Těmito slovy lze shrnout naše povídání s hlavním agronomem ZD Unčovice Miroslavem Nepustilem o letošním dobrém výnosu řepky v ZD Unčovice, neboť tam k setí části výměry využili přesný secí stroj Monopill S dodávaný společností Kverneland.
Zemědělské družstvo Unčovice vzniklo již v roce 1975 sloučením čtyř původních podniků. V současné době obhospodařuje 4700 ha na území 18 vesnic. Celé 4000 ha se rozprostírají kolem Olomouce, pouze zbylých 700 patří do vzdálenějšího kopcovitého terénu. V poslední době dochází k postupnému rozšiřování družstva o další malé satelity. Rozložení podniku po nízko a výše položených pozemcích přináší výhodu pro využití techniky při postupné potřebě prací. S tím souvisí i využití pracovních sil, protože kdysi disponovalo družstvo 1200 zaměstnanci, v roce 1989 mělo 730 pracovníků a dnes pouze 230 lidí, kdy rostlinná i živočišná výroba probíhá v stále obdobném rozsahu. Aby to bylo možné, vybavuje se podnik moderní technikou s využíváním minimalizačních technologií, které se ovšem prolínají s orbou při zaorávkách hnoje.
O rozsáhlé živočišné produkci bylo rozhodnuto díky nákupu podílu na mlékárně Olma Olomouc, kam podnik dodává 6 000 000 litrů mléka. Aby ji bylo možné kvalitně a rentabilně provozovat, vyžádal si mléčný skot investice v řádu 70 milionů Kč. Stejně tak i chov prasat (700 prasnic, 16 000 selat, 9000 prasat ve výkrmu) probíhá za pomoci moderních technologií.
Rostlinná produkuje 12 – 13 tis. tun obilovin, z nichž putuje každý měsíc kolem 300 tun do vlastní míchárny krmných směsí, kde se kromě kompletních směsí vyrábí i komponenty potřebné k jejich výrobě. Potravinářská pšenice z 1300 – 1400 ha se prodává přímo do mlýnů. 700 – 900 ha tvoří ječmen. Pěstováno je i tritikale ozimé i jarní a oves. Zajímavou plodinou je kmín (kolem 60 ha ročně), který se seje jako podsev do hrachu. Podnik pěstuje oba druhy, kdy 150 ha je hrachu polního a 200 ha hrachu dřeňového. Důležitou plodinou je 700 – 900 ha cukrovky, což tvoří dodávku pro cukrovar 52 000 tun. Kukuřice ve všech formách čítá 350 ha. Pícniny jsou vyráběny na 700 ha. Podnik také zajišťuje polní pokusy při testování osiva kukuřice a cukrovky.
Mimo to podnik vlastní i ovocnou školku, která produkuje všechny druhy ovocných stromů a keřů. V poslední době dochází k rozšiřování i směrem k okrasným dřevinám. Proto v rámci podniku vznikla i pracovní skupina zajišťující realizaci okrasných zahrad.
Další aktivitou ZD Unčovice je spoluvlastnictví osivářské firmy Olseed, která zajišťuje množení osiv pro podnik i k prodeji.
Prvními moderními stroji byly v Unčovicích obracecí pluhy. „Orání do roviny bylo velice důležitou podmínkou pro využívání moderních technologií,“ konstatuje Miroslav Nepustil. Následovalo pořízení velkých kombinátorů a ruku v ruce s tím i traktorů Case. Dnes je moderní technika základem fungování podniku. Od roku 1997 používá družstvo systém hnojení s rozbory půdy a využitím GPS s následným hnojením dusíkem pomocí N-senzoru, díky čemuž dosahuje naprosto vyrovnaných kvalitativních parametrů pěstovaných plodin, neboť i živinové poměry půdy jsou vyrovnané.
Využití Monopillu začalo v Unčovicích vlastně s cukrovou řepou a nutností šetřit vláhou. Podle slov agronoma je příděl srážek rok od roku menší a proto byli unčovičtí nuceni začít používat technologie s co nejmenšími ztrátami vláhy a včasným vzcházením. Díky dobré organizaci práce byli sice schopni zorat, připravit a zasít v rychlých intervalech během jednoho dne i klasicky, avšak dodržovat minimální časové rozpětí je dosti náročné.
Postupem času přišlo pořízení 18 řádkového Monopillu S s pevným rámem. Ten nejenže kvalitně a přesně ukládá osivo, ale také odstraňuje nutnost náročné organizace práce, neboť dokáže díky dvojité kotoučové botce sít jak do klasicky nebo minimálně připravené půdy, tak do mulče. Navíc k utužení pozemku dochází pouze v řádcích. Tento přesný secí stroj je určen k setí řepy a po výměně výsevných kotoučů lze sít řepku. Tu v Unčovicích pěstují již 15 roků. Její výměra dosahuje 200 až 300 ha. Původně ji seli klasickými stroji s běžnou meziřádkovou vzdáleností. Ovšem loni poprvé na části výměry přišel ke slovu Monopill S. „Opět je to o rychlosti vzcházení a šetření vláhou,“ říká Miroslav Nepustil a dodává: „Stroj má secí botku jako na cukrovku, tzn. lze vysévat do mulče, kdy nehýbeme s půdou a tak v ní vláha zůstává. Následuje rychlé a rovnoměrné vzcházení, takže je následně dostatek času na chemickou ochranu a i porost načerpá dostatek sil na dobré přezimování.“ Pro další sezónu plánují v Unčovicích zakoupit ještě několik dalších výsevních jednotek tak, aby mohli snížit při setí řepky meziřádkovou vzdálenost z 45 na 30 cm. I tak je agronom velice spokojen, protože při použití kalibrovaného osiva, což je pro přesný secí stroj nutnost, dochází k pravidelnému umístění každého jedince podle potřeby. V ZD Unčovice činí výsevek 660 000 jedinců na hektar.
A jakýže je hlavní argument pro využití Monopillu pro setí řepky? Je to její výnos, který i v letošní suché sezóně stojí za zveřejnění. Pozemky zaseté Monopillem S daly výnos 3,5 t. Pozemek, na němž se dokonale zvládla organizace práce při klasickém způsobu zakládání porostu, tzn. od orby až po zaválení během jednoho dne činil výnos 3,3 t. Ovšem na pozemcích, kde došlo k prodlení se výnos dostal na pouhých 1,8 t. Tyto údaje jsou pro podnik jasným signálem, že letošní setí řepky bude pouze v režii Monopillu S.
A nyní k technickým podrobnostem stroje: Jedná se o přesný secí stroj, který se jako obvykle skládá z rámu, jenž může být pevný, manuálně nebo hydraulicky sklopný a samostatných výsevních vozíků. Pohon ústrojí je odvozen od pojezdových kol a změna výsevní vzdálenosti může probíhat výměnou ozubených kol a převodovkou.
Každý výsevní vozík je samostatně nastavitelný. Jeho uspořádání je patrné z obrázku. Celý vozík je umístěn na paralelogramu a kopírování terénu umožňuje přední kolo. Výsevní mechanizmus je umístěn hluboko do secí botky, čímž je zajištěna minimální výpadová výška. Vložené kolo, zahrnovač a zamačkávací kolo garantují dokonalý kontakt osiva s půdou a vláhou.
Stroj umožňuje zakládání kolejových řádků i pomocí elektronického systému FGS. K dispozici je klasická i kotoučová botka a celá škála zatlačovacích kol.