Harvestor je velmi důmyslé strojní zařízení, které je schopno nahradit množství zdlouhavé a namáhavé práce lidských rukou a zvládnout těžbu rychle, levně – a přitom vůči přírodě šetrně. Ve spojení s vyvážecí soupravou dává lesníkům do rukou převratnou technologii, která je vysoce produktivní při výchovných zásazích i mýtní těžbě, a přitom je oproti standardně používaným metodám vysoce ekologická.
Doporučením technologie je skutečnost, že tato takzvaná sortimentní metoda, jež vznikla ve Švédsku a jinde ve Skandinávii, je světově proslulá celkovým citlivým přístupem k životnímu prostředí a nezadržitelně se šíří světem. Jako nám blízký příklad uveďme sousední Německo a Rakousko, kde podíl této technologie na celkovém objemu těžeb přesahuje již několik desítek procent a neustále stoupá. I v našich podmínkách dochází ke změně pohledu konzervativní lesnické veřejnosti na nasazení harvestorů a vyvážecích souprav. Jedná se o oblast, kde jde požadavek na vysokou produktivitu práce ruku v ruce s nezbytnou péčí o zdravý les a jeho zachování pro příští generace.
Stále menší počet pracovníků
Počet pracovníků potřebných na zpracování jednoho milionu m3 dřeva v celém světě neustále klesá. Například ve Švédsku, kde je nasazení harvestorové technologie nejmarkantnější, bylo v roce 1955 zapotřebí tři miliony lesních dělníků, v roce 1985 tento počet poklesl již na 250 000 a v současné době v tomto oboru pracuje pouze 100 000 pracovníků. Produktivita se za stejné období zvýšila ze 7 m3 na jednoho dělníka za jeden den na 48 m3 vytěžené dřevní hmoty. Obdobně pak klesají investiční náklady na mechanizační prostředky. V letošním roce dosahují 80 procent nákladů roku 1985.
Jak harvestor pracuje?
Na otázku, co to vlastně harvestor je a co umí, nám odpověděl ing. Jiří Doskočil, ředitel firmy Valtek, a. s., která zajišťuje prodej a servis harvestorů a vyvážecích souprav značky Valmet vyráběných švédskou firmou Partek Forest.
Velmi zjednodušeně řečeno je harvestor stroj, který je schopen stromy kácet, odvětvovat a následně kmeny krátit do výřezů požadované délky, přičemž dochází i ke kvalitativnímu třídění a zhodnocování vytěženého dřeva. Vyvážecí souprava provádí odvoz na místo, kde jsou tyto výřezy již plně tříděny délkově i kvalitativně pro transport prostřednictvím odvozních souprav dle požadavků odběratele. Nasazení této techniky je výhodné pro majitele lesa, firmu, která provádí těžbu i konečného zpracovatele. Nedochází k poškozování porostů, které nejsou těženy a škody na lesní půdě oproti přibližování celých kmenů traktory jsou minimální. Při větrných kalamitách díky rychlosti zachraňuje milionové hodnoty a šetří zdraví a životy lesních dělníků. Těžební společnosti mohou pružně reagovat na požadavky odběratelů. Obdobně koneční zpracovatelé dřeva dostávají dřevo rychle a včas, nepoškozené a čisté. Tato technika plně vyhovuje našim podmínkám. Je velmi variabilní dle požadované velikosti strojů, jejich vybavení a následného výkonu. Harvestory a vyvážecí soupravy Valmet byly a jsou oblíbené. Tomu odpovídá celkové množství prodaných nově vyrobených strojů, které v letošním roce přesáhne 750 kusů a představuje zhruba 30% podíl na celosvětové produkci všech značek harvestorů a vyvážecích souprav. Příkladem může být moderní řešení harvestorů, které jsou konstruovány s otočnou kabinou s automatickým vyrovnáváním platformy kabiny a jeřábu ve vodorovné poloze bez ohledu na náklon stroje. Hydraulický manipulátor je umístněný na boku kabiny a otáčí se spolu s ní. Operátor tak v každé situaci velmi dobře kontroluje pohyb manipulátoru s kácecí hlavicí, což zamezuje vzniku škod na okolních stromech. Všechny modely mají klimatizovanou kabinu. U vyvážecích souprav je věnována maximální péče zamezení vzniku škod půdního krytu prostřednictvím snižování tlaku na čtvereční centimetr půdy.
Pracovní simulátor
Náročná technologie vyžaduje i špičkovou přípravu. Práce obsluhy harvestorů bývá někdy v řadě směrů srovnávána s náročností činnosti bojových pilotů stíhacích letadel. Proto se operátoři školí stejně jako tito piloti nejprve na simulátoru. U simulátoru Valmet, který zahrnuje stejné pracoviště operátora jako má v kabině stroje, lze navolit konkrétní typ stroje, kácecí hlavici, věk porostu, terén a mnoho dalších parametrů. Simuluje i funkce počítačového systému kontroly stroje MaxiControl a systému výroby sortimentů MaxiLog. Simulátor je vzhledem ke grafickému zpracování virtuální reality velice náročný na technické parametry počítače. Po vyškolení na simulátoru přecházejí operátoři na skutečný stroj. Tento nový způsob zaškolování snižuje rizika poškození stroje a lesních porostů.