Agrostroji Pelhřimov zahájil konstrukci a výrobu rozmetadel již v roce 1958, kdy byly koncepčně připravovány typy RmA, RMVA a později také typ RU-5. V osmdesátých létech byl sortiment doplněn o automobilové nástavby RMA-8 a o rozmetadla s užitečným zatížením 8 a 10 tun. Tyto stroje slouží prvovýrobcům dodnes. Není výjimkou náhodně spatřit při práci plně funkční stroje staré i 15 let. Po roce 1989 byl sortiment přizpůsoben zemědělským malovýrobcům a na trh bylo uvedeno třítunové rozmetadlo RUR-3 se systémem výměnných nástaveb. Ač se tento typ prodával jen několik let, prodeje dosáhly několika tisíc kusů.
Rozmetadla dnes
V současné době stále zachováváme pro konzervativnější zákazníky ve výrobním programu kompaktní univerzální rozmetadlo RU-55. Ovšem i na tomto typu stroje probíhají vývojové aktivity. V současnosti je rozmetadlo RUR-55 koncipováno jako stavebnicový systém a zákazník má možnost si stroj sestavit přesně podle svých potřeb. Do stroje jako je RUR –55 je možné včlenit hydraulicky ovládané posuvné dno a hydraulické čelo. Nově je řešen také rozmetací stůl, kde namísto čtyřlopatkového ústrojí je nové dvouvrtulové. Toto ústrojí kromě lepší drobící schopnosti a vyrovnanosti rozhozu nabízí zvýšení pracovního záběru o cca. 30% na celkových 14 metrů.
V posledních pěti letech se také usilovně pracovalo na zcela nové koncepční řadě rozmetadel nesoucí název RA. Celkové konstrukční řešení těchto strojů vyniká nízkou hmotností s malou energetickou náročností při zachování vysoké pevnosti a životnosti. Tandemové uspořádání podvozků zajišťuje plynulou jízdu, menší zátěž rozmetadla při zdolávání terénních nerovností a minimalizuje tlak stroje na půdu. Podvozek rozmetadla je koncipován k využití i pro další připravované nástavby.
Proti přetížení jsou stroje jištěny centrální nedestruktivní spojkou se zvukovou signalizací. Spojka nevyžaduje obsluhu. Při vniknutí cizího předmětu do mechanismu stroje je jeho vyjmutí usnadněno možností samostatného vypnutí jednotlivých pracovních ústrojí.
Pracovní orgány, které přicházejí do styku s rozmetanou hmotou jsou vyrobeny ze speciálních otěruvzdorných materiálů. Posuvné dno je osazeno vysokopevnostními řetězy.
Speciální rozmetací stůl ve tvaru rozevřeného písmene "V" využívá výhod šikmého vrhu, přičemž zajišťuje velice pravidelný rozhoz na vzdálenost 10 a 16 m s nižší energetickou náročností než rovné rozmetací stoly.
Volbou rychlosti otáčení rozmetacích lopat se vytváří vhodná struktura rozmetaného materiálu . Jemnější struktura je vhodná k přihnojování trvalých travních porostů.
Dodávaný hydraulický posun dna usnadňuje obsluhu stroje. Vlastní spouštění chodu dna a směr jeho pohybu i seřízení dávky se provádí z kabiny traktoru. Velice přesné nastavování i velmi nízkých hektarových dávek lze využít i pro aplikaci kalů z čističek odpadních vod. Hydraulicky ovládaná odstavná noha podvozku umožňuje pohodlné připojení a odpojení i plně naloženého stroje.
Jak se dnes vyrábí rozmetadlo
Ještě v nedávné době byla výroba rozmetadel v Agrostroji charakterizována vysokou výrobní hloubkou a téměř všechny komponenty rozmetadla byly vyráběny tzv. doma. Výroba byla postavena na tvrdých technologiích a byla vysoce „zapřípravkována“. Nyní je strategie výroby postavena na pružných technologiích jako je laser, CNC dělící a ohýbací stroje, počítačem řízená obráběcí centra. Některé specifické prvky stroje (převodové skříně, nápravy, spojovací materiál atd.) jsou nakupovány u subdodavatelů, kteří se na výrobu komponentů specializují a poskytují kvalitní a cenově přijatelný výrobek. Tato výrobní strategie významně zkracuje přípravné časy a umožňuje vyšší variabilitu, nižší sériovost a přizpůsobení výrobků – rozmetadel našim zákazníkům.
Agrostroj Pelhřimov je již tradičním výrobcem rozmetadel chlévské mrvy, kompostů a průmyslových kalů. Naše výrobky oslovují zemědělské prvovýrobce hlavně svou provozní spolehlivostí, vysokou životností a konstrukční jednoduchostí. Nezanedbatelnou výhodou našich rozmetadel, která v dnešní době vstupuje do popředí, je i cenová dostupnost náhradních a spotřebních dílů, významně ovlivňující výslednou ekonomiku rozmetání.
Ing. Jaroslav Habáň, Agrostroj Pelhřimov