21.08.2002 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plejáda sklízecích mlátiček

Sklízecí mlátičky se představily na Dni Zemědělce

Jako první se na Dni Zemědělce v Lysicích „zakousla“ do porostu ozimé pšenice sklízecí mlátička Deutz Fahr Topliner 4080 HTS, vybavená osmiválcovým, vzduchem chlazeným motorem Deutz, s výkonem 275 k, záběrem žací lišty 6,3 m, s nastavitelnou výškou strniště od 3 do 14 cm a s podélným i příčným vyrovnávání žacího válu. Mláticí buben má průměr 600 mm a šířku 1521 mm a pracuje v rozmezí otáček 400 až 1250 min, s redukcí 210 až 625 min-1. Mláticí koš jej opásává v úhlu 121 a separační plocha činí 1,13 m2. Za hlavním mláticím bubnem je ještě přídavný buben, tzv. Turbo separátor, s průměrem 590 mm, počtem otáček 410 až 775 a separační plochou 0,97 m2. Vytřasadlo má šest kláves s pěti přepadávacími stupni a dvě protiběžná síta mají plochu 5,7 m2. Mlátička má dva domlacovací elevátory s třecími vložkami vpravo a vlevo. Objem zásobníku činí 8500 l, (foto 1).
Jako druhý najel do porostu nejvýkonnější zástupce sklízecích mlátiček Massey Ferguson – model 7278 Cerea. Pohonnou jednotkou stroje je šestiválec Sisu Diesel s výkonem 380 k. Žací lišta o záběru 6,7 m s příčným a podélným kopírováním je v provedení Power Flow, tzn. je univerzální a zabezpečuje rovnoměrný přísun hmoty do mlátičky a tudíž nevyžaduje prodloužený vál například pro sklizen řepky. Mláticí buben má průměr 600 mm a šířku 1,68 m za ním následuje odmítací buben a přídavný separátor. Vytřasadlo má osm kláves a všechny mlátičky této řady jsou standardně vybavovány rozmetačem plev. Na přání je možné svahové vyrovnávání. Zásobník má objem 10500 l, v provedení se svahovým vyrovnáváním 9500 l. Provoz mlátičky je kontrolován počítačem Data Vision. (2)
Další z předváděných mlátiček byla opět od firmy Massey Ferguson a též s typovým označením Cerea, avšak model 7276. Jde o velmi podobný kombajn, jaký byl popsán výše, základní změnou je nižší výkon motoru.
Sklízecí mlátičky New Holland řady CX byly novinkou loňského roku a tak musela být alespoň jedna v Lysicích předvedena. Byl to model CX 860 s výkonem motoru 330 k a objemem zásobníku 10 500 l, jenž lze vyprázdnit za rovných 100 s. Stroj pracoval se žací lištou o záběru 7,3 m. Nebránila mu v tom, aby po poli uháněl jednoznačně nejrychleji, neboť jeho limitem v průchodnosti je spíše žací ústrojí než ústrojí mláticí. Mláticí ústrojí je čtyřbubnové s rozměrným mláticím bubnem o průměru 750 mm a rotačním separátotem o průměru 720 mm, celková plocha aktivní separace pak činí 2,25 m a plocha sít 6,5 m2. Svahové vyrovnávání může korigovat sklon až do hodnoty 17 procent. Sklízecí mlátička nepoužívala klasický rozmetač plev, ale pomocí drtiče slámy byly rozmetány po celé šíři záběru. (3)
Předvedený Lexion 460 s výkonem motoru 317 k je neprodávanější mlátičkou z řady od firmy Claas. Stroj byl vybaven Vario lištou se systémem Autocontour, tedy s kopírováním v podélném i příčném směru. Mláticí ústrojí je v provedení APS, tzn. je vybaveno urychlovacím bubnem umístěným před hlavním mláticím bubnem. Ten má šířku 1,7 m, průměr 600 mm a otáčky od 362 do 1050 min-1. Sítová skříň s plochou 5,8 m2 je vybavena systémem 3D, tedy příčným vyrovnáváním až do svahu 20 procent. Vytřasadlo má šest kláves, s celkovou plochou 7,5 m2. Standardem je rozmetadlo plev, celkové nastavení mlátičky pro sklizeň různých plodin zabezpečuje systém Cebis. (4)
Další z předvedených mlátiček byl finský stroj Sampo Rosenlew 3065, nejvýkonnější model vybavený žacím válem se záběrem 5,7 m a mláticím bubnem o šířce 1,33 m a průměru 500 mm. Uhel opásání mláticího koše je 105 stupňů. Vytřasadlo má šest kláves o celkové ploše 5,5 m2, síta mají plochu 4,2 m2. Také u tohoto stroje je standardem rozmetadlo plev a též řezačka slámy s elektricky ovládanými usměrňovacími plechy. Zásobník pojme 6500 l zrna. (5)
Sklízecí mlátičky John Deere WTS, zastoupené modelem, pocházejí z německého Zwebruckenu a od loňského roku jsou na našem trhu novinkou. Předvedený model měl žací lištu se záběrem 6,1 m a čtyřbubnové mláticí a separační ústrojí. Zajímavostí je, že pod mláticím ústrojím není klasická vynášecí deska, ale šnekové dopravníky. Motor má výkon 302 k a zásobník o objemu 9000 l. Kombajn byl vybaven svahovým vyrovnáváním, jenž naklání celou sklízecí mlátičku do vodorovné pozice až ve svahu 22 procent. (6)
Plejádu sklízecích mlátiček uzavřel ještě jeden kombajn se značkou Deutz Fahr. Tentokrát šlo o model 5680 HTS. Od předcházející mlátičky DF se tato liší zcela novou kabinou a též novými motory Deutz se systémem řízení otáček EMC, jenž udržuje konstantní otáčky při plném zatížení stroje. Nový je též informační systém kontrolující základní části mlátičky důležité pro optimální sklizeň. Změněn byl i design. (7)
Předvádění sklízecích mlátiček vhodně doplnily překládací vozy. Předvedeny byly tři, každý v jiném provedení. Model, který předvedla firma Bergmann (8) lze nazvat čistokrevným překládacím vozem, protože má rozměrné flotační pneumatiky a konickou korbu s podélně umístěným vykládacím šnekem. Další dva překládací vozy byly naproti tomu klasické návěsy doplněné vykládacími šneky. V případě značky Annaburger (9) je posun zrna k vykládacímu dopravníku řešen klasicky, tedy sklápěním, u návěsu Fliegel pomocí posuvného štítu. (10)

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down