Jako mulčovače jsou označovány stroje pro drcení zelené hmoty, které se s výhodou využívají v zemědělství pro drcení posklizňových zbytků a při udržování zeleného pokryvu meziřadí v trvalých porostech. Uplatňují se ale i v oblasti komunální techniky při ošetřování ploch veřejné zeleně, okrajů silnic, svahů příkopů či při údržbě sportovních zařízení.
Při mulčování dochází k posečení a rozdrcení nadzemních částí rostlin na malé kousky a ty jsou rovnoměrně rozprostírány na povrchu pozemku.
Mezi hlavní požadavky kladené na stroje pro mulčování patří:
dokonalé podrcení nadzemní části rostlin
možnost snadného nastavení a dodržení pracovní výšky rotoru
rovnoměrné rozprostření podrcené hmoty na povrchu pozemku
snadné připojení k traktoru
Podle pracovního ústrojí rozlišujeme mulčovače s vertikální osou rotace, které jsou tvořeny jedním nebo více rotory opatřenými letmo uchycenými noži nebo plochými kladívky. Volně uložené pracovní orgány drtí nadzemní části rostlin a rozprostírají je na povrchu pozemku. Tyto stroje jsou určeny výhradně pro mulčování zelené hmoty tj. travního porostu, plevelných náletů, podrostů apod. Stroje lze doplnit některými přídavnými zařízeními např. výkyvnou sekcí pro mulčování travního porostu v příkmenných pásech trvalých porostů nebo pro mulčování travního porostu v parcích kolem stromů, kolem okrajů travních ploch apod.
Tyto typy mulčovačů mívají nejmenší pracovní záběry od 0,40 - 0,50 m (ty je možno připojit i k jednonápravovému malotraktoru). Pro větší záběry 1,20 - 1,50 m jsou zpravidla řešeny jako 2 - 4 rotorové (obr. 1). Někdy bývají doplněny jednou nebo dvěma výkyvnými vyžínacími sekcemi (obr. 7, obr. 8). Energetická náročnost těchto strojů je asi 15 kW.m-1 záběru.
Mulčovače s horizontální osou rotace jsou stroje, jejichž pracovním orgánem je horizontálně uložený robustní rotor, na kterém jsou otočně uchyceny nože nebo kladívka různého tvaru. V pevném krytu bývá několik pevných protiostří. Rotor má 1800 - 2200 ot.min-1. Výškové nastavení pracovního rotoru je udržováno pomocí opěrných kol nebo opěrného válce (obr. 2). Stroje tohoto typu se s výhodou využívají pro drcení zelené hmoty, pro drcení posklizňových zbytků, ale i pro drcení réví z vinic a odpadního dřeva po řezu stromků. Jejich pracovní záběry se pohybují od 0,8 – 2,70 m. Energetická náročnost je o něco vyšší, činí asi 20 kW.m-1 záběru.
Podle charakteru drceného materiálu se u mulčovačů s horizontální osou rotace volí druh pracovních orgánů (nožů nebo kladívek včetně protiostří), které se v průběhu sezóny mohou měnit.
Nejčastěji používané pracovní orgány drtičů – mulčovačů jsou na obr. 3:
přímé nože s hřebenovým protiostřím jsou používány zejména pro drcení slámy příp. suché trávy
zahnuté nože (Y - nože) pro drcení kůry, ale hlavně zeleného travního pokryvu, kdy uplatňují „žací efekt“, používají se s protiostřím nebo bez protiostří
trojité zahnuté nože doplněné protiostřím se používají hlavně k zesílení „žacího efektu“ u drcení zelené travní hmoty
zahnuté nože (dvojité Y - nože) pro dosažení vyšší kvality drcení
masivní kladívka s přímým nebo profilovým ostřím, jsou určena pro drcení réví, kůry, kukuřičné slámy. Podobné tvary pouze s robustnější konstrukcí rotoru i pracovních orgánů jsou určeny pro drcení klestí příp. odpadního dřeva v ovocných výsadbách
Při mulčování ploch veřejné zeleně s nízkými nároky na údržbu, parkovacích ploch, parků apod. se mulčovače doplňují sběrným košem pro sběr podrcené hmoty (obr. 4). V těchto případech je totiž žádoucí, aby podrcená hmota nezůstávala na pozemku a nebránila rozvoji travního porostu (plstnatění a zahnívání).
Pro mulčování travních porostů a plevelných náletů při údržbě okrajů silnic a příkopů, jsou mulčovače s horizontální osou rotace připojeny na hydraulicky ovládaném rameni, bočně neseném na traktoru (obr. 5). To umožňuje dokonalé kopírování terénu např. svahu příkopu, objetí překážek (patníků, stromů apod.), a zároveň snadný přístup obsluhy při čištění a výměně pracovních orgánů.
U drtičů a mulčovačů využívaných v trvalých porostech, hlavně ve vinohradnictví a ovocnictví, bývají vybaveny mulčovače stranově posuvným rámem (obr. 6). Ten umožní přiblížení pracovního orgánu do těsné blízkosti řádku vinice nebo stromů. Pro využití také při drcení réví bývá drtič - mulčovač doplněn v zadní části výškově stavitelnými hráběmi (složenými z plochých trnů) pro lepší nabírání a lámání drceného réví a silnostébelných rostlin. To má výhodu zejména ve spolehlivém nabírání réví při půdních nerovnostech.
Pro udržování zeleného pokryvu v meziřadí vinic a sadů se mulčovače s horizontální osou rotace mohou doplnit jedním nebo dvěma výkyvnými vyžínacími sekcemi, které zajišťují ošetření povrchu pod keři nebo stromy (tzv. příkmenný pás). Výkyvné sekce jsou ovládány většinou hydraulicky (obr. 7, 8).
Výkonnost drtičů – mulčovačů závisí na pracovním záběru a dosahované pojezdové rychlosti, která se pohybuje v rozmezí 3,0 – 8,0 km.h–1. Podle množství a druhu drceného materiálu a reliéfu terénu je při mulčování dosahovaná výkonnost 0,4 – 0,8 ha.h–1 a při drcení 0,2 – 0,4 ha.h–1. Výkonnost závisí mimo jiné na výšce drceného porostu, délce řad, množství překážek apod., stejně jako spotřeba PHM. Při mulčování travního porostu v ovocných výsadbách mulčovači se záběrem 2,40 – 2,70 m se spotřeba pohybovala v rozmezí 2,95 až 4,30 l.ha-1, při mulčování zatravněného meziřadí vinic mulčovači se záběrem 1,30 – 1,60 m s výkyvnou vyžínací sekcí byly zjištěny hodnoty 3,3 – 6,2 l.ha-1.
Širší využívání mulčovačů v oblastech údržby travnatých ploch, ošetření okrajů pozemků a příkopů a při pěstování trvalých kultur, přispívá ke zlepšování životního prostředí a je nedílnou součástí progresivních pěstebních postupů v trvalých porostech.
Doc. Ing. Pavel Zemánek, Ph.D.,
Ing. Vladimír Veverka
Ústav zahradnické techniky, MZLU v Brně
foto archiv autorů