20.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Manipulační technika na výstavě SIMA

Veletrh zemědělské techniky SIMA patří mezi královny výstav, nejen pro svoji nezaměnitelnou francouzsky jiskřivou atmosféru, ale i pro samozřejmost, s jakou přijímá a hlavně oceňuje novinky, nutno říci že se značným předstihem před svými německými či anglickými konkurentkami.

Právě organizátoři SIMy včas a bez zbytečných dramatických gest uvádějí v život to, o čem se tak rétoricky diskutuje v ostatních zemích EU – jak je zjevné z celé koncepce výstavy i doprovodných programů včetně výběru oceněných exponátů a hlavně skutečně aktuální vybrané skupiny hodnocených strojů a technologií, postihují nové úhly pohledu na zemědělskou techniku v souvislostech s ekologickými aspekty, bezpečnosti práce, novými materiály,výpočetní technikou atd.
Jestli je veletrh SIMA královnou mezi ostatními evropskými výstavami, pak mezi všemi skupinami zemědělských strojů , presentovanými na výstavišti ve Villepinte, kralovala manipulační technika. Kdo by před pouhými dvaceti lety prorokoval její rychlý průnik ze stavebnictví do zemědělství? Snad jen futurolog, kterého by zarazily informace o obrovských objemech, které je v zemědělství nutno přemisťovat. Velký dosah a vysoká zvedací síla teleskopických nakladačů, dobrá manévrovatelnost i v uzavřených prostorách, všestrannost umocňovaná širokým sortimentem přídavných zařízení – to vše jsou trumfy, které v nesmlouvavých počtech ekonomiky provozu platí…
Proto si samojízdné teleskopické nakladače brzy našly cestu zejména do větších zemědělských podniků ve Velké Británii a Francii, kde se pod značkou JCB a Manitou prodalo dodnes tisíce těchto nelevných strojů.
Tak vznikl nový segment trhu, který výrobci stavební techniky rychle obsadili a jak se ukázalo, vsadili na dobrou kartu. Například firma Manitou uvedla na trh první teleskopický nakladač v roce 1982, dnes zaujala v hale 6 pařížského výstaviště jednu z největších ploch s řadou novinek ze své nabídky více než 40 různých typů manipulátorů.
O konjunktuře teleskopických nakladačů svědčí několik čísel z mezinárodních trhů – v roce 1997 bylo jen ve Francii prodáno téměř 4000 těchto strojů, o rok později již více než 6000, v celé Evropě se během devadesátých let tento trh více než ztrojnásobil, přičemž je zajímavé, že polovinu těchto poměrně drahých strojů zakoupili zemědělci.Přitom se předpokládá, že prodeje budou dále strmě stoupat, potencionální trh jen v SRN odhadují odborníci na 1000 kusů ročně, světový trh na 16 000 kusů ročně. Jaký je zájem o tuto techniku v současnosti naznačují průzkumy – například výstavu SIMA 2001 podle nejčerstvějších zpráv navštívilo 182 000 návštěvníků, přičemž podle ankety prováděné v průběhu veletrhu více než polovina z nich hodlá investovat do nového vybavení z něhož největší zájem vykázala oblast dopravy a manipulace.
U nás se v polovině devadesátých let nabízelo deset značek těchto teleskopických manipulátorů – JCB,Caterpillar, český MATE,Claas, John Deere, Manitou, Massey Ferguson, New Holland, Matbro a Merlo. V současné době se prodávají tři až čtyři značky, ale zájem o manipulátory stále stoupá.
Vraťme se však na SIMu, kde se představily novinky všech rozhodujících výrobců. Firma Claas uvedla nový manipulátor pod názvem Targo. Jeho pět modelů se velmi liší od původní řady Ranger a to nejen designérsky zajímavou velmi přehlednou kabinou, ale také zvýšenou nosností od 2,5 do 4 t a délkou výložníku od 5,5 do 7,2 metru.
Nový Multifarmer značky Merlo je kombinací nakladače a tažného prostředku, a to díky osazení plnohodnotnou zadní tříbodovou hydraulikou s vývodovým hřídelem. Stroj je ve zcela novém esteticky i funkčně dokonalejším kabátě a jako jediný mezi teleskopickými nakladači byl prezentován také jako tažný prostředek.
Dvě série nového teleskopického nakladače značky New Holland nesou označení L a LM. Známý výrobce stavební techniky Caterpillar představil v Paříži hned pět manipulátorů s označením TH 62, 62 Agripac,63, 82 a 83 s nosností od 3 do 4 tun a délkou výložníku od 7,6 do 12,5 metru.
JCB uvedlo nový nakladač Télé-Agri 531 S a John Deere řadu 3200 a 3400 s excelentní stabilitou.
Rada dalších pozoruhodných exponátů z oblasti manipulace a přepravy již přesahuje nás vyčleněný prostor, ale jistě se k nim i k dalším zajímavostem kolem a na SIMě vrátíme v příštích číslech.
Manitou představil hned několik modelů. Na snímku MLT 633 120 LS a MLT 526 T. premiéru měl nový MLT 526 Compact ve dvou verzích s nízkou nebo vysokou kabinou podle potřeby farmářů.

Marie Holečková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down