06.07.2003 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Specialista na kvalitní sklizeň

Firma P&L, spol. s r. o., se sídlem v Biskupicích u Luhačovic zastupuje na českém trhu výrobce zemědělské techniky, kteří mají jedno společné. Nejde o firmy s výrazně širokým spektrem výrobků, ale o specialisty ve svém oboru, jejichž stroje a zařízení mají špičkové parametry. V letošním roce rozšiřuje firma P & L svou nabídku o stroje firmy Elho.

Elho je mladá finská firma založená v roce 1968, původně jako importér strojů z Dánska. S vlastní výrobou začala až v roce 1975 a dnes má přibližně 100 zaměstnanců. Filozofií firmy je pomoci zemědělcům při výrobě kvalitního objemného krmiva. Produkce je zaměřena především na diskové žací stroje a baličky, doplňkem jsou stroje pro manipulaci s balíky, jejich zpracování a některé další stroje související se sklizní pícnin. V oblasti balicích strojů patří Elho mezi největší výrobce v Evropě, v posledních letech se firma dostává do povědomí také jako výrobce kvalitních žacích strojů. Žací stroje Elho vybavené prstovými kondicionéry se vyznačují vysokými, vzdušnými a prostornými řádky, které i ve složitých klimatických podmínkách Finska přispívají k rychlému prosychání a zavadání píce. Tomu je samozřejmě přizpůsobena i vlastní konstrukce strojů.
Mnoho vlastních patentů
Sortiment žacích strojů není příliš široký, u vzadu či čelně nesených se záběr pohybuje od 2 do 2,8 m, u tažených pak od 2,2 do 3,2 m. V současné době připravuje Elho do výroby i čelně nesené lišty o záběru 3,2 m. Tažené žací stroje se vyrábějí s bočním nebo středovým uchycením oje, takže mohou pracovat nalevo i napravo od traktoru a na přání i s překládacím dopravníkem. S pokládačem řádků Elho lze ze šesti metrů sklizené plochy vytvořit jeden dvojřádek, nebo z devíti metrů sklízené plochy dokonce jeden trojitý řádek. Zařízení se využívá zejména při sklizni druhé nebo třetí seče s malým výnosem zelené hmoty. Všechny modely lze pak vybavit prstovým nebo válcovým kondicionérem. „Tyto žací stroje jsou určené především pro menší až střední zemědělce,“ vysvětluje nám Ing. Jiří Velička ze společnosti P & L. „Pokud jde o cenu, je to určitě výhodná varianta sklizně píce. Nechceme se však na českém trhu prosazovat nízkou cenou, neboť jsme přesvědčeni o tom, že jde o velice kvalitní techniku.“
O pravdivosti tvrzení J. Veličky svědčí to, že na žacích strojích je několik zajímavých technických řešení, které má firma Elho patentované. U nesených modelů je to automatické odjišťování stroje při přestavování z přepravní do pracovní polohy. Patentován je i systém přesouvání převodovky směrem k žacímu stroji při přestavení do pracovního záběru, který zajišťuje dostatečné překrytí hřídele a také automatické jištění při najetí na překážku. U tažených modelů je to zase hydropneumatický systém odlehčení žací lišty Hydro Balance, který v listopadu 2001 obdržel na mezinárodní výstavě EIMA v Bologni nejvyšší ocenění - cenu "Za technickou inovaci". Kromě převodovek, které si firma Elho nechává dělat u známého italského výrobce, jsou veškeré ostatní součástky vlastní konstrukce.
Speciální kondicionér a systém Hydro Balance
Na polním dnu, který se před časem uskutečnil na pozemcích soukromého zemědělce Jiřího Kunce nedaleko Žďáru nad Sázavou, byly kromě jiné techniky předvedeny dva žací stroje Elho.
Jako první vyjel do porostu největší nesený model NM 280 H se záběrem 2,8 m vybavený prstovým kondicionérem. Firma Elho používá speciální kondicionéry, jejichž základem je široký rotor o průměru 570 mm a rovné, hladké, kulaté prsty, které se samy vtlačují do posečené hmoty a šetrně s ní zacházejí. U tradičních kondicionérů se stébla poškodí jen v místech, která přijdou do styku s pracovními orgány rotoru. Proces prosychání je pak pomalý a nerovnoměrný. Kondicionérem Elho se třením naruší celé růstové tkáně stonků, což má vliv na jejich rychlé a stejnoměrné zasychání. Při testech DLG uschla posečená hmota v řádku žacího stroje Elho NM 240 H o 37 % rychleji a u žacího stroje Elho HNM 280 P Hydro Balance o 32 % rychleji než u jiných srovnatelných strojů. U nás se zkoušel tento kondicionér v jetelovinách a díky konstrukci rovných kulatých prstů se k nim chová velice šetrně. Podobné vlastnosti mají i válcové kondicionéry ELHO. Nepoškozují citlivé části rostlin, neboť vlivem synchronizace ozubených kol se protiběžné válcové profily při otáčení vzájemně nedotýkají.
Na práci neseného modelu navázal tažený žací stroj Elho HNM 320 C Hydro Balance o záběru 3,2 m (C znamená středové uchycení). Díky dlouhé konstrukci tažné oje vybavené tlumicí jednotkou a dobré vyváženosti má velmi dobrou manévrovatelnost. Tuto výhodu lze využít nejen na velkých plochách, ale i na malých parcelách. K dokonalému kopírování povrchu pak přispívá systém Hydro Balance. Ten ukládá energii v hydraulickém akumulátoru tlaku a nadlehčuje přední část žacího stroje pomocí hydraulického válce. Žací nosník je tak výrazně odlehčen, což umožňuje jeho mimořádně klidnou práci. Díky tomu se minimalizuje namáhání žacího stroje a co je obzvlášť důležité, sklizená pícnina zůstává bez příměsí a nečistot.
Testy potvrdily kvalitu
Na první pohled se zdá, že lehká subtilní konstrukce žacích strojů Elho nemůže vydržet enormní zátěž, které je v našem zemědělství vystavena prakticky veškerá technika. Co na to říká J. Velička? „I když se zdá, že stroje jsou křehké, kvalitní materiál a dokonale propracovaná konstrukce zaručují jejich spolehlivost a dlouhou životnost. To zcela zřetelně potvrdily testy Německé zemědělské společnosti DLG. Ty prokázaly, že během testování žacích strojů Elho nedošlo k žádné závadě. Bylo hodnoceno 18 parametrů a ani jeden z nich nebyl vyhodnocen jako průměrný či podprůměrný, všechny byly hodnoceny znaménkem plus či dvě plus. Žací stroje Elho dostaly nejvíce bodů za rovnoměrný obraz sečení a stejnoměrnou výšku, pracovní rychlost, dobré kopírování povrchu, nízký potřebný příkon, nenáročnou údržbu a odolnost. Navíc, na základě pozitivního ohlasu systému Hydro Balance u odborníků i zemědělců, byl tažený žací stroj Elho HNM 320 P Hydro Balance dva roky testován německým vydavatelstvím Profi a podle výsledků byly jeho vlastnosti opět hodnoceny jako dobré a velmi dobré, tedy nadprůměrné - navíc během testu nebyla na stroji zjištěná jediná závada, jediný uvolněný šroubek. Možná někoho překvapí i to, že tažené žací stroje Elho běžně posečou ve Finsku za sezónu až 1300 hektarů.“
Žací stroje ELHO jsou nenáročné na údržbu. Nože lze snadno vyměnit zepředu, přitom se disky fixují pomocným nástrojem. Bezproblémová je i údržba žacího nosníku, který se při ní nemusí otevírat. Pro vyšší spolehlivost jsou ozubená kola a hřídele disků zhotoveny z jednoho kusu ocele a při přetížení se ukroutí hřídel žacího disku v místě, kde nehrozí nebezpečí vniknutí nečistot do žacího nosníku. Oprava - výměna jednotky pohonu žacího disku trvá i v polních podmínkách cca. 15 minut.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down