08.08.2000 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den zemědělce měl v Jevišovicích pěstitelům řepky co nabídnout

Předváděcí akce Den Zemědělce – Den řepky, která proběhla počátkem července, byla ve znamení techniky pro sklizeň této plodiny. Akci společně pořádala odborná periodika Zemědělec, Farmář, Mechanizace zemědělství, Úroda společně s Agrodružstvem Jevišovice. Základní myšlenkou celé akce bylo nabídnout zemědělcům možnost, vyzkoušet si osobně stroje, které jsou na trhu, na jednom předváděcím místě v jeden den.

Po úvodních slovech následovalo samotné předvádění. První skupinu prezentovaných stojů tvořila technika pro přepravu obilí a semen. Firma Moreau Agri prezentovala francouzský návěs Brimont. Návěsy vyrábějí v tonážích od 12 do 32 tun. Představovaný návěs nesl označení BB 180 HEB. Jde o speciální vysokovyklápěcí návěs s celkovou hmotností 18 tun. Výsypná výška stroje je max. 3,3 m. Rozměry korby jsou délka 6m, 2,2 šířka a 1,2 výška. Firma Daňhel představila návěs Fast Corn (18 m3), který byl umístěn na univerzálním podvozku firmy Strom Export. Na podvozek lze nasadit vanovou nástavbu, dvoustranný sklápěč, nebo překládací korbu. Ve výrobě je i rozmetadlo hnoje a nástavba na kejdu. Předváděný podvozek byl charakterizován tonáží 210 tun.
Překládací návěs představila i firma P+L. Byla to značka Kinze, model 640 s maximální hmotností nákladu 17 tun. Podvozek je jednonápravový s flotačními pneumatikami. Požadavek na pneumatiky má také agregovaný tažný prostředek, který by měl mít dvojmontáže. Posledním předváděným modelem byl rovněž jednonápravový překládací návěs Horsch UW 160.
Akční představení postřikovací techniky
Velmi efektní bylo předjetí postřikovačů před tribunu. Jako by z porostu řepky najednou vyjely čtyři postřikovače s roztaženými rameny. Každému stroji byla poté věnována zvláštní pozornost při jejich technické specifikaci. Předveny byly dva samojízdné a dva návěsné postřikovače. Firma Marco Export představila samojízdný postřikovač Hardi Alpha Twin Force, firma Kverneland Czech poté návěsný postřikovač RAU. Dalším samojízdným postřikovačem byl stroj značky Tecnoma Laser 3000, který do Jevišovic přivezla firma Kaber. Posledním prezentovaným postřikovačem byl návěsný Blanchard od domácího distributora firmy Moreau Agri.
Sklízecí mlátičky ve středu pozornosti
Pořadí předvádění sklízecích mlátiček určila abeceda. Jako první tedy předjely stroje Case od firmy Motokov a.s. divize Agri. Tato značka je mezi veřejností známá především díky axiálním sklízecím mlátičkám. V Jevišovicích jsme měli možnost vidět dva modely a to slabší 2166 (240 k) a silnější typ 2188 (280 k, motor Cummins). Podrobně představovat axiální mlátičky by bylo pravděpodobně zbytečné. Za sedm let si na našem trhu našly mnoho uživatelů. Jen pro zajímavost, na našich polích jich jezdí více než 250.
Abecedně druhá v pořadí je značka Claas, kterou představil zástupce firmy Agrall. Model Claas Lexion 460 je největší vytřasadlovou sklízecí mlátičkou ve výrobě firmy. Mlátička byla vybavena lištou o záběru 7,6 m připravenou pro sklizeň řepky. Stroj je osazen tříbubnovým mláticím ústrojím APS (urychlovací, mláticí a odmítací buben). Motor Mercedes má výkon 300 k. Mlátička byla vybavena systémem Agrocom, který pomocí systémmu GPS určuje přesnou polohu stroje na poli. Pomocí dalšího softwaru potom může systém zpracovávat výnosové mapy.
Sklízecí mlátičku John Deere přestavila firma STROM Praha. Konkrétně to byl typ CTS. Jedná se o kombinaci klasického tangenciálního mláticího ústrojí a za ním umístěných dvou axiálních rotačních separátorů zajišťujících nejen oddělení zrna od slámy, ale ve své přední části i mlácení. Tento systém vyrábí firma John Deere více než deset let s tím, že posledních pět let je v nabídce i v evropských zemích, pro které se vyrábí v německém Zweibrückenu. Mlátička byla vybavena lištou o záběru 7,6 m, zásobníkem zrna s objemem 9 500 l a šestiválcovým motorem John Deere s výkonem při jmenovitých otáčkách 305 k.
Abecední los určil jako čtvrté v pořadí předvádění sklízecích mlátiček stroje značky Massey Ferguson, které u nás zastupuje firma Austro Diesel Bohemia. Byly opět dva, starší model MF 40 RS a od loňského roku dodávaná řada MF 7274 s klasickým mláticím ústrojím. Oba dva modely jsou vybaveny šestivytřasadlovým systémem. Posledně jmenovaná řada nahrazuje sklízecí mlátičky MF 38. Na všechny mlátičky MF jsou dodávány lišty Power Flow, které zajišťují rovnoměrný tok materiálu a zmenšují ztráty zvláště v řepkových porostech. Stroje jsou vybaveny šestiválcovými motory Valmet.
Agrotec Hustopeče prezentoval belgickou sklízecí mlátičku New Holland TX 66 SL, která je zároveň nejprodávanějším modelem mlátiček této značky u nás i v Evropě. Řada TX je ve dvou provedeních a to s označením SL (s vyrovnáváním sklonu do 17 %) a model TF (s pevnou sítovou skříní bez vyrovnávání). Model TX 66 je vybaven motorem Ford o výkonu 271 k, čtyřbubnovým mláticím ústrojím a lištou o záběru 6,9 m.
Třináct podmítacích souprav na jednom poli
Značná pozornost byla věnována také podmítacím soupravám. Při jejich představování se návštěvníci mohli seznámit nejen s podmítacím nářadím, ale i s traktorovou technikou, jež byla s nářadím agregována. Kromě klasických kolových traktorů rozličných značek byl k vidění i v našich zemích ne příliš obvyklý pásový traktor, konkrétně nevyhynulý dinosaurus mezi pásovými traktory Caterpillar Challenger. Nabídka podmítacího nářadí byla velmi široká a ačkoliv byl každé soupravě k představení vyčleněn pětiminutový blok, trvalo jejich předvádění více než hodinu. Ti, kdož vydrželi až do konce, měli možnost vidět na vyčleněném pozemku při práci všechny podmítací soupravy najednou, což je z pohledu porovnání jejich práce velmi zajímavé.
Na úplný závěr byla připravena exkurze do lisovny oleje Agrodružstva Jevišovice. Agrodružtvo hospodaří na výměře 4 600 ha zemědělské půdy se specializací na chov brojlerů, kterých ročně vyprodukují 7,5 mil. kusů. Kromě toho chovají 80 tis. prasat ve výkrmu a 580 kusů skotu. Své podnikatelské aktivity mají i na Slovensku, kde pěstují okolo 2 700 ha porostů kukuřice. Své místo v podniku samozřejmě má i pěstování řepky olejky bezorebnou technologií.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down