Na zemědělských výstavách a veletrzích v zahraničí - ať už jsou to Agromek v Dánsku, Agritechnica v Hannoveru, či jiné, je v posledních letech již tradicí bohatá nabídka zařízení, využívajících alternativních zdrojů energie. Jsou to především kotle na spalování nejrůznějších forem biomasy, solární zařízení, větrné elektrárny. Zemědělci jsou častými zákazníky výrobců těchto zařízení a využívají jich jak ke krytí energetických potřeb svého obydlí nebo farmy, tak i k energetickému podnikání - dodávají teplo pro objekty v okolí nebo elektřinu do sítě.
Na agrosalonu Země živitelka odpovídala "nabídka" těchto zařízení našemu postavení ve využívání obnovitelných zdrojů. Tradičně své výrobky - kotle na spalování dřeva - představily firmy Verner a Atmos, v reálu však šlo o zařízení s menšími výkony, i když v nabídce mají i výkonnější kotle. Pokud je však návštěvníci našich výstav neuvidí na vlastní oči, stěží o nich začnou uvažovat. A dovozci se na tento perpspektivní segment trhu také nijak neženou, protože podpora "alternativ" je u nás taková, jaká je: mizivá.
Pro naše zemědělce by v současnosti mohla být zajímavá nabídka středně velkých kotelen pro spalování slámy. Takové zařízení, které umí spalovat malé, velké i obří kulaté balíky slámy jsem však doposud na výstavě v Česku neviděl.
Pokud byla v Českých Budějovicích nabízena další zařízení využívající jiných obnovitelných zdrojů, šlo o malé zdroje: solární fotovoltaické panely pro nabíjení baterií elektrického ohradníku na pastvinách nebo pro kempování nebo solární panely pro ohřev vody.
Teoretickou přehlídku možností obnovitelných zdrojů energie v podobě letáků a prospektů již tradičně nabízela maringotka Energeticko - ekologického fóra z Neznašova (v tomto případě mi ale vadí, že obnovitelné zdroje jsou prezentovány v "protitemelínovském" kontextu), prakticky však byly předváděny jen fotovoltaické panely nad střechou maringotky.
Zajímavá byla jediná "větrná" aplikace, kterou na výstavě předváděl pan Floriš z Prapořiště u Kdyně, výrobce malého větrného čerpadla.
Toto větrné čerpadlo V 65 je určeno k čerpání pitné i užitkové vody do zásobníků, především v zemědělských provozech, případně u chat a podobně. Je funkční až do hloubky 30 metrů, od rychlosti větru 2 m za vteřinu.
Pohon čerpadla obstarává osmilopatkové větrné kolo s průměrem 165 cm. Jeho rotor se pomocí kormidla samočinně natáčí proti směru větru. Rotační pohyb osy větrného kola je převáděn na přímočarý zdvih táhla, pohánějícího pracovní válec pístového čerpadla. Originální je i konstrukce stojanu výšky 3 metry, která dovoluje snadnou přepravu zařízení a jeho rychlou montáž bez potřeby pevných základů. To vše je podtrženo i cenou zařízení do 12 tisíc korun.
Takové čerpadlo doplněné zásobníkem může v některých případech nahradit běžný dovoz užitkové vody v cisternách nebo kontejnerech na pastviny, případně stavbu vodovodních přípojek nebo čerpání vody pomocí agregátů se spalovacím motorem.
Břetislav Koč
Text k foto:
(1) Uplatnění pro fotovoltaické solární panely: napájení baterií pro elektrické ohradníky na pastvinách,
(2, 3) Pan Floriš a jeho větrné čerpadlo.
Foto B. Koč