Na společné platformě, avšak po dvou prodejních sítích.Tak lze stručně charakterizovat budoucí výrobky koncernu CNH. Chcete mít Case IH nebo New Holland? Můžete jej mít v jakékoliv výkonové třídě. A nebudou se lišit jen barvou kapotáže.
Přestože se CNH celkem logicky snaží vyrábět své produkty s maximálním počtem shodných dílů, a snižovat tak výrobní náklady, nehodlá vyrábět pod různými značkami identické stroje. Příkladem může být první produkt nové strategie a sice traktor New Holland TG 285. Když uvedu, že má výkon 270 k určitě odtušíte z čeho vychází, jistě z řady Case IH MX Magnum. Výrobce uvádí, že oba traktory mají shodných asi 65 % dílů a jde pochopitelně o takové celky jako je motor, převodovka, rám, či u těchto modelů již standardně odpružená přední náprava, kterou Magnumy původně neměly. Rozdíly najdeme především ve vnějším vzhledu (mimochodem, design přední masky se opravdu vymyká zaběhlému standardu a na první pohled je patrné, že řada TG nemá motor posazený nad přední nápravou) a také uvnitř v kabině. Takto chce CNH postupovat i u dalších svých produktů.
Tyto a ještě další informace jsem načerpal na prezentaci koncernu CNH, která se konala koncem června ve španělském Madridu. Výrobce zde demonstroval hospodářské výsledky za uplynulý rok, zmínil se o strategii pro léta budoucí a na závěr představil i několik zbrusu nových strojů.
Velcí rivalové
Pro koncern CNH, zaměřený na produkci zemědělských strojů (ty tvoří 63 % produkce) je momentálně největším konkurentem společnost Deere Company a je to vidět i na prodejích techniky. Například ze světového podílu v prodejích traktorů a sklízecích mlátiček ukusuje JD 16 % a CNH také 16 %. 46 % objemu prodejů je přitom u CNH realizováno na kontinentě Severní Ameriky, 35 % v Západní Evropě, 7 % v Latinské Americe a zbylých 11 % v ostatních částech světa, tedy i ve Východní Evropě. Po světě je přes 1700 prodejních organizací, jenž sídlí ve 160 zemích a prodeje v loňském roce dosáhly hodnoty 9,7 mld. USD.
V Západní Evropě má přitom Case IH 6,8% podíl v prodeji traktorů a 7,7 % podíl na prodeji sklízecích mlátiček. Značka New Holland je úspěšnější a zásobuje novými traktory 20,1 % evropského trhu a mlátičkami skoro čtvrtinu 24,1 % trhu.
Zemědělská technika nesoucí značku Case IH nebo New Holland je přitom vyráběna ve 47 továrnách rozložených na všech kontinentech, pochopitelně s výjimkou Antarktidy.
Nové traktory
Traktory byly a jsou vždy na popředí zájmu. O nové řadě New Holland TG vycházející z řady Case IH MX Magnum již byla řeč a než se jí dočkáme na našem trhu bude to ještě chvíli trvat. Naproti tomu již letos by měli naši zákazníci mít možnost si objednat dva nové přírůstky řady TM. Tato střední výkonová řada traktorů končila u modelu 165 s výkonem 165 k. Protože tyto traktory si získaly mezi zemědělci značnou oblibu a protože nejprodávanější byl právě tento nejvýkonnější model (to platí i pro ČR) výrobce řadu rozšířil o dva zcela nové modely TM 175 (177 k) a TM 190 (194 k).
Na obou motorech je použit tzv. „Power Management“. V podstatě je jedná o 35 koní extra výkonu, které jsou k dispozici po splnění dvou podmínek. Jednak pokud je zařazen 16. převodový stupeň a vyšší, anebo pokud je přenášen výkon na vývodovém hřídeli. Zařízení Power Management snímá točivý moment na klikové hřídeli motoru a též na vývodovém hřídeli a v při splnění výše uvedených podmínek zabezpečí zvýšenou dodávku paliva a tím i vyšší výkon, takže motor by se měl při této regulaci točit relativně konstantními otáčkami. Palivo je umístěno ve dvou nádržích s celkovým objemem 400 l. Oba modely jsou ve standardu vybaveny převodovkou Power Command což je de facto plný PowerShift s maximální pojezdovou rychlostí až 50 km/h. Nejvyšší převodový stupeň (19) je přitom konstruován jako rychloběžný, takže při transportu s nízkou zátěží šetří palivo. Standardem je odpružená přední náprava Terra Glide, odpružená je i kabina. Intenzitu odpružení kabiny lze přitom nastavit změnou předpětí vinuté pružiny, i přestavením charakteristiky tlumiče. Co se týče hydraulického systému pro vnější okruhy je k dispozici 120 l/min. (oproti 112 l/min. u ostatních modelů TM) a zvedací síla zadních ramen hydrauliky byla zvýšena o 39 %.
Doplněná řada TM nyní obsahuje šest modelů (TM 120 (124 k), TM 13 (131 k), TM 140 (144 k), TM 155 (155 k), TM 175 (177 k) a TM 190 (194 k). Jak jste si všimli model 165 z řady vypadnul nyní je nahrazen novou stosedmdesátpětkou.
Na společném základě jako řada New Holland TM je postavena řada Case IH MXM Maxxum. Počet modelů je stejný, shodné jsou i výkonové parametry motorů, stejně jako systém Power Management. Traktory jsou vybaveny převodovkou s šesti stupňovým, nebo plným PowerShiftem. Ten v automatickém režimu využívá informace o otáčkách a zatížení motoru, pojezdové rychlosti a dle toho volí převodový stupeň. Na setrvačníku motoru jsou přitom senzory snímající točivý moment. Ty najdou uplatnění například v dopravě kdy je při jízdě z kopce s přívěsem traktor roztlačován. V tomto případě se údaj o negativním točivém momentu vyhodnotí, a dle potřeby převodovka přeřadí na nižší rychlostní stupeň a automaticky se zapne motorová brzda.
Stejně tak dokáže převodovka automaticky měnit převodový stupeň podle půdních podmínek při polních pracích a stejně tak ji lze nastavit aby automaticky přeřadila například o několik stupňů dolů či nahoru při reverzaci, anebo díky systému HTS, může přeřadit o několik převodových stupňů při otáčení na souvrati.
Výsledkem je vyšší produktivita práce i nižší náročnost na kvalitu obsluhy. Také u těchto traktorů je na přání odpružená přední náprava s celkovým zdvihem 105 mm. Odpružení lze vypnout avšak zapíná se vždy pokud pojezdová rychlost překročí hodnotu 12 km/h.
Další novinky
Case IH uvádí na trh dvě řady traktorů s výkonem od 50 do 100 k (JX Maxxima) a od 60 do 100 k (JXU Maxxima). Obě řady traktorů jsou o ohledem na výkon vhodné pro lehčí práce, zejména na smíšených farmách. JX Maxxima zahrnuje pět modelů s tří a čtyřválcovými motory Iveco se zdvihovým objemem od 2,7 do 3,9 l a s atmosférickým plněním, pouze nejvýkonnější je vybaven turbodmychadlem. Maximální otáčky dosahují 2500 min-1, přičemž nejvyšší točivý moment je k dispozici již při 1500 min-1.
Podle údajů výrobce jsou traktory z řady JX Maxxima vhodné pro lehké kultivační práce, sklizeň pícnin nebo pěstování speciálních plodin. A jsou nabízeny jak v provedení 4k4 tak 2k4 (v provedení s převodovkou pro pojezdovou rychlost 40 km/h jen jako 4k4). Převodovka je plně synchronizovaná s 12 rychlostními stupni vpřed a stejným počtem vzad.
Nízko položené těžiště a poloměr otáčení 4,2 m předurčují tento traktor pro práce v řádkových kulturách, nebo s čelním nakladačem. Zadní TBZ je možné zatížit hmotností až 3,5 t čerpadlo pro vnější okruhy hydrauliky má výkon 44,5 l/min. Vývodový hřídel je možné provozovat ve dvou rozsazích otáček a to buď 540 a 540 E a nebo 540 a 1000 min-1. Výstupní hřídel je klasický šesti – nebo 21drážkový. Pět modelů řady Case IH JX Maxxima disponuje výkony 58 k (JX 55), 64 k (JX 65), 74 k (JX 75), 85 k (JX 85) a 98 k (JX 95). Na společné platformě jsou tyto traktory vyráběny pod značkou New Holland TDD, opět s využitím velkého množství společných komponentů.
Řada JXU Maxxima obsahuje čtyři modely se zdvihovým objemem 3,6 a 3,9 l. Ve všech případech jde o čtyřválce, dva výkonnější modely jsou vybaveny turbodmychadlem. Převodovka je reverzační 24/24 se dvěma stupni řazenými pod zatížením. Nosnost ramen hydrauliky činí 5060 kg a hydraulické čerpadlo má výkon 60 l/min. Standardem jsou tři páry rychlospojek, na přání jsou možné další dva. Vývodový hřídel může být dodán pro otáčky 540 a540 E, nebo 540 a 1000 a nebo 540, 540 E a 1000 min-1 a zapínání je pomocí elektrohydraulicky ovládané lamelové spojky. Traktory mají dle výrobce příznivý poměr mezi výkonem a hmotností.
Nové sklízecí mlátičky
V loňském roce firma New Holland pompézně představila novou sérii mlátiček CX a uplynul rok a jsou tu další dvě řady – CS a CR. Řada CS představuje něco mezi řadou TC a TX a je určena pro farmáře, kteří chtěli mlátičku z řady TC ale třeba v provedení s šesti klávesami vytřasadla. Řada CS je vyráběna belgickém Zedelgemu a používá většinu komponentů z mlátiček TC a TX. Jedná se o jednodušší mlátičky určené pro menší farmáře, čemuž odpovídá i nižší pořizovací cena. V řadě CS jsou dva modely. Pětiklávesový CS 540 s výkonem motoru 175 kW (238 k) a zásobníkem na 7 000 l zrna a šestiklávesový CS 640 s výkonnějším motorem (190 kW/258 k) a zásobníkem na 7800 l.. Oproti modelům z řady TC mají mlátičky CS větší čistící a separační plochu, mláticí koš opásává buben v úhlu 121 °, rychlost vyprazdňování činí 72 l/s. Na přání je možný vyrovnávací systém dovolující sklizeň až do svahu 23 %.
Na rozdíl od méně výkonné řady CS jsou dvě mlátičky z řady CR stroji v pravdě gigantickými. Modely CR 960 i 980 jsou standardně vybavovány žací lištou se záběrem 9,5 m a jejich motory dosahují výkonu 245 kW (333 k) resp. 315 kW (428 k). Co se týče koncepce mláticího ústrojí, jedná se o axiální mlátičky s dvěma rotory o průměru 432 resp.559 mm. V nich probíhá mlácení i separace zrna, tak jak je to obvyklé u axiálních mlátiček. Rotory jsou poměrně dlouhé takže celková separační plocha činí 2,43 a 3,06 m2 (pro srovnání u mlátiček CX s pětidílným vytřasadlem je to 2,11 a s šestidílným vytřasadlem 2,54 m2). Zásobník zrna je dimenzován na 9000 l u modelu 960 a na 10500 l u modelu 980.
Vylepšením prošla také axiální sklízecí mlátička Case 2388, jenž nyní nese dodatek Xclusive. Změny postihly rotor na němž je použit nový rotor s jiným materiálem a tím i vyšší životností a byl rovněž zvýšen výkon motoru jenž nyní dosahuje 300 k.
Několik změn postihlo také sortiment sklízecích řezaček. Doplnění řady výkonnějším modelem FX 60 provedl New Holland. Stejně tak byla vytvořena nová série samojízdných řezaček Case IH CHX.
Lisy na obří hranolovité balíky byly v sortimentu jak Case IH tak New Hollandu a jednalo se stroje z německého Neustadtu. Díky prodejům některých výrob jsou nyní tyto lisy v sortimentu firmy Laverda a koncern CNH představil lisy zcela nové. Zatím jsou v sortimentu dva modely pro Case IH a pět pro NH. Úplnou novinkou jsou také lisy na válcovité balíky jak s pevnou tak s variabilní komorou a též kombinace lisu a baličky na jednom podvozku.
Bohužel o těchto strojích výrobce zatím nevypustil žádné informace, takže bližší specifikace zveřejníme až později. Jak již bylo zmíněno, nejdříve se naši zemědělci mohou těšit na dva nové model traktorů New Holland z řady TM, které by se měly v České republice objevit již v tomto roce, ostatní nové produkty budou postupně následovat a do budoucna se můžeme těšit na mnoho nových strojů z koncernu CNH. neboť jak tvrdí výrobce: Zatímco v loňském roce činil podíl novinek na celkovém sortimentu 11 % v roce 2004 to má být až 97 %.
Luboš Stehno