22.10.2002 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní technika vstoupila do vinic

Prezentační a ukázková akce Vino -Tech se uskutečnila počátkem října ve Valticích. Její účastníci se mohli seznámit s historií a náplní práce pořádajících firem a hlavně přímo na nedalekých vinicích posoudit kvalitu sklizně a výkonnost představené mechanizace.

Akci pořádala společnost HM, s. r. o. Prušánky společně se zástupci firmy Kverneland Czech a Deutz – Fahr. Úvodního slova se ujal jednatel společnosti HM, František Hnidák. Uvedl, že společnost působí již od roku 1993 a od svého vzniku spolupracuje se značkou Kverneland a prodává a zajišťuje servis strojů pro rostlinnou výrobu. Od začátku roku 1998 se orientuje také na prodej mechanizace pro pěstování vinné révy. V nabídce je celý sortiment, datum akce ale přímo vybízelo k předvedení sklízečů, které byly agregovány s traktory firmy Deutz – Fahr.
Do vinic a sadů
Ze 120 traktorů Deutz – Fahr, které momentálně slouží svým uživatelům v České republice, jich 20 pracuje právě ve vinicích. Pod označením Agrocompact jsou dodávány ve čtyřech výkonových třídách (60 až 88 k). Jsou vybaveny moderními vodou chlazenými motory s elektronickou regulací otáček. Zajištění optimálních otáček pro různé pracovní režimy s dosažením konstantního maximálního točivého momentu s minimální spotřebou paliva patří k velkým přednostem traktoru. Převodovka je ve standardu mechanická s 30 rychlostmi vpřed a 30 vzad, na přání může být stroj vybaven převodovkou Powershift, která umožňuje volbu 45 rychlostí vpřed i vzad. Hydraulický systém je řízen elektronicky. Hydraulických okruhů je šest, z toho dva jsou ovládané elektromagnetickým joystickem. I další prvky výbavy kabiny zajišťují maximální komfort. Volant je nastavitelný, hlučnost je snížena na minimum a kabinu lze vybavit klimatizací. Pro práci v sadech a vinicích, kde není mnoho prostoru, je důležitá velice dobrá průchodnost traktoru terénem a jeho otáčivost (úhel otáčení 60°, poloměr otáčení 3,25 m). Při praktických ukázkách se představil v agregaci s taženými sklízeči Gregoire 60 traktor Deutz – Fahr Agrocompact F 80 a další typ Agroplus 85.
Z posledního první
Po představení struktury společnosti Kverneland Group, do které mimo jiné patří i firmy zabývající se výrobou techniky do vinic Gregoire, Lagarde (uvažuje se o uvedení na český trh) a Paris (nesené postřikovače s možností integrace na samojízdný sklízeč) se ujal slova Michael Fette, zástupce firmy Gregoire.
Historie této značky je poměrně krátká. Továrna poblíž Cognacu v jihozápadní Francii byla založena v roce 1972, tedy rok poté, co se objevil první sklízeč hroznů z USA. Ten mimochodem nebyl mezi farmáři vůbec oblíben, poměrně krátký čas dal však průkopníkům za pravdu. První tažený sklízeč Gregoire spatřil světlo světa v roce 1978 a samojízdný v roce 1990. Již tři roky poté,dvacet let po svém vzniku, se stala firma Gregoire největším výrobcem sklízečů na světě a toto postavení si drží dodnes. Před rokem vstoupila již coby součást společnosti Kverneland Group na český trh. Momentálně pracuje v České republice šest sklízečů této značky.Roční prodej 450 až 500 kusů tvoří 50 % podíl na světovém trhu. Vždyť také sortiment zahrnuje přes 20 typů sklízečů konstruovaných přesně do daných podmínek. V České republice jsou zatím k vidění tři typy – G 107, G 122 a tažený G 60.
Tažený sklízeč hroznů Gregoire G 60
Stroj vhodný pro malé a střední vinice je vybaven RVS systémem pro omezení kmitů, takže nedochází k odrolu betonových sloupků. Ovládání je řešeno multifunkční pákou, všechny ovládací prvky jsou umístěny na jedné ovládací skřínce. Minimální výška sběru je 150 mm, sběr je řešen ARC setřásacím systémem se čtrnácti setřásadly, která nemění tvar. Kapacita jednoho zásobníku z nerezového materiálu činí 1200 litrů. Doprava hroznů je řešena lištovým dopravníkem. Šetrné rozmístění hroznů v zásobnících je zabezpečeno zpětným chodem rozdělovacích šneků. K agregaci tohoto stroje postačuje traktor o výkonu 60 koní.
Samojízdný sklízeč Gregoire G 107
Tento stroj vybavený motorem Perkins o výkonu 107 koní je vhodný do vinic se sponem větším než 1,5 metru. Stejně jako předchozí typ je vybaven RVS systémem a výkyvnou sklízecí hlavou ARC. Pracovní rychlost může být řízena tempomatem, práci v kopcovitém terénu usnadňuje možnost stranového a svahového vyrovnávání. Stroj je nenáročný na obsluhu i údržbu a lze jej využít také jako postřikovač nebo rosič. Nerezový zásobník hroznů má kapacitu 1200 litrů.
Důležitá je příprava vinic
Moderní technika pro sklizeň vinné révy najde určitě stejně tak jako ve své domovině na francouzských vinicích uplatnění i u nás. Jen je třeba splnit několik podmínek. V prvé řadě přizpůsobit řez a výšku rostlin, odstranit z vinic suché hlavy a pečlivě vyvázat tažně u sloupků. Jedině tak nedojde při sklizni ke zbytečným ztrátám.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down