Celkem 37 exponátů bylo přihlášeno do soutěže Grand Prix Techagro – Silva Regina na letošních brněnských veletrzích. Do užšího výběru prošlo po zhodnocení odbornou komisí 23 exponátů, z nichž devět bylo oceněno.
Cenu Grand Prix Techagro v kategorii Traktory, doprava a manipulace získaly:
Traktor Fendt Farmer 412 Vario
Vystavovatel: Agrall zemědělská technika, a. s., Bantice, ČR
Nový model výrobní řady kompaktních traktorů Farmer 400 Vario disponuje při 2100 otáčkách motoru jmenovitým výkonem 88 kW (120 k). Maximální výkon tohoto technicky vyspělého traktoru činí při 1900 otáčkách 94 kW (128 k). Převodovka Vario pokrývá ve dvou jízdních rozsazích zcela plynule rychlosti od 0,02 do 50 km/h. Traktor může na poli pracovat libovolnou rychlostí při 1900 ot . min -1 s nárůstem výkonu až 9 %. Při přepravě je k dispozici při 1800 ot . min-1 přesně 100 % maximálního výkonu motoru. Veškeré ovládací, kontrolní a nastavovací funkce jsou centrálně zahrnuty do ovládacího konceptu Variotronic, který zaručuje prvotřídní komfort a nejvyšší produktivitu. Motor s objemem 3,8 litru tvoří ve spojení s moderní technikou plnění a vstřikování silnou poháněcí jednotku, která disponuje vysokým tahem díky 35% nárůstu kroutícího momentu a konstantním výkonem. Motor umožňuje Farmeru 412 zrychlit z 0 na 50 km/h za 15 vteřin.
John Deere Active Seat – aktivní tlumení kmitů sedadla řidiče
Vystavovatel: STROM, a. s., Praha ČR
Sedadlo řidiče tlumí kmitání nejen pasivně, jak bylo až dosud obvyklé, nýbrž aktivně. Čidlo, umístěné pod sedákem zaznamenává zrychlení a předává je regulační elektronice. Při vznikajících rázech vyrovnávací přímočarý hydromotor, zabudovaný v soklu sedadla, reaguje a působí na sedadlo aktivně směrem dolů a nahoru. Tyto pochody probíhají neustále 200krát za sekundu a systém tak pohlcuje až 90 % vertikálních kmitů. Aktivním sedadlo John Deere zabezpečuje nejen vysokou úroveň komfortu řidiče znamenající výraznou ochranu jeho zdraví, ale i menší únavu, zejména při dlouhém pracovním nasazení. Dále pak vyšší výkonnost při polních pracích díky možnému zvýšení pracovní rychlosti o 15 až 20 %, pokud přípojné stroje a plodiny nejsou limitujícím faktorem. Dalším přínosem je zmenšení provozních nákladů díky delší době práce a větší rychlosti i snadné ovládání vzhledem k automatickému přizpůsobování vlastností sedadla hmotnosti řidiče.
Kolový traktor Zetor 11441
Vystavovatel: Zetor, a. s. Brno, ČR
Univerzální zemědělský kolový traktor Zetor 11441 je představitelem osvědčené řady traktorů UŘ III – Forterra. Charakteristickým znakem inovace je nový design traktoru, který umožňuje řidiči lepší výhled na pracovní nářadí agregované v předním tříbodovém závěsu. Traktor Z 11441 je vybaven čtyřválcovým přeplňovaným motorem s mezichlazením typu Z 1403, který splňuje náročné exhalační požadavky platné pro traktory provozované v USA a v Evropě. Motor svými parametry tj. výkonem 81 kW a převýšením kroutícího momentu 36 % řadí tento stroj do skupiny traktorů, která je již běžně vybavovaná šestiválcovými motory. Vysoké převýšení kroutícího momentu motoru zvyšuje jízdní komfort a snižuje četnost řazení převodových stupňů. Vzhledem ke svému krátkému rozvoru si však stroj zachovává výbornou manévrovatelnost při práci. Traktor je ve standardním provedení vybaven elektronickou regulací hydrauliky, která je vysoce citlivá a je řízena impulsy od spodních táhel.
Cenu Grand Prix v kategorii Stroje pro zakládání porostů a aplikaci agrochemikálií získaly:
Komplet GPS
Vystavovatel: Honoris, a. s., Praha, ČR
Jde o komplexní systém uplatňující nástroje Precizního zemědělství v rostlinné výrobě s cílem zvýšit efektivnost využití pevných průmyslových hnojiv a tím snížit jejich případný negativní vliv na životní prostředí. Systém představuje využití nejmodernějších technologií pro sběr a analýzu informací o půdě a plodině včetně navigačního systému GPS a dále kompletní sadu nástrojů a aplikačního software, která umožní na základě dosažených analýz variabilně aplikovat pevná průmyslová hnojiva dle zásad Precizního zemědělství(pomocí GPS) na všech zemědělských podnicích a farmách v České republice. Současně se rovněž opírá o nejnovější výsledky výzkumného projektu WirelesInfo. K přednostem patří snadné zavedení systému Precizního zemědělství a jeho plné využití na farmě se zpětnou kontrolou variabilní aplikace průmyslových hnojiv, vyšší efektivnost jejich využití, snížení ekologické zátěže krajiny a velmi nízké pořizovací náklady v porovnání se současnou nabídkou na trhu.
Polohovací zařízení diskoválečkové baterie Triplex 3S
Vystavovatel: Strom Export, s .r. o., Praha, ČR
Polohovací zařízení diskoválečkové baterie Triplex 3 S je nové originální řešení, které umožňuje u víceúčelových kompaktů Ecoland dokonale připravit půdu pro setí v závislosti na proměnlivých půdních podmínkách. Obsluha během jízdy z kabiny traktoru volí ideální variantu zařazení vhodného pracovního nářadí přicházejícího do kontaktu s půdou, kterou zpracovává buď samotná baterie disků nebo samotná baterie válečků – klasický kompaktor či obě tyto sekce pracují současně, což je zároveň nejpoužívanější kombinace. Při této variantě disky, jako aktivní pracovní orgán, vnikají do půdy s nižším odporem a za ní řazená válečková baterie okamžitě drobí půdu do požadované struktury. Do takto zpracované půdy poté vnikají radličky, které vytvářejí seťové lůžko a za nimi pak následují další pracovní orgány, jako urovnávací a zavlačovací segmenty a pěchovací válce, popř. drobicí „Finish” válečky. Triplex lze nastavovat jak do různé hloubky, tak úhlu, a to i plně hydraulicky.
Systém inteligentní volby trysek
Vystavovatel: Unicom Agro, a. s. Brno, ČR
Systém Inteligentní volby trysek umožňuje operativní změnu měrné dávky postřikové jíchy, aniž by docházelo ke změně pracovního tlaku, výstřikového úhlu a kapičkového spektra. Sdružení více rozdílných trysek nabízí řadu kombinačních možností využitelných pro lokálně cílenou ochranu rostlin. Sytém je použitelný tam, kde jsou k dispozici údaje o daném pozemku, zanesené v kartě GPS systém. Doposud počítač, který postřikovač ovládá, reguloval na základě údajů z půdní mapy dávku, ale nemohl ovlivnit kvalitu spektra při daném tlaku. Systém Inteligentní volby trysek umožní tento nedostatek eliminovat výběrem ideální trysky nebo kombinace až čtyř různých trysek, které si sám pro každý úsek zvolí. Ramena postřikovače jsou osazena držáky, které nesou až čtyři různé trysky a počítač si sám vybere kombinaci, která nejlépe odpovídá příslušné dávce.
Cenu Grand Prix Techagro v kategorii Stroje pro sklizeň a zpracování produktů získaly:
Sklízecí mlátička New Holland CX 860
Vystavovatel: Agrotec, a. s., Hustopeče, ČR
Nová koncepce pohonu mláticího bubnu využívá možnosti změny otáček pomocí variátoru ve vysokootáčkové části, kde jsou nižší přenosové síly, a tak ústrojí pohonu není příliš namáháno. Koncepce mláticího ústrojí vychází z osvědčeného čtyřbubnového uspořádání. Zvětšený průměr mláticího bubnu (750mm) a zvýšené opásání mláticího koše zaručuje vyšší separační účinek. Mláticí koš v dimenzi 1,18 m2 tvoří základ velké mláticí a oddělovací plochy. Materiál odtud dopravuje osmilopatkový odmítací buben, jehož otáčky jsou synchronizovány s otáčkami mláticího bubnu. Dalším stupněm separace je oddělovač zrna "Rotary Separator" a dopravní buben "StrawFlow", který dopravuje materiál na přední část vytřasadel. Těch je u typu CX 860 šest. Sklízecí mlátičku New Holland CX 860 je možné osadit žací lištou o záběru 5,18 až 9,15m. Pro snížení točivého momentu na kloubovém hřídeli pohonu lišty byly zvýšeny otáčky na 576 min-1 .
Překlopná míchačka typ PM 130 – 2000
Vystavovatel: Taurus, s. r. o., Chrudim, ČR
Překlopná míchačka PM 130-2000 je zařízení sloužící pro míchání sypkých směsí, s úplným vyprázdněním míchacího prostoru. Byla vyvinuta pro míchání krmných směsí s přídavkem premixu a pro míchání premixů v souladu s novým zákonem o krmivech. Míchačka byla atestována státní zkušebnou a ÚKZUZ Praha na pracovní přesnost míchání 1:100 000 za 3 min. Je instalována v deseti průmyslových výrobnách krmných směsí, kde pracuje v třísměnných provozech s výkonem nad 10 t/hod. Velmi dobrá vyprázdnitelnost a minimální čas míchání činí z tohoto zařízení špičkový míchací stroj ve své kategorii míchaček se šnekovými míchacími elementy. Principiálně jde o velice jednoduché zařízení pokud jde o vyprázdnitelnost, neboť míchačka je překlopná, nedochází tak ke kontaminaci odlišných šarží. Oproti obdobným zahraničním složitým zařízením je také minimálně o polovinu levnější.
Cenu Grand Prix Silva Regina získala:
Fréza na pařezy F500/H
Vystavovatel: Laski, s. r. o., Smržice, ČR
Moderní konstrukce stroje s plně hydraulickým ovládáním dovoluje profesionální nasazení hlavně tam, kde velká a těžká technika způsobuje značné následné škody. Fréza se vyznačuje výbornou průchodností členitým terénem. Má dvounápravový podvozek s hnací a řídicí nápravou, na které je otočně uloženo rameno s frézovacím kotoučem. Samojízdné řešení podvozku odstraňuje námahu při přemísťování stroje. Jeho pohyb zajišťuje hydrostatický pohon, který je řízen prostřednictvím ručně ovládaného hydraulického rozvaděče umístěného v panelu obsluhy. Otočné uložení ramene s frézovacím kotoučem umožňuje posuv kotouče ve dvou směrech do záběru a do stran. Ovládání ramene pákovým mechanismem odstraňuje namáhavé ruční přisouvání kotouče do záběru. Všechny ovládací a kontrolní prvky stroje jsou ergonomicky umístěny na ovládacím panelu.
Kromě cen Grand Prix udělily ceny také redakce odborných časopisů našeho vydavatelství. S odbornou porotou jsme se „shodli“ hned ve dvou kategoriích, a tak Cenu redakce časopisu Mechanizace zemědělství získala sklízecí mlátička NewHolland CX 860, Cenu redakce časopisu Farmář obdržel Systém inteligentní volby trysek. Jedinou změnou bylo ocenění Traktoru Case IH CVT/CVX 170 Cenou redakce týdeníku Zemědělec. Ten vystavila společnost Agri CS, a. s., Zdice.
Jde o traktor s novou koncepcí pojezdu – plynulou převodovkou CVT kombinující hydrostatický a mechanický systém pohonu. Podíl mechanické větve je přitom od 50 do 100 %, což přispívá k efektivnějšímu přenosu výkonu při zachování výhod plynulého pojezdu. Významné je přitom rovněž propojení elektronického řízení motoru a převodovky. Díky tomu se motor automaticky udržuje v předvoleném (optimálním) režimu tak, aby byl jeho provoz hospodárný.
Vladislav Fuka