14.08.2001 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

500 mlátiček Claas prodaných v ČR

V prodejním a servisním areálu firmy Agrall Bantice se 2. 7. konala slavnostní akce. Co bylo důvodem k oslavě? Pětistá v ČR prodaná mlátička Claas. Jednalo se o model Lexion 460 a stroj byl určen pro školní podnik Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, který se nachází v Žabčicích. A že se nejednalo o mlátičku jen tak leda jakou dokazovalo i její vybavení, které zahrnovalo vše co je možné na kombajn Claas „navěsit“. Chybělo jen rozmetadlo plev a naproti tomu nechyběl Laser Pilot či systém pro měření okamžitého výnosu s následnou tvorbou výnosových map.

Při této příležitosti jsme položili ing. Jiřímu Lednovi, zástupci firmy Agrall, několik otázek.

Tak tedy pětistá mlátička Claas dodaná do České republiky. Znamená to, že jste nejúspěšnějším dovozcem sklízecích mlátiček?

Ano.

A můžete odtajnit některá čísla týkající se dovozu těchto strojů?

Je to velice proměnlivé. Nejúspěšnější byl rok 1996 kdy se prodalo 172 kusů. Tehdy se k nám dovezlo asi 450 mlátiček a více jak jedna třetina z nich byla značky Claas. V nejslabších letech se prodeje pohybovaly okolo 25 kusů. Vše záleží především na tom jak si v dané chvíli stojí naše zemědělství a zejména jaká je podpora státu.

Pětistá mlátička je model Claas Lexion 460. Je to nejprodávanější Lexion?
Z řady Lexion se nejvíce prodává model 450 a 460, takže odpověď na vaši otázku je ano. Oba stroje jsou takřka shodné, liší se hlavně výkonem motoru. Jinak jsou obě mlátičky vybaveny šestidílnými vytřasadly.

Jak se na našem trhu ujalo zařízení Laser Pilot?
Do dnešního dne jsme prodali čtyři kusy tohoto naváděcího systému. Čtvrtý je na sklízecí mlátičce určené pro školní podnik v Žabčicích.

Přejděme k traktorům. Jak vidíte úspěšnost prodeje nové čytřstovkové řady traktorů Fendt?
Fendt je suverénně nejdražší traktor na evropském trhu a s tím souvisejí i prodeje v ČR. Ale na druhé straně Vario pojezd od 0,02 do 50 km/h vám nikdo jiný nenabídne. A to nezmiňuji ostatní přednosti těchto traktorů. Plynulý pojezd je například žádán při aplikaci v lesnictví (práce s půdní frézou), kde je nutné maximální využití výkonu při pomalé rychlosti. Fendty se nikdy u nás nebudou prodávat v řádech stovek kusů a podle mého názoru jsou určeny spíše pro zemědělce, kteří chtějí mít špičkovou techniku a dokáží využít všech jejich předností.

Která ze tří nových řad traktorů Fendt (400, 700 a 900) se u nás nejlépe prodává?
Jednoznačně řada 900. Je to dáno zejména tím, že ve vyšší pořizovací ceně výkonného traktoru se lépe rozpustí cenové navýšení dané vysokou technickou výbavou.

Co se tyče sortimentu prodávané techniky, plánujete jeho rozšíření?
Vcelku k tomu není důvod a značky Fendt, Claas a Vaderstad pokrývají ten základní záběr zemědělské techniky. Co chybí jsou pluhy a zde spolupracujeme s firmou Kverneland. V současnosti, kdy se zvyšuje podíl minimálně zpracovávané půdy si secí stroje Vaderstad Rapid našly na našem trhu dobré uplatnění. A novinka letošního roku – Carrier (talířové brány v agregaci s půdními vály) si uplatnění rovněž najdou. Momentálně je o ně velký zájem.

Jak je to s prodejem pásových traktorů Claas?
Prodá se asi tak jeden kus ročně a je to především otázka filozofie daného zemědělského podniku. Pásový traktor má své výhody i nevýhody a cenově to není levná záležitost. Nejedná se totiž jen o vlastní pořizovací cenu traktoru, ta je podobná jako u srovnatelných kolových traktorů v dané výkonové třídě, problémem je to že si k němu většinou musíte nakoupit nářadí. To znamená pluh pro jízdu traktoru mimo brázdu, šestimetrová secí kombinace je skoro málo, tak musíte mít osmimetrovou, aby se dobře využil výkon traktoru atd.

Které stroje se sortimentu firmy Claas jsou u nás nejúspěšnější?
Nevíce se prodávají sklízecí mlátičky, z pícninářského programu samojízdné řezačky a lisy.

V souvislosti se sklizní pícnin si vzpomínám na tři diskové žací stroje zavěšené na řezačce – tedy samojízdný diskový žací stroj. Našlo toto řešení uplatnění na našem trhu?
Myslíte Claas Disco 8500. Na řezačku jsme neprodali zatím žádný, ale již máme prodány tři kusy, které jsou agregovány na traktorech Fendt 900 s otočným řízením. Zákazníci jsou spokojeni, neboť výkon 60 až 80 ha za den není žádným problémem. Firma Claas má takto postavenou celou sklizňovou linku, která je navržena tak aby připravila dostatek travní hmoty pro řezačku Claas Jaguar (žací stroj Disco 8500, obraceč Volto 1050 a shrnovač Liner 3000). Tyto stroje na sebe navazují záběry, tak aby byl vytvořen řádek o šířce 12 m.
V ČR se stále zatravňuje a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat, takže pícninářský program Claas má dobrou perspektivu.

Děkuji za rozhovor

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down