13.02.2001 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oprava hřebů rotačního kypřiče

Secí kombinace se v poslední době u zemědělců těší značné oblibě. Není divu, jde sice o nářadí poměrně náročné na spotřebu energie, na druhé straně však umožňuje jedním přejezdem uskutečnit všechny přípravné operace, které jinak předcházejí klasickému způsobu setí.

V Zemědělském družstvu Dolní Újezd u Litomyšle používají secí kombinaci tvořenou rotačním kypřičem a secím strojem Amazone. Secí kombinace se velmi osvědčila, nicméně její opotřebitelné součásti je pochopitelně nutné občas měnit. Zejména se jedná o hřeby rotačního kypřiče. Při nasazení okolo 500 ha za rok vydrží hřeby asi jednu sezónu. Při použití originálních náhradních dílů stojí nový hřeb 310 Kč, tedy pro kompletní záměnu všech hřebů, kterých je u třímetrového kypřiče 20 je nutné investovat 6200 Kč.
Kdo chce snížit tuto investici může použít dvě řešení, která využívají ve výše zmiňovaném zemědělském podniku.
Jednak je možné uříznout spodní část hřebu a na zbylou část navařit nový kus. Samozřejmě k tomuto účelu nelze použít obyčejnou ocel, ale speciální, odolnou proti otěru (tuzemský výrobek). V tomto případě stojí jeden hřeb asi 240 Kč (materiál a práce), to znamená náklad 4800 Kč na celý kypřič. Nutno však podotknout, že životnost takto vyrobených hřebů je proti originálu podstatně nižší.
Druhou a velmi zajímavou možností je využití použitých prosévacích prutů ze sklízeče cukrové řepy. V našem případě se jednalo o sklízeč Matrot. Původní pruty se uříznou na požadovanou délku a jelikož jsou ve tvaru písmene U, do jejich vnitřní části se přivaří výztuha, čímž se získá kompaktní prst. Jako výztuha se použije část původního prutu, která zbyla při zkracování na požadovanou délku. Dále není zřejmě co vysvětlovat a vše je zřejmé z fotografií.
Takto vyrobené hřeby mají údajně o něco vyšší životnost, než hřeby originální. Náklad na výrobu jednoho hřebu přitom nepřekročí 80 Kč (materiál je zdarma, jedná se jen o náklady na výrobu), to znamená 1600 Kč na celé rotační brány. A to je již významná úspora.
Na závěr je vhodné poznamenat, že tato úprava je jen jednou z mála, kterou ve zmiňovaném družstvu realizují. Doufáme proto, že vás budeme moci seznámit i s jinými zlepšováky, které pocházejí z dílen ZD Dolní Újezds.

Josef Flídr, Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down