Již pátým rokem se konal na pozemcích ZAS Bečváry Den Kvernelandu. Pro mnoho zemědělců se tato akce stala tradicí, a proto do Bečvár přijelo 23. a 24. května asi 2000 lidí, kteří mohli shlédnout 48 strojů z nabídky této norské firmy. Stroje byly většinou agregovány za různé typy traktorů a tak diváci viděli řadu strojů při práci.
Zahájení výstavy a představení společnosti se ujal generální ředitel společnosti Kverneland Czech Ing. Jiří Zikmund. Upozornil, že vstupenky, které obdrželi účastníci u vstupu, jsou slosovatelné a v průběhu akce bude tažena tombola. Výstavu navštívil velvyslanec Norského království pan Lasse Seim, který pozdravil účastníky výstavy a pan Stein Kverneland, vedoucí vývojového centra pluhů. Nakonec představil svůj podnik ředitel ZAS Bečváry Jan Škarka.
Po úvodní části přistoupili pořadatelé k představování jednotlivých strojů. Ještě těsně před předjetím první soupravy diváci s velkým nadšením shlédli vystoupení mažoretek ze skupiny Srdíčko. Poté již v rychlém sledu najížděli před tribunu soupravy strojů. Každý stroj byl představen a předvedl, jak probíhá přestavení z pracovní do transportní polohy. Stroje byly předváděny tak, jak jsou postupně využívány na polích.
Stroje na zpracování půdy
Nejprve proběhla ukázka pluhů. Celkem se před tribunou ukázalo pět pluhů Kverneland v různých záběrech, návěsné i nesené, vybavené pěchy Packomat i bez nich. Některé pluhy byly oboustranné, jiné jen jednostranné, vybavené mechanickým jištěním střižným šroubem nebo pružinou Auto reset. Každý z pluhů byl připojen k jinému typu traktoru. Nejen před pluhy, ale před všemi předváděnými stroji se předvedly traktory těchto značek: Case, Fendt, John Deere, Kirovets, Massey Ferguson, New Holland, Same, Valtra Valmet, malotraktor Antonio Carraro i český Zetor.
Další v pořadí byly stroje na přípravu půdy. Nejdříve předvedly svou práci talířové podmítače s dvojitými hvězdicovými či spirálovým válcem. Poté se představil kombinovaný kypřič, který zvládne nakypřit půdu až do hloubky 40 cm. I letos předvedl Kverneland svůj stroj Rau Sterntiller – kombinovaný kypřič skládající se ze smykové desky, prutového válce, kultivátorových radliček, dvojitého hřebového válce a cambridge válce. Nelze opomenout rotační kypřič Rau Rototiller. Horizontální hřídel stroje může unášet tři různé typy hřebů a hned za ním pracuje pěch, který lze sestavit ze čtyř typů segmentů.
Sít přesně a úsporně
Secích strojů představila firma opět celou řadu a určeny byly snad na všechny plodiny, které můžeme na zemědělské půdě najít. Byly to secí kombinace i přesné secí stroje na kukuřici a cukrovku. Na některých modelech jsme mohli vidět zařízení na přihnojování pod patu a práci CX botek.
Stroje na hnojení a chemickou ochranu
Divákům se za postřikovače představil jeden zástupce a to Rau Spidotrain. Na tento stroj lze instalovat ocelová ramena až do celkového rozpětí 28 metrů i hliníková ramena, která ošetří až 36 metrů. Postřikovač lze provozovat se zařízením na podporu postřikování vzduchem. Za rozmetadla produkované firmou Kverneland se předvedlo hubicové rozmetadlo Vicon SuperFlow určené do vinic a sadů a dále rozmetadla Vicon RotaFlow.
Jak rychle sklidit pícniny
Další neméně podstatnou skupinou byly stroje na sklizeň pícnin. Těch se v Bečvárech představila opět celá řada, od žacích strojů přes obraceče, shrnovače až po lisy a baličky. Největší pozornost však poutala novinka Taarup BIO. Tento stroj umí uskutečnit dvě pracovní operace až do této doby prováděné separátně, a to lisování a balení válcových balíků. Stroj disponuje pevnou lisovací komorou. Poté, co se v ní zformuje a zaváže balík, komora se otevře. V tu chvíli přijde řada na dvojité balicí zařízení, které rotuje po prstenci kolem balíku. Posun balíku je odvozen od spodních lisovacích válců. Po zabalení, které trvá jen několik sekund, je balík vyklopen na pozemek. Protože se zatím jedná jen o prototyp, má stroj jednu malou nevýhodu – protože balík padá na pozemek z velké výšky, hrozí poškození ochranné fólie. Tento odstranitelný nedostatek však zdaleka převyšují výhody stroje. Jimi jsou veliká rychlost izolace hmoty od vzduchu a tím dosažení vysoké kvality píce a hlavně ušetření nákladů při balení samostatným strojem.
Dva dny Kvernelandu
Po skončení akce jsme se zeptali zástupců firmy Kverneland Czech Ing. Jiřího Zikmunda a Ing. Hynka Zíky, jak hodnotí právě ukončenou akci, proč byl tentokrát Den Kvernelandu rozdělen do dvou dnů a jestli budou v tomto systému pokračovat.
Z odpovědí obou zástupců firmy vyplynulo, že rozdělení do dvou dnů bylo provedeno z čistě praktického důvodu, protože není možné se během jednoho dne věnovat takovému počtu lidí, kdy se část účastníků zajímá o určitý stroj a jeho parametry a ostatní zajímají obecně všechny stroje. První den byli na akci pozváni stálí zákazníci firmy, kterých se dostavilo přibližně 700. Během tohoto dne bylo dostatek prostoru věnovat se konkrétním otázkám a konkrétním lidem, zákazníci se mohli se svými zkušenostmi zapojit do oboustranné debaty. Na připomínky, které vzejdou z takovéto debaty, jsou schopny reagovat výrobní závody a zapracovat požadavky do strojů. Druhý den byl určen pro širokou veřejnost (tento den přijelo asi 1300 lidí), která se mohla s představovanými stroji seznámit a později je vidět i pracovat. Výstavy se zúčastnili i potencionální zákazníci z východoevropských států, kteří poslední dobou projevují zájem o moderní stroje. V tomto dvoudenním systému chce Kverneland pokračovat, neboť se při letošním polním dnu osvědčil. Celkově dnešní den hodnotili oba zástupci podniku jako velmi dobrý. Za zdařilý označili i letošní rok, kdy se objem prodejů oproti minulému roku zvyšuje a je vidět, že zemědělci chtějí pracovat s moderní technikou.
Vladimír Skalický