V zemědělství jsou tradičně vysoké nároky na překládání materiálu. Tam kde jsou žádány velké objemy a rychlost, tam se používají jednoúčelové čelní nakladače, při středních nárocích najdou uplatnění teleskopické manipulátory a tam kde nejsou nároky na rychlost práce vysoké používají se malé nakladače. V současnosti se na našem trhu vyskytují jednak smykem řízené nakladače, nebo nakladače kloubové. K těm na druhém místě jmenovaným patří i stroje firmy Schaffer.
Malé kloubové nakladače Schaffer, které si našly již řadu příznivců i v ČR, v tomto roce procházejí inovací a tak jak to bývá, to co bylo na původních strojích dobré to zůstává a to co si žádalo vylepšení bylo změněno. Ze změn na modelové řadě čítající stroje s typovým označením 3026, 3033, 3036, 3045, 4042 a 4048 můžeme jmenovat tři základní.
Tou první a patrnou na první pohled je nový design, který jde se současným trendem oblých tvarů a nahrazuje některé plechové díky kapoty součástmi z umělé hmoty.
Druhou změnou, která zvýšila výhled na připojený adaptér je nová konstrukce zvedacího ramene s podstatně užšími středovými čepy. S ohledem na to, že je nové rameno užší, je vyrobeno ze silnějšího materiálu a není bez zajímavosti, že má v sériové výbavě paralelní vedení s automatickým zpětným vedením nářadí v pracovním postavení a některé z jeho čepů jsou uloženy na ložiscích. Jeho zvedací síla je podle modelu od 1600 do 2300 kg a hydraulické válce ramene mají samostaný hydraulický okruh s maximálním pracovním tlakem 20 MPa při růtoku od 42 do 48 l/min. (podle typu).
A konečně třetí inovací je změna uložení palivové nádrže a nádrže pro hydraulický olej. Původně byla nádrž na palivo v zadní části nakladače a nádrž na olej v přední části. Nyní je tomu naopak a důvod této změny je vám jistě jasný. Nádrž s hydrauilickým olejem má relativně stabilní objem, takže se nemění těžiště stroje.
Z drobných změn, které se vyskytují na nové modelové řadě můžeme uvést například ochranný oblouk, který není k rámu přivařen, ale je přišroubován, takže pokud chce zákazní vyměnit provedení bez kabiny za provedení s kabinou není to velký problém. V kabině dále přibyla komfortnější sedačka. Drobné úpravy postihly i hydraulické rozvaděče, brzdové vedení a další konstrukční celky..
Motory zůstaly stejné a jedná se o japonské vznětové a vodou chlazené tříválce Kubota. V nabídce nové typové řady je šest motorů s výkonem od 19 kW (26 k) do 35 kW (48 k) a zdvihovým objemem od 1123 ccm do 2197 ccm. Na nich není nic zvláštního, ale nakladače Schaffer mají jinou zvláštnost, která je spojená s ovládání pojezdu stroje. Tou zvláštností je hydrostatický pojezd doplněný Inching pedálem. Možná víte, že tento systém je používán na teleskopických nakladačích Merlo a sdružuje v sobě spojkový a brzdový pedál. Jakmile tedy tento pedál sešlápnete, přeruší se pojezd a pomocí lamelových brzd na zadní nápravě se stroj zastaví. V pojezdovém okruhu je maximální pracovní tlak 35 MPa, maximální průtok oleje se je 84 l/min. u nejmenšího modelu a 135 l/min. u modelu nejvýkonnějšího. Rychlost pojezdu lze u prvních třech modelů plynule měnit od 0 do 15 km/h, zbývající tři výkonnější model y mají dva rozsahy rychlostí, které lze řadit pod zátěží a maximální rychlost dosahuje 20 km/h.
Další příjemnou věcí spojenou s ovládání změny směru jízdy je přepínač na hlavě joysticku. Má tři polohy: jízda vpřed, neutrál a jízda vzad. Přepínání je velice pohodlné a co je hlavní výhoda, při práci nemusíte vůbec na nic přehmatávat. Levou nohou ovládáte Inchig pedál, pravou akcelerátor, levou rukou ovládáte volant a pravá vám postačí pro ovládání zvedacího zařízení a změny směru pojezdu. Přehmatávat musíte až když potřebujete ovládat přídavnou funkci na adaptéru (vidle), pak musíte použít malou páčku umístěnou hned vedle joysticku. Toto řešení je zde proto, neboť joystick je klasickým výstupem z hydraulického rozvaděče, není tedy elektrický (vyjma tlačítek pro změnu směru jízdy).
Zkušební jízda
Přestože se obvykle snažím psát střízlivě, tentokrát musím říct, že jsem byl zkušební jízdou nadšen. A to ani ne proto, že by byl nakladač Schaffer 3038 něčím zázračným. Důvodem bylo velmi jednoduché ovládání. A znáte to, když vám něco jde hned napoprvé, máte z toho radost. Velkou výhodou proti teleskopickým manipulátorům, na jejichž ovládání si musíte chvíli zvyknout je totiž to, že v základu ovládáte jen dvě funkce (zvedání a sklápění) a dva pohyby si osvojíte snadno. U manipulátorů potřebujete ovládat pohyby tři a to již složitější (zvedání, sklápění a vysunování ramene).
A výborný je i Inching pedál. Ten koneckonců nemusíte při změně směru jízdy vůbec používat a tlačítko na joysticku, které tuto funkci řídí je velmi příjemné. Dobrá je i viditelnost na zvedací rameno.Vybavení kabiny a její hlučnost jsou standardem pro stroj této třídy.
Nakladače Schaffer jsou svojí koncepcí určeny pro různé práce v zemědělských podnicích, kde jsou nižší požadavky na výkon a však vysoké požadavky na manévrovatelnost v omezených prostorech. Výhodou bude i příznivá spotřeba paliva a jednoduché zaškolení obsluhy a tyto klady jistě potenciální uživatelé ocení.
Luboš Stehno