17.03.2002 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pohled do útrob nových mlátiček JD

Každý velký výrobce zemědělské techniky se v dnešní době snaží co nejvíce uspokojit každého zákazníka a tomu přizpůsobuje skladbu a provedení svých produktů. Platí to tím spíše, jde-li o značku, která představuje vedoucí postavení na světovém trhu sklízecích mlátiček.

John Deere pro rok 2002 přichází s pestrou paletou mlátiček pro podniky jakékoli velikosti a pro práci v jakýchkoli podmínkách sklizně. Časopis MZ už o nich přinesl informace, naposledy v č. 10/2001.
Pokusme se však nyní nahlédnout, v čem se desítka základních modelů mlátiček značky JD liší, zejména pokud jde o funkční celky, které jsou skryty uvnitř. A z nich se zaměříme na mláticí a separační ústrojí.
Čtyři různé koncepce má dnes John Deere ve svém výrobním programu: Jednak čistě klasickou, tangenciální s vytřásadly – CWS a dále opět klasickou, avšak zdokonalenou a doplněnou rotačním separačním článkem nad vytřásadlem – WTS.
Stroje WTS, které nahrazují oblíbené sklízecí mlátičky řady JD 2200, mají některé konstrukční změny a zdokonalení. U mláticího ústrojí zůstávají průměr, šířka i počet mlatek bubnu zachovány, avšak změnila se poloha mláticího koše, který je nyní posunut poněkud dozadu. Tím je přechod sklízené hmoty ze šikmého dopravníku do mláticího ústrojí plynulejší, rovnoměrnější, nedochází k rázům, takže proces mlácení není hned na počátku agresivní a výsledkem je nižší poškozování zrna.
Konečně nejen klasika, ale přicházejí do Evropy i osvědčené „axiály“ John Deere. Právě o těch se nyní zmíníme.
Prvním z nich je koncepce CTS, kterou už v některých oblastech naší vlasti zemědělci poznali, i když to bylo ještě původní provedení. Princip spočívá v tom, že mohutný příčný mláticí buben o průměru 660 mm spolu s košem odděluje většinu zrna a za ním následující, axiálně, tedy podélně uložené dva protiběžné rotory, opatřené tvarovanými prsty, posouvají sklízenou hmotu dále přes separační koše a uvolňují zbylé zrno. Zvláštností této koncepce jsou právě dva podélné separační rotory, excentricky uložené, s protiběžným chodem, v čemž spočívá vynikající účinnost separace i za obtížných podmínek sklizně, za vlhka, nebo při sklizni odrůd s ještě nedozrálou slámou. Výsledkem je též lepší kvalita zrna a menší nároky na výkon motoru.
Druhá koncepce – STS, představuje příčný vkládací buben, který zabezpečuje optimální plnění navazujícího dlouhého jednorotorového podélného bubnu. Rotor, opět excentricky uložený, s různě tvarovanými prsty a koš, který je zvláštní třemi různými, stupňovitými průměry, jež se postupně zvětšují ve směru toku separované hmoty. Takto unikátně řešený rotor výrazně snižuje poškozování sklízeného produktu a rovněž snižuje energetické nároky.
Obě uvedené “rotační“ koncepce vedle kvality práce a šetrného zacházení se zrnem vynikají vysokou průchodností, která je samozřejmě dána především výkonem motoru. (Viz tabulka.)
F. Král

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down