22.05.2003 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Devadesát hektarů za dvacetčtyři hodin

Soutěžit se dá v ledasčem. Asi nejznámější zemědělské soutěžení je mistrovství v orbě, soutěžit se dá ale i v setí. Takovéto klání pro své prodejce pořádá firma Väderstad a tak mají možnost se mezi sebou porovnat týmy z jednotlivých zemí.

V ČR se čtyřiadavacetihodinové setí doposud nepořádalo a až v letošním jaře jej firma Agrall uskutečnila. Pro soutěž si vybrala více jak stohektarový podzemek zemědělského podniku Zemspol Dešná. Secí stroj byl určen firmou Väderstad tak aby jej měli všichni stejný. Šlo o Väderstad Rapid 300 S, což je třímetrový secí stroj s mechanickým výsevním ústrojím, mechanickou distribucí osiva a zásobníkem s objemem 2700 l. Secí stroj mohl výt vybaven libovolným uspořádáním pracovních orgánů umístěných před a za výsevními kotouči. Použitý Rapid měl dvě řady šikmo uložených kotoučů, za nimi pérový smyk, za secími kotouči pneumatikový pěch a zavlačovače.

Hrdina dne

Tažný prostředek nebyl nijak limitován a tak byl použit Zetor 161 45. Jak to že tento traktor? Vždyť Agrall má ve svém sortimentu prodávaných strojů traktory značky Fendt? Důvodem bylo dokumentovat, že secí stroj nemá větších nároků na tažný prostředek a vystačí si i se starým Zetorem. Ten se mimochodem stal hrdinou celé akce, protože statečně zvládnul 24hodninový provoz a to jej řidiči nijak nešetřili, po většinu času běžel jeho motor v otáčkách blízkých maximu a turbo jen hvízdalo.
Výrobce udává výkonovou potřebu 40 k na jeden metr záběru secího stroje, což je při třech metrech záběru 120 koní a tedy pro starou stošedesátku akorát. Ale abychom traktor jen nehaněli, je třeba říci, že byl dobře udržovaný a tudíž i v dobrém technickém stavu – jinak by jej organizátoři do soutěže nepustili. Celkem se na traktoru střídali čtyři řidiči. Dva byli z firmy Zemspol a dva z firmy Agrall.

Podmínky soutěže

Jaké byly podmínky při soutěži? Stohektarový pozemek, který zabezpečil to, že nebylo třeba přejíždět jsme zmínili, vyséván byl jarní ječmen v dávce 200 kg/ha a do hloubky 3 cm. Teplota vzduchu činila 10 °;C, teplota půdy v hloubce setí 5 °C. Předplodinou ječmene byl hrách, pozemek byl na podzim zorán a již na podzim připraven k setí smykováním a vláčením. Již na podzim, protože původně měla být zaseta ozimá pšenice, to se ale s ohledem na průběh počasí loňského podzimu nepodařilo.
Vlastní akce měla začít 17.4. v 9 hodin, skutečný začátek se však o hodinu posunul, protože si organizátoři dlouho hráli s nastavením stroje. Nejprve se několikrát nastavoval výsevek a pak se nastavovalo zahloubení pracovních orgánů secího stroje i vlastních secích kotoučů, tak aby byla dodržena nastavená hloubka setí 3 cm a to stejně u první i druhé výsevní řady. Pak již byl mávnutím vlajky závod odstartován.
V průběhu setí bylo nakládání osiva prováděno pomocí jeřábu z velkobjemových vaků s hmotností 500 kg. Při nakládání se zároveň dotankovávalo palivo. Celkem bylo vyseto 18 300 kg osiva a spotřebováno 673 litrů nafty a co vás asi nejvíce zajímá, byla oseta plocha 90,3 hektaru. Starý Zetor tak spotřeboval přibližně 7,5 l nafty na jeden hektar.
Výsledná osetá plocha přes 90 hektarů znamenala druhé místo v soutěži mezi jednotlivými zeměmi, pouze v sousedním Německu dokázali zasít přes 100 ha. Soutěžní klání však vlastním setím nekončí, protože jen tak halabala zasít desítky hektarů je sice pěkné, v praxi ale nepoužitelné.
Zasetý porost bude proto dále hodnocen. Základním kritériem bude samozřejmě rovnoměrnost vzcházení ale půjde též o hodnocení porostu v průběhu vegetace. Zde budou mít organizátoři ztíženou úlohu, protože Zemspol Dešná hospodaří ekologickým způsobem takže tlak chorob a škůdců a zejména plevelů bude vyšší což se projeví i na vizuálním stavu porostu.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down