Tentokrát jsme se s otázkou „Co je nového“ obrátili na Ing. Pavla Dvořáka, product managera firmy Kverneland Czech, spol. s r. o. Vysvětlil nám, jak proběhla restrukturalizace výroby strojů RAU a proč se u nás prodává jen část sortimentu výrobků.
Nejprve nás však zajímala náplň činnosti product managera firmy Kverneland Czech.
Důvodem vzniku této funkce byl široký sortiment strojů, jejichž výrobu zastřešuje Kverneland group. Není v silách jednoho člověka pojmout důkladně informace o celém sortimentu, proto funkce product managera pro každou prodávanou značku.
Ve firmě Kverneland Czech mám na starosti určitý úsek produkce strojů, a to konkrétně sortiment strojů prodávaných pod značkou RAU. Mým úkolem je vybírat z celého sortimentu RAU stroje vhodné pro náš trh, resp. prověřit trh, které stroje požaduje. K tomu je třeba nejdříve shromáždit a vytvořit technické informace, školicí materiál a ceny a prodejcům poskytovat maximální podporu právě ve formě informací. Důležitou roli má i osobní podpora při jednotlivých obchodních případech.
Značka RAU je na českém trhu známa již dlouho, ale v prodejní síti Kverneland vlastně teprve začíná. Některé stroje jsou na českém trhu nové i když si u našich zemědělců postupně získávají oblibu a vzbuzují velký zájem. Proto se nyní snažíme uvádět na tuzemský trh další a další stroje ze sortimentu RAU. S tím je, jak už jsem uvedl, spojen celý informační tok a je třeba sledovat, aby se správné informace dostaly tam, kam mají, protože jedině dobře informovaní prodejci, resp. zákazníci se mohou kvalifikovaně rozhodnout pro nákup nové techniky.
Další mou pracovní náplní je a spoluúčast na organizaci marketingových a předváděcích akcí, výstav a seminářů, kde se účastníme jako Kverneland Czech nebo ve spolupráci s našimi prodejci v daných regionech.
Z mých povinností nelze vynechat ani starost o servis, a to záruční i pozáruční.
Co se změnilo ve výrobě a propagaci strojů RAU?
Došlo ke změně loga firmy RAU. Je jinak graficky zpracováno a odpadla beruška. RAU v současnosti nepropaguje jednotlivé stroje , ale prezentuje se jako ucelený systém od přípravy půdy přes setí až po ochranu rostlin.
Došlo i k restrukturalizaci výroby. Stroje na zpracování půdy s aktivními pracovními orgány se vyrábějí v italském závodě Kverneland Modena S.p.A. Výroba strojů na pasivní zpracování se soustřeďuje do francouzských závodů RAU Sicam S.A. a RAU Jean de Bru S.A. Postřikovače RAU se vyrábějí také na dvou místech, a to v závodě Kverneland Nieuw-Vennep B.V. v Holandsku a v továrně v německém Hohenmölsen, postavené na zelené louce.
Došlo ke sjednocení řad postřikovačů RAU a Vicon, bude tak zachována jen jedna linie pod názvem RAU s rozšířeným sortimentem strojů. Výsledkem tohoto procesu bude specializace výroby a vývoje ve výrobních závodech se všemi klady z tohoto vyplývajícími.
Připravujete pro český trh nějakou novinku? Je u nás nějaký stroj z vaší nabídky obzvlášť úspěšný?
Velmi žádanými stroji jsou podmítače – jejich největším tahákem je dvojitý hřebový válec Sterntiller. Tento pasivní válec je schopen pracovat při určitých rychlostech jako aktivní nářadí, samozřejmě s podstatně nižšími energetickými nároky.
Novinkou v naší produkci je samochodný postřikovač RAU Ibis. Bude se vyrábět v celé škále variant se záběrem od 18 až po 36 m s nádržemi 2000, 2500 a 3000 litrů. U nás bude představen pravděpodobně na příštím Techagru.
Zemědělci budou mít možnost prohlédnout si stroje RAU na výstavách Agrokomplex Nitra, Země živitelka i na Mistrovství republiky v orbě, kam bych čtenáře rád pozval.