17.08.2000 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobře vyčištěný ječmen základ kvalitního sladu

O sloganu uvedeném v záhlaví tohoto článku snad nepochybuje nikdo. Je ale jeho realizace tak jednoduchá, jak to na první pohled vypadá? Přitom se jedná o jednoduchý požadavek: s minimem nákladů co nejlépe vyčistit sladovnický ječmen před dalším zpracováním.

O co se ve skutečnosti jedná je velice prosté, ve speciálním čistícím stroji zbavit ječmen maximálního podílu nežádoucích příměsí a nečistot včetně nekvalitních zrn. Samozřejmou podmínkou je zrno v průběhu celé manipulace nepoškodit.
Čištění
Základem čištění je čištění na sítech za použití dvojice sít, kdy na horním, hrubším sítě, zůstanou hrubé nečistoty, spodním, jemným sítem, propadne prach a drobné nečistoty. Velice důležité je použít vhodná síta s přesnými otvory. V praxi se osvědčila síta z kovové tkaniny, která mají nejvyšší propustnost. Horní síta jsou s otvory 4,5 x 10 a dolní síta s otvory 2,5 x 10. Tato síta jsou rozměrově blízká obilce ječmene, proto jejich čistící účinnost je velmi dobrá.
Velice důležité je čištění sít, které se dnes používá zpravidla kuličkové. Pryžové kuličky umístěné pod sítem oklepávají trvale síto, tím zespodu vyklepávají nečistoty uvízlé v sítu. Proti běžným kartáčům jsou podstatně jednodušší a neopotřebovávají se.
Následuje čištění vzduchem, kde jsou z proudu obilí odstraněny lehké nečistoty jako plevy, lehká zrna a části rostlin. Důležité je, aby vzduchová soustava byla dimenzována tak, aby byla schopna odstranit i nekvalitní lehká zrna.
V případě přítomnosti většího množství půlek nebo plevelů (např. svízel) je vhodné do čistírenské linky zařadit trier.
Moderní prvky
Proti všeobecně známým strojům jsou v současné době u nových strojů běžné některé nové prvky. Jde zejména o jednodušší konstrukce celého stroje. Tyto stroje jsou většinou složeny jako stavebnice z jednotlivých částí.
Podstatný rozdíl je v rozměrech, kdy nové stroje mají téměř nepatrné rozměry proti strojům starším. Další je pohon skříně se síty. Ten je prakticky vždy volnoběžný. Skříň se síty rozkmitávají vibromotory. Kromě jednodušší konstrukce podstatně klesá i příkon elektrické energie u tohoto pohonu.
Asi nejdůležitějším moderním prvkem, používaným na moderních strojích, je recirkulace vzduchu. To je systém, ve kterém většina vzduchu trvale obíhá ve stroji. V systému je zařazen ventilátor, odlučovač nečistot i další prvky. Velkou výhodou je minimální prašnost tohoto systému proti klasickým systémům, kterou ocení zejména obsluha, ale i hygienici a životní prostředí z hlediska odstranění prašnosti do okolí. Proti klasickým systémům podstatně klesá u těchto systémů i příkon elektrické energie. Např. u čističky o výkonu 10 t/hod. je příkon ventilátoru pouze 3 kW. Celkový příkon je necelých 5 kW.
Navíc u těchto systémů dostačuje menší zastavěný prostor, protože všechny prvky systému recirkulace jsou integrovány na stroji. Ze stroje je odváděn pouze přebytek vzduchu, který je potom čištěn se vzduchem z dalších zařízení.
Při použití těchto strojů není nutné po provoze vézt mohutná vzduchová potrubí a stavět odpovídající cyklony nebo filtry.
Doprava
Pokud jde o dopravní zařízení, zmíním se ve svém článku pouze o novém systému, kterým je vibrační dopravník. Je to zařízení pro šetrnou vodorovnou nebo šikmou dopravu. Dopravním elementem je trubka kruhová nebo hranatá, může to být i otevřený žlab. Tato trubka je uváděna do kmitavého pohybu, a tyto kmity zajišťují „poskoky" dopravu materiálu. Velice vhodná je tato doprava pro snadno poškoditelné materiály jako je slad i sladovnický ječmen. U dopravovaného materiálu nedochází k otěru, protože ten se po dnu posouvá „poskoky".
Při tom může být současně prováděno sušení, vlhčení a další operace. U nejnovějších vibračních dopravníků se díky využití fyzikálních principů podařilo podstatně snížit příkon elektrické energie. Např. dopravník o výkonu 20 t/hod. a délce 10 m má příkon pod 1 kW.
Jako poslední se ke kvalitě sladovnických ječmenů sluší dodat ještě to, co vlastně patřilo na začátek, a to je jejich kvalitní uskladnění. To by mělo zabezpečit, aby nedošlo ke snížení jeho klíčivosti. Spolehlivé je jeho uskladnění při aktivním větrání. To je možné nejenom v silech, ale i v halových skladech. Aktivním větráním je možné nejenom udržet dobrou klíčivost ječmenů, ale i provézt jeho dosušení a výrazně omezit množství škůdců. Naskladňovací vlhkost je možná i kolem 20 %.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down