Předvádění strojů v Košeticích na malou chvíli přerušil déšť. Díky tomu měli všichni návštěvníci možnost ochutnat široký sortiment odrůd uvařených brambor. Jakmile ale déšť polevil, vyjely do brázdy sklízeče brambor.
Na Dni Zemědělce se představilo celkem sedm sklízečů brambor čtyř značek. Zájemce o techniku neodradil ani déšť a se zaujetím pozorovali jejich práci.
Grimme
Nejpočetnější skupinou byla značka Grimme, neboť společnost U + M Servis předvedla hned čtyři typy sklízečů, které tvořily průřez vyráběnými modely. Všechny sklízeče Grimme používají prosévací pásy s gumovými výstupky v místě přinýtování prutů. Výstupky pak zamezují otěru nýtů a zároveň poškozování hlíz o ostré hrany. Výstupky jsou umístěny i na spodní straně pásu a zajišťují přenos sil z ozubených kladek na pás. Díky tomu je možné vyměnit pás s jiným rozhodem prutů bez potřeby měnit tažné kladky. Sklízeče je jednoduše možné upravit pro sklizeň zeleniny.
Prvním z předvedených sklízečů byl jednořádkový SE 75-30 s bočním vyoráváním (1). Stroj je vybaven zásobníkem na tři tuny brambor s výsypnou výškou až 3,8 m. Druhý prosévací pás slouží k prosévání zeminy, oddělování hrubé natě a zároveň vynáší brambory do potřebné výšky bez nutnosti použít oběžného kola. První separační zařízení tvoří ježkový válec a stírací válce. Druhé rozdružovací zařízení je možné vybrat podle podmínek, předvedený stroj disponoval typem UB, tzn. prstovým rozdružovadlem, které spolehlivě odděluje hroudy a kameny od hlíz. Ke stroji je možné dodat automatické plnění zásobníku, vyrovnávání svahu, automatickým naváděním na hrůbek. Zatáčení kol bržděné nápravy lze vybavit vyhledáváním přímého směru.
Dvouřádkový tažený sklízeč GZ 1700 (2), který najel do brázdy jako druhý, je vybaven překládacím dopravníkem k odkládání hlíz do vedle jedoucího prostředku. Na stroj je možné dodat širokou škálu rozdružovacích zařízení podle potřeba podmínek zákazníka. Předvedený typ byl vybaven zařízením Multisep, což je sada pěti vějířových válců proti nimž se točí hladké gumové válce. Disponuje vlastním hydraulickým pohonem s pojistkou proti přetížení a možností reverzace. Dále je možné nastavit rychlost otáčení, vzdálenost válců i sklon celého rozdružovadla. Stroj je možné vybavit přebíracím stolem, kterým disponoval i ten předváděný, automatickou regulací přítlaku na hrůbek, automatickým naváděním na řádek, natřasačem prosévacího dopravníku a pro těžké podmínky je možné dodat oddělený první prosévací dopravník. Překládací dopravník je možné spustit hluboko do korby odvozného prostředku a eliminovat tak poškození hlíz.
Následovalo předvedení dvouřádkového sklízeče SE 150-60 (3). Jedná se o bočně tažený zásobníkový sklízeč velice podobný jednořádkovému. Je vybaven vlastní hydraulikou, která pohání řadu agregátů, jež je možné plynule ovládat. Stroj disponuje taženým vyorávacím ústrojím s výkyvným rámem a dvěma páry odpružených vlečených krojidel natě. Po vyorávacím ústrojí následuje krátký prutový prosévací pás, dále druhý dlouhý prutový dopravník, který zároveň prosévá zbylou zeminu, dopravuje brambory vzhůru a probíhá na něm odnaťování. To zajišťuje pás umístěný nad prutovým dopravníkem, který odkládá nať zpět na pozemek. Oddělení příměsí zajišťují dvě, volitelně tři rozdružovadla. První z nich je vybaveno ježkovým pásem s dvojicí stíracích válečků, které předávají hlízy druhému rozdružovadlu, které je stejné konstrukce. Třetí rozdružovadlo je typu UB a je vybaveno hydraulicky přestavitelným prstovým pásem se stěracími válci pro hrudovité půdy s minimem kamenů. Přebírací stůl pro dvě a dvě osoby po stranách je umístěn vodorovně. Jeho rychlost lze plynule pomocí hydrauliky měnit.
Pomocí krátkého dopravníku, jehož výška se hydraulicky (na přání zcela automaticky) nastavuje podle zaplnění, jsou brambory ukládány do zásobníku s měkkým zvlněným dnem a kapacitou větší než šest tun. Při vyprazdňování dojde nejprve k vodorovnému vyzdvižení zásobníku a následně k nastavení potřebného úhlu. Na jeho vysypání stačí dvě otáčky dna a maximální vyprazdňovací výška činí 4,2 m.
Další výbavou na přání může být automatické vyhledávání středu hrůbku, regulace přítlaku na hrůbek, řízení nápravy, zásobník na kameny, zařízení na plnění beden. Všechny funkce stroje jsou ovládány elektromagneticky z kabiny traktoru. Ovládací panel je vybaven i souvraťovým systémem, kdy je možné naprogramovat sled činností, které se na souvrati aktivují jedním tlačítkem.
Opravdovou lahůdkou bylo premiérové předvedení samojízdného sklízeče SF 150-60 (4). Sklízecí zařízení jsou stejného provedení jako u taženého, rozdíl spočívá v trojkolovém podvozku, řízení obou náprav a pohonu motorem Mercedes-Benz. Jeho předností je obrovská manévrovatelnost, neboť přední dvojkolo lze zatočit do úhlu 70°, zadní náprava je také řiditelná. Bezproblémová je i průchodnost terénem.
Stroj disponuje komfortní kabinou, kterou je možno natočit podle potřeb obsluhy. K dispozici je veškerá elektronika včetně kamer umístěných na místech, kam obsluha nemůže vidět.
Předváděný stroj byl zapůjčen z Rakouska, kde si jej společně pořídilo na 37 soukromých zemědělců.
Richard Pearson
Dalším strojem bohužel předvedeným pouze stacionárně byl sklízeč značky Richard Pearson typového označení Quality Master (5), které do republiky dodává společnost Medipo Agras. Strojem je možné sklízet brambory, ale i mrkev, cibuli a další. Stroj je konstruován s ohledem na maximální šetrnost při zacházení s hlízami.
Dvouřádkový sklízeč je vybaven dvěmi nezávisle zavěšenými radlicemi s kopírovacími koly. Zvládá rozteč řádků od 66 do 90 cm. Každá radlice disponuje dvěmi odpruženými kotoučovými krojidly, následuje prutový prosévací dopravník, jež lze dovybavit několika dalšími prvky. Těmi jsou např. speciální kladky pro natřásání materiálu, hydraulicky ovládané pročesávací přítlačné prsty, široké prsty drtící hroudy a zabraňující zpětnému kutálení hlíz nebo zařízení Vari-Web. Toto zařízení je tvořeno souběžně jdoucím pásem umístěným nad prosévacím dopravníkem. Zabraňuje zpětnému kutálení hlíz a zároveň usnadňuje prosévání zeminy. Za prosévacím dopravníkem najdeme stavitelný naťový válec, který odstraní většinu natě a rostlinných zbytků.
V toku hmoty následují válce Galaxy. Jedná se o hvězdicové válce s třemi vloženými hladkými hřídeli, které mohou mít kruhový, šestihranný a čtyřhranný průřez. Hvězdicové válce za pomoci hladkých hřídelů protahují hroudy, kameny a další nečistoty dolů, ale hlízy pouze čistí a posouvají dále. Pro optimální práci v rozdílných půdních podmínkách je možné stroj vybavit samostatným hydraulickým pohonem hřídelů.
Následuje vpravo umístěný vynášecí dopravník, který je možné sklopit dovnitř odvozního prostředku. Je poháněn hydraulicky a podle aktuálních podmínek lze změnit jeho rychlost. Předcházet jej může ještě přebírací pás pro dva pracovníky.
Hydraulická výbava stroje může zahrnovat i natáčení tažné oje, zatáčení kol nápravy a svahové vyrovnávání. Veškeré agregáty je možné ovládat přímo z kabiny traktoru pomocí samostatného panelu.
Reekie
Značku Reekie zastupoval v Košeticích dvouřádkový vyorávací nakladač Dominant 3000 (6). Jedná se o traktorový návěsný sklízeč, který je vybaven řiditelnou nápravou. Technologický postup při sklizni je následující: Dva řádky brambor jsou vyorány vlečenými radlicemi, možné je i vyorávání záhonu. Před radlicemi jsou umístěny mačkací kopírovací válce pro drcení hrud a navádění stroje na sklízené řádky.
Od vyorávače postupuje materiál na dvojici separačních dopravníků s možností velice agresivního natřásání, což se osvědčilo při loňské sklizni. Za dopravníky je potom umístěna jedna z pěti čistících jednotek, která je zvolena podle sklizňových podmínek. Dále může být stroj vybaven přebíracím stolem pro dvě nebo čtyři osoby. Následuje vynášecí dopravník, který nakládá vyorané hlízy na vedle jedoucí transportní přívěs nebo návěs.
Vyorávací radlice jsou zavěšeny na stroji tak, že jsou taženy a nikoliv tlačeny. Vyorávání může být vybaveno různými druhy mačkacích kopírovacích válců a různými druhy vyorávacích radliček. Jedním z možných řešení jsou jednostranné válce s centrální vyorávací jednotkou, které jsou používány pro vyorávání dvouřádků v technologii pěstování s odkameňováním, pro vyorávání klasických dvou řádků nebo pro sběr brambor uložených do mezibrázdy.
Právě použití různých čistících jednotek je největší zvláštností sklízeče brambor Reekie Dominant 3000. Systém pěti různých čistících jednotek umožňuje splnit nároky pěstitelů brambor v různých podmínkách. Jednotka Clean-Flow je původní praxí pověřený systém, který se skládá z devíti párů proti sobě rotujících hladkých a spirálních válců s oboustranným uložením a jehličkovým pásem výškově a rychlostně seřiditelným. Jednotka Clean-Flow s letmým uložením je konstrukčně a provozně podobná předcházející jednotce kromě toho, že válce nejsou u konce uchyceny, ale letmo uloženy. Tato konstrukce je vhodná do podmínek, kde se při sklizni vyskytuje dlouhá nať. Ta se má tendenci zachytávat na koncích válců oboustranně uložených. Jednotka Cross-Flow nabízí větší čistící schopnosti než hvězdicové systémy nebo pásy. Dvanáct gumových válců má širokou možnost seřízení pro zajištění optimální čistoty různých sklízených odrůd v různých půdních podmínkách. U sedmého, devátého a jedenáctého válce lze navíc snadno změnit směr jejich otáčení. Jednotka „hvězdice-válce“ je ideální pro separování hlíny, malých hrud a jiných nečistot v suchých sklizňových podmínkách. Tři páry hvězdicových řad jsou odděleny kovovými válci, které je možno výškově a stranově seřídit. Jednotka „hvězdice-pás“ zvyšuje čištění za dvěma separačními dopravníky. Skládá se z krátkého dopravního pásu, na který navazují tři řady hvězdic.
Kverneland
Společnost Kverneland vyrábí jedno i dvouřádkové sklízeče. Na Dni Zemědělce byl k vidění typ UN 2600 (7). Sklízeč disponuje 1650 mm širokou vyorávací jednotkou s plovoucí polohou, díky níž je zajištěno kopírování terénu. Sklízená hmota postupuje na 1680 mm široký prosévací dopravník, který je možné vybavit hrabicovým dopravníkem. Jde o pás, který se pohybuje nad prvním prosévacím dopravníkem a jehož prsty pročesávají sklízenou hmotu. Intenzitu práce je možné nastavit změnou otáček. Dva naťové válce se starají o její separaci. Následuje druhý prutový prosévací dopravník a po něm axiální čistící válce, které dobře oddělují hroudy a malé kameny. Jejich pracovní rychlost a úhel je možné během práce optimálně nastavovat. Při zaklínění předmětu mezi válce dojde k jejich reverzaci a opětovnému chodu správným směrem. Výbavou na přání je Teleweb, což je v podstatě další dopravník vyřazující axiální válce z činnosti v momentech, kdy nejsou třeba.
Dalším agregátem sklízeče je přebírací stůl pro čtyři osoby. Stůl je možné výškově i svahově nastavit, plynule lze změnit i rychlost posuvu pro optimální činnost pracovníků. Pokud není na stroji instalován, může na jeho místě být dopravník natě s vytahovacím válcem a nastavitelným pracovním úhlem. Vynášecí dopravník umístěný vpravo následně dopravuje hlízy ne vedle jedoucí prostředek a lze jej vybavit tlumičem pádu.
Stroj je koncipován tak, že má řidič traktoru dokonalý výhled na všechny prvky. I jeho ovládání je velice jednoduché, neboť je možné všechny funkce sklízeče ovládat z kabiny i komunikovat s obsluhou.
Náprava stroje umožňuje snadné nastavení rozchodu kol, pracovního úhlu s automatickým nastavováním střední polohy. Možný je i reverzovatelný hydropohon kol, který se automaticky vypne při překročení osmikilometrové rychlosti. Automatické je i přizvednutí vynášecího dopravníku, pokud vyrovnávání přebíracího stolu nakloní rám stroje vpravo.