Český trh je pro norský koncern důležitý
S velkým zájmem jsme přijali pozvání k návštěvě stánku společnosti KVERNELAND CZECH v pavilónu V. Rozměry expozice potvrdily moderní trendy ve vývoji a snahu o úplnost sortimentu známého koncernu. Označením „Novinka“ se pyšnila celá řada strojů.
Nové bubnové a diskové žací stroje
V oblasti žacích strojů se značka Vicon prezentovala novou řadou tažených mačkačů se čtyřbubnovým žacím ústrojím CMP 3001A. Konstrukce se šířkou záběru 3,0 m vychází ze stávající řady CM 300A, je však značně vylehčená, aby bylo možné použít k agregaci traktor o nižším výkonu. Energetická náročnost se snížila. Mačkač pracuje s pevnými prsty z plastu a je vhodný pro všechny druhy porostů. Vodicí plechy jsou přestavitelné a umožňují odkládání píce na celé šířce záběru stroje.
Pro sklizeň velkých ploch pícnin se současným spojováním řádků byl určen stroj TAARUP 4040 C v kombinaci se shazovacím dopravníkem. Stroj s deseti kotouči má záběr čtyři metry a vyžaduje standardně 80 kW/110 k příkonu na vývodovém hřídeli. Je schopen z osmimetrového záběru vytvořit jeden dvojitý řádek. Jedná se o předchůdce modelu TAARUP 4062 C, největšího žacího stroje koncernu o záběru 6,20 m se středově uloženou tažnou ojí, dopravníkem píce a výkonností až 9 ha/h. Tato novinka byla v Evropě poprvé představena na podzim minulého roku.
Lisy na kulaté balíky pro profesionály
Při praktických ukázkách byla již předvedena kombinace lisu na kulaté balíky a ovíječky s označením TAARUP BIO, která umožňuje svinutí balíku do fólie během jednoho přejezdu – přímo v komoře lisu. Konstrukce stroje je lehká, kompaktní, dovoluje pracovat i v obtížných podmínkách. Pro co nejvýkonnější sklizeň senáží, sena, slámy i stonku lnu byly vyvinuty nové lisy s variabilní svinovací komorou řady RV. Základem je kombinace válců a pohyblivých řemenů, která ihned po vstupu hmoty do komory vytváří kvalitní jádro balíku. Se vzrůstajícím průměrem balíku zaručuje speciální napínací rameno řemenů progresivní nárůst jejich tlaku. Lisy disponují sběračem se šířkou 2,10 m, který si poradí i s objemnými řádky slámy či píce od širokozáběrové sklizňové techniky. Podávací rotor je na okrajích vybaven šneky, které materiál usměrňují ke spirálově uloženým prstům. Řezání zajišťuje systém OPTICUT s celkovým počtem až 23 nožů. V závěrečné fázi zajišťuje vázání ocelová zaváděcí deska, schopná přitisknout síť na lisovací řemeny a předat jim tento úkol. Svou velikostí (výška 2,87 m a šířka 2,56 m) zaujal v expozici model RV 1901 OC určený pro lisování balíků o průměru od 0,8 do 1,85 m a šířce 1,2 m.
Techniku pro sklizeň pícnin doplnil obraceč VICON řady FANEX 683 a shrnovač ANDEX 653 Terralink. Název Terralink se vztahuje na systém kopírování povrchu s pružným nosníkem rotorů a podvozkem s tandemovou nápravou s dobrou schopností snímat terén. Jednoduchost ovládání dokazuje i sklápění rotorů do transportní polohy pomocí jednočinného hydromotoru (praktické i na souvrati).
Novinky značky RAU
Jedna ze známých značek skupiny KVERNELAND, německá RAU, představila novinku v podobě návěsného radličkového kypřiče POLYMAG o záběru 6 m. Na rámu s vlastním podvozkem pro silniční transport jsou umístěny ve dvou sekcích s dostatečným rozestupem třídílné šípové radlice. Tuhé slupice jsou chráněny proti poškození pružinovým jištěním. Hrubé urovnání povrchu zajišťuje sekce kotoučů a závěrečné zpracování půdy osvědčený dvojitý hřebový válec Sterntiller. Uvedené nářadí najde uplatnění při podmítce nebo přípravě půdy jak v bezorebných, tak i klasických způsobech hospodaření.
Překvapením pro zájemce o značku RAU byl samojízdný postřikovač typické žluté barvy s označením IBIS 30/8. Jeho design je skutečně moderní i co se týká komfortu obsluhy : odpružená kabina je vybavena klimatizací, dvojnásobnou filtrací, stavitelným sedadlem s pneumatickým tlumením výkyvů, multifunkční ovládací pákou. Stroj lze provozovat celkem v pěti režimech řízení, disponuje pohonem všech kol, elektronika může samočinně řídit důležité operace při otáčení na souvrati. Odpružení stroje je pneumatické, rozchod kol lze měnit mechanicky nebo hydraulicky. Motory jsou čtyř nebo šestiválcové s výkonem 110 a 152 k (resp. 125 a 182 k) a plynulou regulaci pojezdu zabezpečuje hydrostatická převodovka SAUER. Postřikovací ramena se dodávají v šířkách záběru od 18 do 36 m, jsou kyvadlově zavěšena a vybavena hydraulickým ovládáním příčného náklonu. Hlavní nádrž pojme 3.000 litrů kapaliny, pro rok 2003 je plánována varianta s obsahem 4.000 litrů.
Originální nářadí pro podmítku
Úspěch na českém trhu zaznamenal podmítač KVERNELAND CLC o záběru 2,5 m. Stroj lze využít k prvotnímu zpracování strniště, zapravení rostlinných zbytků nebo i k hloubkovému kypření až do 40 cm pod povrchem půdy. Dvě řady radliček s pluhovými dláty jsou kombinovány se dvěma sekcemi vykrajovaných talířů pro kvalitní drcení hrud a urovnání povrchu. Slupice jsou jištěny pomocí listových pružin.
ACCORD Pneumatic v dalších variantách
Úspěch pneumatického výsevního systému ACCORD na celém světě je dobře známý. I tentokrát byla věnována velká plocha jeho prezentaci v různém provedení secích strojů. Nejjednodušší byl model ACCORD T-S s radličkovými secími botkami na pružných slupicích ve třech řadách. Je určený převážně ke klasickému setí. Tato novinka představuje ekonomicky výhodnou variantu pro menší farmáře.
Naopak pro nejvyšší výkonnost a náročné požadavky je určena řada nástavbových strojů ACCORD DA-X. Na předvedeném modelu o šířce záběru 4 m bylo patrné nové řešení rámu stroje i pohonu ventilátoru (přímo vývodovým hřídelem). Stroj dovoluje připojení všech druhů rotačních bran. Vystaveny byly i typy výsevních botek, a to kromě běžných také kotoučové CX botky (se zamačkávacími koly nebo bez nich) a dále nové CX PLUS pro obtížné podmínky setí. Stroj může být vybaven od podzimu tohoto roku také vypínáním poloviny šířky pracovního záběru. Zavlačovač je zavěšen pomocí paralelogramu, který zajišťuje přesné vedení po povrchu půdy. Stroj je také kompatibilní s GPS, což může být v budoucnosti důležitý požadavek ze strany profesionálních uživatelů.
Secí stroj byl agregován s rotačními branami KVERNELAND NG nové generace v provedení do nejtěžších podmínek (verze S). Konstrukce využívá robustní rám, zdvojený plášť skříně a stabilní ramena. Nosiče hřebů jsou navzájem velmi blízko a rozložení hřebů je spirálové. To je velmi výhodné při vnikání do půdy a výrazně se tak snižuje spotřeba energie. Majitel se může spolehnout na osvědčené tepelné zpracování materiálu, prodlužující životnost. Pro speciální podmínky lze obdržet nové hřeby s pozitivním úhlem (k verzi S).
Přívěsné provedení secího stroje předvedl model ACCORD DG o záběru 6 m. Zde je hmotnost zásobníku pro 3500 l osiva rozložena na nápravu s dvojmontáží nízkotlakých pneumatik. Využití stroje je jak v klasické, tak i minimalizační technologii zpracování půdy včetně setí do mulče. Výhodná je nízká náročnost na výkon traktoru, jak v tahu, tak i na zvedací sílu tříbodového závěsu.
Samostatnou kapitolou jsou univerzální přesné secí stroje. Model OPTIMA byl vystaven v šestiřádkovém provedení. Sérii MONOPIL S reprezentoval 12-řádkový typ ; zde bylo patrné uložení předního pěchovacího kola na paralelogramu a rozměrné zamačkávací kolo za výsevním ústrojím. Stroj lze také jednoduše přestavět pro setí cukrové řepy do mulče výměnou předního kola za dvojité kotoučové krojidlo.
Modernizace u klasického nářadí
Na závěr jsme si prohlédli novinky v oblasti otočných pluhů značky KVERNELAND. Zajímavé řešení absorpce vibrací orebních těles představuje systém Vibromat : ocelové pružiny tlumí výkyvy a chvění slupic během orby, a při překonávání překážek chrání orební tělesa. Oboustranný šestiradličný pluh KVERNELAND RB-100 Vibromat je zástupcem řady polonesených 5-8 radličných pluhů s hydraulicky měnitelnou šířkou záběru těles v rozmezí od 30 do 55 cm přímo z kabiny traktoru ; záhonové kolo je umístěno za hlavním tažným rámem. Jsou určeny k agregaci s výkonnými traktory a pro práci na pozemcích s velkou výměrou.
Patřičné pozornosti návštěvníků se těšil nový rychloupínací výměnný systém, využívající klínového spojení dláta s ostřím pluhu. Výhodou je nejenom úspora času při výměně nejvíce opotřebovávaných dílů, ale i lepší vnikání do půdy a snížení namáhání ostří. Dláto díky svému tvaru odděluje ornici částečně i pod prostorem ostří, a tím snižuje jeho namáhání a prodlužuje životnost.
Nesené otočné pluhy byly zastoupeny pětiradličnou verzí ES-95-200 Packomat. Tato řada je vyráběna ve dvou- až pětiradličném provedení s různými profily rámu, lze doplnit hydraulické nastavení šířky záběru. Systém AUTO RESET představuje známé jištění páru těles proti přetížení pomocí listových pružin, které již přesvědčilo tisíce uživatelů svou jednoduchostí, spolehlivostí a dlouhou životností. Vypínací síla se při zvedání slupice snižuje a nedochází k přetěžování pluhu ani traktoru. V extrémních podmínkách může být vychýleno i několik těles současně – navzájem zcela nezávisle. Zároveň je zaručeno i stranové vychýlení. Integrovaný dvouřadý půdní pěch PACKOMAT je určen ke zpevnění a přípravě půdy během jednoho přejezdu současně s orbou.
Pro efektivní sklizeň vinné révy
Pro trhy střední a jižní Evropy jsou určeny sklízeče hroznů francouzské firmy GRÉGOIRE. Model G 122, novinka na našem trhu, je samojízdný stroj, který kromě sklizně hroznů setřásáním může provádět také ochranu rostlin. Pracuje s motorem DEUTZ o výkonu 84 kW. Vystavený model byl používán jako postřikovač, po připojení nádrží namísto původních zásobníků hroznů a připevnění hydraulicky sklápěných ramen. Výhodou stroje je možnost vyrovnání výškových rozdílů řádků, případně i tvarům keřů pomocí hydromotorů na podvozku. Samozřejmě víceúčelovost využití je v dnešní době tvrdého sčítání nákladů rozhodující požadavek.
Petr Beneš