22.08.2001 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové talířové brány AXR-H

Dánská firma Dal-Bo uvádí nyní na náš trh nové talířové brány nesoucí označení AXR-H. Tyto brány jsou tvořeny čtyřmi sekcemi uspořádanými do tvaru písmene X, integrovaným přídavným válcem a disponují pracovním záběrem od 3,6 do 4,8 m. Co je na nich nového a co zůstalo zachováno z předchozích modelů?

Zachována zůstala konstrukce jednotlivých sekcí s uložením hřídelů ve vysoce dimenzovaných kuželíkových ložiskách s dvojitým těsněním. Ložiska jsou naplněna 0,75 kg tuku a při pravidelném mazání mají vysokou životnost.. Zachována zůstalo také nastavování úhlu sekcí a tím i pracovního záběru, což se děje mechanicky pomocí vřetenových matic, nebo na přání je možné hydraulické ovládání. Na přání lze též hydraulicky nastavovat pracovní hloubku, která se jinak seřizuje opět mechanicky přes dvě vřetena. Nastavení ulehčuje na rámu agregovaná stupnice.
Hydraulické ovládání má přednost nejenom v komfortnějším ovládání, ale především v tom , že umožňuje plynule měnit záběr a hloubku a to za jízdy a s ohledem na půdní podmínky. Díky tomu lze efektivně zvyšovat výkonnost soupravy – traktor nepracuje s přebytkem výkonu. Ještě k doplňkové výbavě. Přestože talířové brány při správném seřízení a také díky tomu, že krajní talíře mají menší průmět než ostatní, nevytvářejí hrůbek, je možné je vybavit omezovačem přehazování, který efekt přehazování a tím i následné tvorby hrůbků dále eliminuje. Talíře mají průměr 660 mm (koncové 510 mm), tloušťku 6 mm a jsou vybaveny škrabkami.
Ve standardu je hydraulické je sklápění sekcí z přepravní do pracovní polohy a naopak. Zajištění v přepravní poloze je automatické, prostřednictvím lankového vedení. Tím by končil výčet toho, co je standardem na talířových branách Dal-Bo a můžeme přejít k tomu zajímavějšímu, tedy ke konstrukčním novinkám použitým na typu AXR-H.
První novinkou je nově vyvinutý trapézový rám s konstrukcí ve tvaru mříže, který má vliv na dobrou stabilitu bran a zatěžuje je asi 10 kg na jeden talíř. To je poměrně vysoká hodnota, takže zemědělci mohou být bez obav, že by se nářadí nezahloubilo do půdy. Na druhé straně potřeba příkonu tažného prostředku nebude nízká. Pro záběr 3,6 m je to asi 110 až 140 k a pro záběr 4,8 m to je od 170 do 200 k. S ohledem na výkon traktoru je nutné vzít v úvahu především půdní podmínky, ve kterých bude nářadí provozováno, pracovní hloubku a také to jak kvalitní je tažný prostředek, tedy jak dokáže přenést svůj výkon na podložku.
Zajímavým konstrukčním prvkem je závěs. Ten je určen do ramen hydrauliky a zajímavé je na něm to, že se dokáže horizontálně i vertikálně otáčet až o 90 °. Výhody, které z toho plynou při otáčení na souvrati, nebo při kopírování pozemku jsou jasné. Další novinkou je dvoudílný T kruhový přídavný válec. Ten plní dvě funkce. Jednak je jeho cílem rozdrobení hrud a částečné utužení půdy. Zde je nutné zmínit, že kruhy válce jsou spojeny na jedné hřídeli a tudíž se za všech okolností musejí otáčet. Každý kruh je přitom vybaven vlastní škrabkou, takže stroj může pracovat i za podmínek, kdy je půdní vlhkost vyšší než odpovídá optimu pro zpracování.
Ale abychom nezapomněli na druhou funkci válce. Tou je hloubkové vedení. Stroj se tak chová jako polonesený, vpředu je zavěšen na ramenech hydrauliky a vzadu jede po přídavném válci.
Na začátku článku jsem zmiňoval základní výbavu, ve které se pracovní úhel a hloubka seřizují ručně, nebo na přání hydraulicky. Firma Dal-Bo jde však ještě dál a pokud nechcete tyto funkce ovládat s využitím hydraulického rozvaděče můžete si zvolit elektromagnetické vládání a brány seřizovat tlačítky. A tam, kde se něco ovládá elektricky tam může začít fungovat počítač, a kde funguje počítač tam lze využít systém navádění DGPS a půdu zpracovávat prostorově proměnlivě. Ale to snad až v blízké či daleké budoucnosti, neboť u takto jednoduchého stroje se naši zemědělci zatím pravděpodobně spokojí s ručním seřizováním.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down