Nás v souvislosti s tímto městem více zajímá jeden významný prodejce a výrobce zemědělské techniky. O tom že firma Daňhel spol. s r. o. prodává v oblasti jižních Čech stroje značky John Deere není třeba psát. Méně známou, avšak neméně zajímavou, aktivitou firmy je výroba zemědělských strojů. Proč se v Týně pustili do konstrukce a výroby strojů nám vysvětlil vedoucí obchodu Ing. Pavel Špína.
K pochopení vývoje, vedoucího k výrobě zemědělských strojů se musíme vrátit k samým počátkům existence firmy Daňhel spol. s r. o. V roce 1991 kdy firma začala prodávat zemědělskou techniku bylo velmi těžké vysvětlovat zemědělcům výhody moderních strojů, a tak v roce 1994 vznikla společnost Daňhel služby s. r. o. a ta začala provádět služby zemědělskou technikou. Postupem času se skupina strojů používaných ve službách rozrostla až na osm sklízecích mlátiček a díky spolupráci s majiteli strojů John Deere zabezpečovala firma práci pro skupinu až osmnácti mlátiček. Díky takovému nasazení sklizňové techniky docházelo v mnoha podnicích ke značným problémům s odvozem sklizeného zrna, které způsobovaly nižší výkonnost mlátiček. Proto se pracovníci firmy začali zabývat způsoby zlepšení této situace. Jednou z možností bylo zakoupit odvozovou techniku ze zahraničí, druhou možností, pro kterou se v Týně rozhodli, bylo vystavět na univerzální podvozek společnosti Strom Export vlastní přesýpací nástavbu. Areál bývalého kovopodniku, ve kterém firma Daňhel působí, poskytoval dostatečné výrobní prostory i zařízení a tak realizaci nápadu nic nebránilo. První ověřovací překládací nástavba začala pracovat ve službách v roce 2000. Nástavba splnila očekávání a díky výhodám které poskytuje vzbudila velký zájem z řad zemědělců. Už na podzim téhož roku byla vyroben a prodán první sériový kus. Díky používání těchto strojů v provozu získávali konstruktéři další informace o možnostech využívání překládacích vozů. Podle těchto informací z prvovýroby byl upraven překládací vůz k plnění vagónů. Tak vznikl další výrobek firmy Daňhel. Postupem času byla zkonstruována i nemobilní verze plniče vagónů pro využití ve výkupech.Třetím produktem konstruktéra firmy, Ing. Františka Kubeše, byl mobilní šrotovník. I ten vznikl na základě požadavků s praxe. Stále oblíbenější metoda sklizně kukuřice CCM vyžaduje šrotovat sklízené zrno a to nejlépe přímo na poli. Mobilní šrotovník tuto možnost poskytuje a tak není divu že se při současném rozmach metody CCM v České republice stal nejžádanějším výrobkem se značkou Daňhel. Tím ale výčet výrobních aktivit nekončí. Firma vyrábí mnoho dalších výrobků, jako například podvozky pod žací vály, adaptéry pro teleskopické manipulátory, provádí renovace krmných vozů a samozřejmě hledá možnosti a vyvíjí stroje nové. Možná i vás, které současný sortiment strojů neoslovuje, překvapí výrobkem velice zajímavým.
Výroba
Výrobní sortiment firmy Daňhel s. r. o. je velice bohatý. V dnešním článku se blíže zmíním jen o některých výrobcích. Fast Corn je název zmíněného překládacího vozu, který je určen především pro podniky služeb a velké zemědělské podniky. Vůz s užitečným objemem korby 19 nebo 22 m3 je schopný odvážet zrno od tří sklízecích mlátiček a pomocí 4150 mm dlouhého a 350 mm širokého vynášecího dopravníku ho přeložit na odvoznou soupravu na okraji pozemku. Celý vůz je možné vyložit za dobu 5 minut. Pokud z technologických důvodů toto velké dopravní množství nevyhovuje, je možné ho snížit pomocí posuvného hradítka nebo změnou otáček dopravníku.
Mobilní plnič vagónů Quick Cannon konstrukčně vychází z překládacího vozu. Výkon plnění dosahuje 200 t/hod. Nově byl zkonstruován podvozek a násypka, tak aby bylo možné plnit násypku přímo s traktorového přívěsu nebo nákladního automobilu. Další nutnou úpravou bylo prodloužení vynášecího šnekového dopravníku.
Posledním strojem, o kterém se v dnešním článku zmíním je mobilní šrotovník CCM Grinder. Srdcem stroje je kladívkový šrotovník o výkonu až 30 tun zrna za hodinu. Výkon závisí na použitých sítech a dávkování, které se provádí nastavením rychlosti otáčení hydromotoru šnekového dopravníku transportujícího materiál do vlastního šrotovníku. Rozmělněné zrno pokračuje vedením, jež je zakončeno cyklonem, pod který se přistaví dopravní prostředek. Příjem zrna zabezpečuje násypka o velikosti devíti krychlových metrů, takže vyprázdnění celého zásobníku mlátičky není problém. Součástí stoje je i aplikátor konzervačních přípravků. Vše je umístěno na podvozku s jednou nápravou a poháněno traktorem s minimálním příkonem 133 kW.
Miroslav Mikulič