17.04.2001 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitnější sklizeň pícnin

Co nabízí výrobci sklizňové techniky pro novou sezónu?
Aktuální nabídka techniky určená na sečení travnatých porostů je velmi široká s možnou šířkou pracovního záběru až do 10 m. V nabídce se objevují stroje jak pro malé zemědělce, tak i pro podniky služeb s maximálním nasazením strojů.

V současnosti se setkáváme s žacími stroji umístněnými za i před traktorem, s nesenými či taženými či stroji samochodnými.
Čelní žací lišty
Čelní žací stroje lze vhodně využít při sečení pícnin v kombinaci ze závěsnou lištou, ale také spolu se sběracím vozem při denním sečení zeleného krmiva.
Firma Fella rozšířila v této oblasti svůj výrobní program o čelně nesenou diskovou žací lištu určenou do horských oblastí se záběrem 2,55 m. Lišta SM 270 PF je zavěšena pomocí centrálně jištěného rámu. Pohon zaručuje šestihranná hřídel, která je vyvedena ze zadní části žacího stolu. Dále je výkon přenášen úhlovými převody jednotlivě k žacím diskům. Na této žací liště se nepředpokládá další případné dovybavení kondicionérem, který je nabízen jako oddělený k použití za traktorem.
Dánský výrobce JF má ve svém programu dva nové typy čelních žacích strojů a sice jeden bubnový a druhý diskový. Nově byla upravena konstrukce diskové žací lišty GD 3200 F, u které je zvýšen pracovní záběr na 3,2 m. Odlehčení lišty je provedeno pomocí pružin. Pracovní záběr větší než 3 m má i nová bubnová žací lišta CM 3050 F (3,05 m). Ta je rovněž uzpůsobena k použití v čelní hydraulice. Zde je přenos výkonu vyřešen pomocí klínového řemene na kloubový hřídel a odtud přímo na samostatné převodové skříně žacích bubnů. Starší modely firmy JF totiž dříve používaly pomocnou hřídel vždy mezi dvěma bubny s úhlovými převody u jednotlivých žacích jednotek.
Firma Kverneland nabízí po přejmenování ze značky Greenland žací lišty od firmy Vicon (totožné se stroji firmy Deutz-Fahr) a Taarup. Novinkou jsou tři modely čelních žacích strojů. Jedná se o diskový žací stroj Vicon DM 2601 F (Deutz-Fahr SM 5,26 F) se šířkou záběru 2,6 m, vhodný zejména v agregaci s traktorem nižší výkonové třídy pro použití na svazích. Stroj lze dodat s tuhým rámem nebo s rámem výkyvným. Nově je zde také vyřešeno uložení disků v žacím stolu pomocí válečkových ložisek a to i ve spodní části. Samozřejmostí je také výkyvný rám a odlehčení stroje pomocí pružin pro optimální kopírování terénu u čelního bubnového žacího stroje CM 295 F (Deutz-Fahr: KM 3,29 FS). U této lišty zaručují záběr 2,95 m čtyři žací bubny. Nová čelní disková lišta od firmy Taarup 328 F uzavírá se svým pracovním záběrem 3,2 m dosavadní výrobní program. V oblasti výbavy a nástaveb bylo vše odvozeno od menších strojů sesterské firmy. Kopírování terénu je vyřešeno pomocí tažného rámu s integrovaným pružinovým odlehčením, ovládání lišty zajišťují hydraulicky ovládané válce. Zabudovaný kondicioner s pružně uloženými ocelovými zuby zaručuje kvalitní zpracování píce v jediné operaci.
Nově přepracovala svůj známý modulový systém v oblasti bubnových žacích strojů firma Niemeyer. Tento systém modulů umožňuje u bubnových žacích strojů kombinovat jednotlivé žací bubny, jako provozní jednotky se snadnou obsluhou a údržbou, poháněné kloubovým hřídelem. Tyto moduly se zavěšují na nosný rám, který je sešroubován ze dvou Z-profilů. Novinkou na tomto rámu jsou ze spodní části namontované plechy. Ty zachycují deformační energii při možném prudkém nárazu na větší překážku.
Podle výrobce zůstanou pružné Z-profily po nárazu bez poškození stejně tak jako žací buben s převodovkou. Nutné je pouze vyměnit výše zmiňované plechy. Novinkou je také zvýšení záběru tohoto bubnového žacího stroje RO 305 FB-II na 3,05 m s možností ukládání píce do dvou řad.
Zadní žací lišty
Tyto stroje stále převažují v nabídkách jednotlivých firem. Výrobci s nabídkou strojů o pracovním záběru těsně přes 4 m plně uspokojují poptávku na trhu. Proto se nejvíce soustřeďují na co možná nejrychlejší prosychání krmiva a nabízí rozprostírací clony a různé druhy kondicionerů.
V oblasti bubnových žacích strojů rozšířila firma Claas svoji nabídku o lištu DISCO 340, která nabízí pracovní záběr 3,4 m, typ CORTO 310 S poseče 3,05 m a to se čtyřmi bubny. Tato lišta disponuje stranovým zavěšením s rámem umožňujícím posouvání těžiště. Toho je dosaženo volbou působení dvou pružících systémů, které různě posouvají osu působení sil.
S upravenými modely 324 (2,4 m) a 328 (2,8 m) nabízí také firma John Deere dvě zadní žací lišty se šesti a sedmi žacími disky. Kroutící moment je přenášen na V-rotor třemi klínovými řemeny, kterými lze nastavit dvě různé rychlosti otáčení disků. Kopírování terénu je vyřešeno pomocí středového zavěšení. Ovládání hydropneumatického odlehčování řídí tlaková nádoba. Tlak na půdu lze tak snadno ovládat přímo z kabiny traktoru.
Žací mačkače FC 243/283 od firmy Kuhn mají stejný záběr a podobně je konstruováno i hydropneumatické odlehčování žacího stolu. K upravenému nárazovému plechu byl nainstalován do proudu krmiva také otočný hřeben. Místo středového zavěšení je u dalšího modelu firmy Kuhn GMD 800 Gll kopírování povrchu realizováno přes hydraulický válec a zvláštní stranový zavěšovací mechanismus.
Uzavřený program v oblasti zadních nesených lišt má také firma Kverneland. V nabídce jsou nyní verze se čtyřmi žacími bubny a odpovídajícím záběrem (Vicon CM 298, Detz-Fahr KM 3,29). Tyto stroje využívají základní rámy stejné jako čelní lišty. Ostatní lišty jsou také vybaveny bezstupňovým pohonem (Taarup 2124 až 2132) a pružinovým odlehčením spolu s hydraulickým ovládáním (Taarup 1016 a 1018). Novou konstrukci odlehčení používá firma Taarup u modelové řady 2500. Tento způsob využívá listová pera uvnitř nosníků.
Kompletní přepracování nesených zadních žací lišt nastalo také u modelů firmy Moertl. Tato firma nabízí závěsné žací lišty určené pro použití v zadním tříbodovém závěsu traktoru do pracovního záběru 4,10 m. V rámu byla přijata opatření k zesílení uložení ložisek úhlových převodů.
Výměnu svých modelů u vzadu nesených žacích lišt prování i firma Poettinger. Typ NOVACAT nabízí různé pracovní záběry (2,20/2,62/3,04/3,46 m) a také od nynějška svařovaný žací stůl (dříve byl šroubovaný). Rovněž přepracované jsou i uložení jednotlivých žacích disků a ve středové ose umístěný rám pružinového odlehčování. Totožné rámy se používají i u dvou nových typů bubnových žacích lišt EUROCAT (2,70 a 3,05 m), které používají čtyři žací bubny. Všechny žací lišty jsou vybaveny clonami nebo kondicionery.
Pro vysoké výkony tažené žací lišty
Tyto stroje jsou zejména vhodné pro velké zemědělské podniky a pro podniky služeb. Nápadné jsou zde především clony usměrňující proud píce nebo řádkovací dopravníky. Všechny tyto součásti jsou samozřejmě ovládané a nastavované dálkově pomocí hydraulických okruhů. Takto ovládané shrnovací plechy nabízí Claas, Fella, JF, John Deere Kuhn Taarup i Poettinger. Vybavení žací lišty odhazovacím dopravníkem, který píci přemísťuje vedle stroje umožňuje vhodnou kombinací vytvořit i při nižší úrodě objemný řádek. Toho je dosaženo, pokud při prvním průjezdu dopravník nastavíme do nepracovní polohy a až při druhém průjezdu jej přesuneme tak, aby odhazoval píci na sousední řádek nebo těsně vedle něj. Tak lze zaručit pro další pracovní operace dostatek hmoty v řádku. Tyto dopravní pásy nabízí ve svém programu firmy Claas, JF, John Deere, Kuhn, Taarup a Poettinger.
Firma John Deere nabízí taženou žací lištu 958. Ta nabízí pracovní záběr 4,50 m a může se díky svému centrálnímu připojení vyklánět při sečení vzhledem k traktoru na levou i pravou stranu. Mezi další detaily patří přímý žací stůl a kondicionerem. Pro přepravu tohoto diskového žacího stroje je nutno jej uspořádat do speciální transportní polohy.
Firma Kuhn nabízí více nových typů tažených žacích strojů s kondicionery. Žací mačkač FC 302 a FC 352 s pracovními záběry od tří do 3,50 m nahrazují starší modelovou řadu FC 300. Vylepšené odlehčení žacího stolu, větší pojezdová kola a nově přepracovaný nosník jsou hlavní provedené změny. Ještě větší žací lištou je model ALTERNA 500 (4,85 m) s ve středu umístěnou tažnou ojí. Stroj je vybaven dvěma odděleně poháněnými žacími stoly, které jsou šikmo umístěné tak, že žací disky vzdálenější od středu stroje jsou vzhledem ke směru jízdy umístěné více dozadu. Veškeré ovládání stroje je řízeno elektrohydraulicky. Podvozek je na obou stranách vybaven dvojitými pneumatikami, které snižují tlak stroje na půdu a umožňují tak práci i na méně únosných pozemcích.
Jako ojedinělou používají firmy Fella a Niemeyer kombinaci nesené a tažené lišty. Typy SM 400 trans (Fella) a SEMITRA (RO 375 a SM 310 od fy. Niemeyer) jsou konstrukčně charakteristické. Diskový i bubnový žací stroj má pouze jedno opěrné kolo. Druhá strana je upevněna na tříbodovém závěsu traktoru. Žací lišta od firmy Fella je navíc doplněna prstovým nebo válcovým kondicionerem. Bubnový žací stroj firmy Niemeyer je opět kombinován, jak bylo již zmíněno, z modulů podle konkrétních požadavků zákazníka.
Samojízdné a kombinované žací lišty
Pro sklizeň pícnin na velkých plochách nabízejí firmy vysoce výkonné samojízdné nebo kombinované žací lišty. Firmy Claas, Niemeyer a Poettinger nabízí pro tyto podmínky trojdílné nástavbové kombinace. Ta je uzpůsobena jako čelní nástavba nebo jako zadní určená do ramen hydrauliky s nutností opačného směru jízdy. Tyto nástavby lze také jednoduše přizpůsobit k použití se samochodnými řezačkami. Možné je i použití běžné čelní žací lišty a dvou uzpůsobených zadních bočních lišt.
Samochodný žací stroj Big M firmy Krone disponuje taktéž třemi žacími lištami. Jedna žací jednotka je zavěšena na přední části, zbylé dvě jsou umístěny po obou stranách přibližně uprostřed stroje. S pracovním záběrem 9,10 m nabízí velmi vysokou výkonnost při sklizni píce. Novinkou je úprava stroje pro možnost ukládání posečené píce na jeden řad. Proto jsou obě boční žací jednotky vybaveny 3,2 m dlouhým dopravním šnekem, poháněným pomocí klínového řemene. Toto umožňuje ukládání zelené hmoty do jediného řádku 1,8 m širokého pod strojem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down