných radliček také ošetřil dvojitým hřebovým válcem. Stroj má záběr 3,4 m, vyrábí se však od 2,5 do7 metrů.
Český výrobek představila i společnost Agromilk Pelhřimov. Stroj se uplatňuje v minimalizačních technologiích, podmítce i přípravě půdy před setím a sázením. Kombinovaný kypřič (11) se vyrábí od záběru dva po šest metrů. Radličky jsou jištěny střižným kolíkem nebo pružinou. Povrch půdy urovnává prutový válec.
Následovalo předvedení devítimetrového radličkového kypřiče Hurikán HX-900 PSVN (12) společnosti Farmet i s jeho rozložením do pracovní polohy. V poloze přepravní má šířku tři a výšku tři a půl metru. Stroj je určen pro precizní podmítku a kypření ve všech systémech zpracování půdy, kdy je možné po jednom přejezdu stroje sít. V těžších podmínkách je půdu před setím vhodné ještě upravit strojem Kompaktomat. Druhým strojem z produkce téže firmy byl šestimetrový Hurikán HX-600 PVNS (13) navíc vybavený kotoučovými krojidly, které výrazně zlepšují práci stroje na pozemcích s velkým množstvím rostlinných zbytků. Kypřiče Hurikán jsou osazovány narážecími radličkami o šíři 8 až 40 cm. Pracovní hloubka se nastavuje opěrnými koly, zadní prutový válec je odpružen a je ho možné zcela vyřadit ze záběru.
Společnost Stagra představila podmítač a kypřič Horsch Terrano FG 8 (14). Stroj se vyrábí v záběrech od šesti do osmnácti metrů. Jeden metr záběru vyžaduje 30 – 35 koní výkonu. Podmítač je možné vybavit radličkami od 8 do 37 cm. Pro promíchání půdy nebo zapravení hnoje a zbytků jsou dodávány radličky Mulčmix. Umístěny jsou ve čtyřech řadách, v řadě 1,2 m od sebe. Rozteč mezi rámem a radličkou činí 80 cm.
Následně se předvedl talířový podmítač Rubin firmy Lemken (15) o záběru tři metry. Stroj je vybaven velice položenými talíři na vlastních jištěných slupicích a dvěma prutovými válci.
Mezi secí stroje bylo vklíněno ještě několik strojů na přípravu půdy. Jedním z nich byl Grader Clasic 8000 (16) od firmy Stromexport. Vyrábí se ve čtyřech řadách a záběrech od tří do dvanácti metrů. Jedná se o stroj vybavený třemi řadami radliček. Konstantní hloubku udržují přední a zadní prutový válec, které je ovšem podle podmínek možné zaměnit za jiné typy válců. Dalšími pracovními sekcemi jsou crosskill nebo jiné válce, možné jsou i zavlačovače.
Dalším strojem v barvách Farmet byl Kompaktomat (17) o záběru 9,3 m. Stroj je určen pro zpracování brázdy a vytvoření seťového lůžka. Skládá se z předních a zadních válců, které slouží zároveň jako opora. V oblasti mezi válci pracují výškově seřiditelná sekce radliček. První a poslední pracovní sekcí jsou smyky, kdy přední urovnává brázdu a zadní pak zarovná pozemek pro secí stroj.
Posledním strojem z produkce společnosti Farmet byly Cambridge válce o záběru devět metrů (18) s velice jednoduchým systémem rozkládání do pracovní polohy. Tyto válce je samozřejmě možné použít jak v předseťové přípravě tak po vlastním setí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down