Udržet si postavení na trhu se zemědělskou technikou není v současné době jednoduché. Jednou ze značek, které se to v ČR daří, je Agrostroj Pelhřimov. Tento výrobce a prodejce techniky pro zemědělce má v sortimentu známé rotační žací stroje, závěsné sklízecí řezačky, rozmetadla a mulčovače. Ve srovnání s konkurencí sází především na výhodnou cenu, za níž by měl zákazník obdržet spolehlivou kvalitu. Poskytnutí maxima informací a co největší přiblížení k zákazníkovi bylo cílem polního dne této firmy s názvem AGORA 2001.
Ani ostatní výrobci nezůstali stranou a využili příležitosti nyní již zavedené předváděcí akce. Akciová společnost Humpolecké strojírny předvedla nové řady svých čelních nakladačů. Traktory Zetor byly zastoupeny v menší míře, a jejich místo zaujala nižší a střední výkonová třída firmy FENDT, představená společností AGRALL zemědělská technika. Jako ve všech ostatních případech, i nyní přinesla tato „luxusní“ značka předvádění slavnostní nádech. Komponenty pro zemědělskou techniku prezentovala také společnost PEZAG a zařízení pro živočišnou výrobu společnost AGROMILK a.s.
Na úvod byla zmíněna důležitost spolupráce tuzemských výrobců se zahraničím, například obchodní kontakty Agrostroje Pelhřimov se zaměřují na firmu Claas a Pöttinger. Vzhledem k nejisté situaci na domácím trhu jsou tyto kontrakty pro každého prodejce velmi cenné. Ale nyní již přímo k předváděné technice.
Nové rotační žací stroje
Technici firmy Agrostroj Pelhřimov připravili pro praktické ukázky nejzajímavější kombinace svých strojů. Pro soukromé podniky s menší výměrou půdy je určen rotační žací stroj ŽTR – 186 se dvěma bubny o záběru 185 cm. Proud píce od bubnů odebírá rotor kondicionéru s kovovými prsty, které mají vyšší účinek v silnější vrstvě hmoty. Lišta byla agregována s traktorem FENDT FARMER 309 C o výkonu 95 k. Tento typ je nástupcem známé řady FARMER 300 s řadou praktických zdokonalení. Vyniká jednoduchou konstrukcí na mechanicko-hydraulickém principu, s velkými možnostmi výbavy na přání. Výhodně se uplatní jako komfortní traktor při všech lehčích pracích v podniku, jako je doprava, sklizeň píce, kultivace porostů, hnojení apod. V zahraničí, zvláště v Německu, je tato řada velmi úspěšná. Při předvádění předvedl traktor i žací stroj kvalitní práci.
Tažené žací stroje reprezentoval typ ŽTR 326 DM. Tažená provedení jsou vybavována středově uloženou ojí s hydraulickým ovládáním pro lepší manévrovatelnost v porostu bez nutnosti jeho rozdělování. S tím souvisí i výkyvné umístění převodovek, zajišťujících stálý přímý chod kloubových hřídelů i v případě velkého natočení. Žací ústrojí o záběru 3,3 m může být čtyřbubnové nebo osmidiskové (v našem případě). Bubny mají nový, patentovaný způsob demontáže převodu. Obsluze stačí povolit šest dobře přístupných šroubů. Také systém kopírování pozemku se blíží principem evropským standardům : využívá dvojice čtyřkloubových mechanizmů s nadlehčovacími pružinami. Ty pracují nezávisle na sobě po obou stranách žacího ústrojí a výsledkem je plovoucí pohyb po strništi.
Pro sklizeň jetelovin je možné prstový rotor nahradit dvojicí mačkacích válců, vybavených pryžovými segmenty. Jednotlivé segmenty jsou samostatně vyměnitelné. Předvedený typ byl osazen lamačem s umělohmotnými „V“ prsty, které jsou méně náchylné k poškození nárazem. Jeho pohon byl svěřen traktoru FENDT FAVORIT 716 o jmenovitém výkonu motoru 160 k a nepředstavoval téměř žádné zatížení. Podle podmínek se výkonnost této varianty pohybuje kolem 4 ha/h.
Praktická kombinace žacích strojů
Jak je obvyklé, nechyběla ani kombinace žacích strojů (tentokrát v bubnovém provedení ). Jednalo se o čelně nesený stroj ŽTR 285 F a bočně nesený ŽTR 215 H. K pohonu sloužil traktor Zetor 116 41 Forterra s motorem Lamborghini o výkonu 110 k. Celkový záběr soupravy činí téměř 5 m a plošná výkonnost až 6 ha/h. Bubnové stroje vyšších záběrů jsou vybavovány hydraulickým přestavováním z transportní do pracovní polohy a zpět. Speciální nárazová pojistka je integrována do nosného rámu a zajišťuje vychýlení stroje při najetí na překážku. Řidič poté nemusí ani vystupovat z kabiny. Jako dříve jsou k přenosu výkonu do převodovky lišty využity klínové řemeny, vybavené ovšem automatickým napínáním. Přetížení zamezuje volnoběžná spojka.
Nový čelní čtyřbubnový stroj ŽTR 285 F o záběru 282 cm nabízí svému majiteli zlepšené možnosti ovládání. Lze jej využít při prosekávání porostů, do souprav se vzadu nesenými stroji i pro sklizeň píce v kombinaci se sběracími návěsy. Model ŽTR 215 se dvěma bubny patří k nejvýkonnějším typům a měl by být vhodný i do náročných podmínek. Rám stroje je v nejvíce namáhaných místech vyztužený. Speciální labyrintové těsnění uzavírá cestu prachu a nečistotám do bubnů a mezi jejich kryty.
Nová řada EXACT - zdokonalená konstrukce žacího ústrojí
Pro každého návštěvníka bylo jistě zajímavé sledovat praktické předvedení dvou zástupců nové generace žacích strojů : model EXACT 245 D se šesti disky a EXACT 285 D se sedmi disky a prstovým lamačem. Výrobce deklaruje především maximální pevnost konstrukce a dlouhou životnost stroje. Tříbodový závěs je dostatečně robustní, stejně jako nosný rám, k němuž je středově zavěšeno žací ústrojí. Série zahrnuje dva typy v šířce záběru 241 a 283 cm. V roce 2000 byly první stroje podrobeny náročným zkouškám na ploše 500 ha a letos byla vyrobena první ověřovací série.
Výhodou diskového provedení je nízká energetická náročnost při dostatečném pracovním záběru ( i v kombinaci s lamačem). Žací ústrojí bylo nově zkonstruováno, diskové jednotky mají výrazně oválný tvar a vrtulové nože. Tím má být zajištěn čistý řez i při vyšších rychlostech jízdy. Stejně jako ostatní výrobci přistoupili i zde technici k připevnění nožů pomocí bezpečnostních šroubů. Snad se brzy dočkáme i rychlovýměnného systému. Kotouče jsou poháněny průběžnou šestihrannou hřídelí s kuželovými převody. Vyrovnaný a tichý chod převodů v olejové lázni by měl zajistit svému majiteli klidnou práci. Proti poškození chrání stroje řady EXACT nárazová pojistka.
Tento prvek však nebyl při předvádění v činnosti, přestože nový traktor FENDT FARMER 411 Vario (81 kW/110 k) se s modelem ŽTR 245 D proháněl opravdu pěkně svižně. Bystřejšímu pozorovateli nemohl ujít rozdíl proti modelu FARMER 312, který pracoval souběžně na stejné parcele. Pomocí joystiku mohl řidič efektivně zrychlovat na rovném úseku až po hranici možností, rychle se otáčet a spínat vnější okruh hydrauliky. Rovněž moderní motor přispíval ke znatelnému náskoku nového traktoru.
Mulčovače a rozmetadla pro profesionály
Pro kultivaci neudržovaných ploch vyrábí Agrostroj Pelhřimov také mulčovače řady MU o šířkách záběru 182 až 358 cm. Nejvýkonnější typ MU 3600 o hmotnosti 1115 kg byl předveden spolu s traktorem FENDT FAVORIT 818 ( 190 k). Kromě základního provedení je možné rotor osadit těžkými noži nebo k rámu připojit přední přítlačný válec. Typy MU 2000 a MU 2400 je možné dodat v provedení pro čelní závěs traktoru.
Další vývoj pokračuje také v oblasti rozmetadel. U typu RUR – 55, který je nejprodávanějším modelem v tuzemsku i v zahraničí, byl vyvinutý nový typ rozmetacího stolu se dvěma lopatkami pro rovnoměrnější rozhoz. Šířku rozmetání lze nastavit až do 14 m. Užitečné zatížení činí 5,5 t. Předvedený typ byl v základní výbavě, na přání je možné doplnit hydraulické čelo pro kašovité materiály a hydraulický posuv dna.
Agregací s traktorem CASE IH MAGNUM 7140 se mohl pyšnit největší typ RA-140 o užitečné hmotnosti 14.000 kg. Objem korby činí u tohoto typu 14 m3. Sériová výbava zde zahrnuje rozmetací stůl ve tvaru rozevřeného písmene „V“ a rozhozem až 16 m, hydraulické čelo a nízkotlaké pneumatiky tandemové nápravy. Jedná se o stroj pro skutečně profesionální nasazení, což podtrhuje i možnost vzájemného oddělení podvozku a korby. Typy RA-80 a RA-100 lze na přání vybavit automatickým dotěžováním závěsu traktoru pro odstranění odlehčení tažného prostředku přesunem materiálu vzad (patentováno výrobcem).
Modernizace a rozšíření nabídky čelních nakladačů
Máme-li výkonné rozmetadlo, je třeba mít také vhodný manipulační prostředek pro jeho rychlé naplnění. Pro toho, kdo chce využít k nakládce svůj traktor, nabízí kvalitní čelní nakladače akciová společnost Humpolecké strojírny. Ve třech ucelených řadách vyrábí nakladače na evropské úrovni. Největší zájem je o řadu Trac-lift 200, určenou pro traktory o výkonu 37-74 kW (50-100 k). Letos ale technici firmy zvolili jiné modely pro prezentaci. Především to byl zástupce nejvýkonnější série Trac-Lift 350. Tento nakladač je schopen zvednout břemeno o hmotnosti až 1,8 t do výšky 4 m (za předpokladu kvalitně vyváženého stroje). Série 350 je proti řadě 300 vyrobena z užších profilů. Protože se ve výkonové třídě 51-88 kW (70-120 k) u nás vyskytují také traktory zahraničních výrobců, jsou typy řady 350 již kompatibilní se stroji značek SAME, Fendt, Renault aj. V letošním roce budou připraveny také pro sérii traktorů John Deere 6010, která je u nás úspěšně rozšířena. Bez nadsázky, díky rámové konstrukci a výkonné hydraulice jeden z nejlepších traktorů pro manipulaci.
Pro lehčí práce jsou určeny nakladače řady Trac-Lift 120 se zdvihem 3,5 m a nosností od 2500 kg (u země) do 1800 kg (v nejvyšším bodě). Jsou určeny pro traktory o výkonu 37-51 kW (50-80 k). Ideální typ pro traktor Zetor UŘ I, jako byl i vystavený model Z 7341 a nakladač Trac-Lift 120 s kleštěmi na senážní balíky.
Protože ale moderní podnik směřuje také na zahraniční trhy, musí i pružně reagovat. Důkazem toho je zcela nový systém čelních nakladačů s označením C 50, specializovaný na malotraktory s výkonem motoru 28 až 45 k. Vystavený typ v agregaci s traktorem BRANSON F 4350 (korejské výroby) si na AGOŘE odbyl svou evropskou premiéru – byl poprvé představen veřejnosti. Hlavními přednostmi má být dobrá přehlednost a jednoduchá obsluha. O univerzálnosti nasazení malotraktoru není pochyb, mnozí z jeho majitelů stále přemýšlí, jaké vhodné nářadí ještě přikoupit do svého provozu.
Tak, jako v celé Evropě, se i v našich podmínkách ukazuje velký význam spolupráce a zároveň pružnosti na trhu. Úspěšný výrobce by měl překonat hranice svého státu dřív, než je zruší nařízení Evropské unie a vytvořit si včas stabilní odbyt. Navíc mají výrobci v ČR možnost vyzkoušení svých strojů skutečně v náročných podmínkách. Výzkum a vývoj směrem ke zvýšení kvality a spolehlivosti však pokračuje dál, jak jsme se mohli přesvědčit v areálu Školního statku Humpolec i letos. Doufejme, že přinese další potřebné ovoce.
Petr Beneš