23.06.2000 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysočina oděná do červené barvy

Firma Motokov divize Agri připravila na svém předváděcím dnu značky CASE IH zajímavý přehled této zemědělské techniky. Netřeba ji příliš představovat, neboť se s ní mohou naši zemědělci potkávat již od roku 1992. Firma Motokov a.s. divize Agri, která značku Case IH u nás zastupuje připravila pro zemědělce již tradiční předvádění těchto červených strojů, tentokráte na velmi zajímavém místě v prostorách záložního vojenského letiště. To se nachází v těsné blízkosti pozemků Výrobně obchodního družstva Kámen na Pelhřimovsku, které bylo spolupořadatelem předvádění.

Na začátek akce všechny přítomné přivítal ředitel divize Agri, ing. Jiří Dvořák. Ve svém příspěvku v krátkosti zhodnotil působení firmy na našem trhu. V průběhu této doby se ukázalo, že ze značky Case si domácí trh nejvíce žádá traktorovou techniku a sklízecí mlátičky axiálního typu.
Technické zajímavosti
Před vlastním předváděním práce strojů proběhlo krátké představení nových nebo zajímavých strojů. Jedním takovým nepochybně je traktor Case MX Maxxum 135. Stroj je jedním z celé řady typu MX Maxxum, která dohromady čítá 6 modelů. Jeho využití v podniku je všestranné, zejména vhodný je pro dopravu. Další představený model CS 150 pochází z rakouského Sankt Vallentina, jelikož firma Case v roce 1997 tento výrobní závod zakoupila. Tuto řadu vyrábějí od 100 do 150 k. Opět jde o traktor s velkým rozsahem použitelnosti, zajímavostí jsou čtyři stupně otáček vývodového hřídele (tzv. ekonomický vývodový hřídel – 750 ot). Stroj byl agregován s rozmetadlem Anaburger HTS 20.79, které je jednou z možných variant výměnných nástaveb na univerzálním podvozku. Předjetý traktor MX Maxxum 150 měl ve výbavě také odpruženou přední nápravu. Tu ocení obsluha zejména při využívání traktoru v dopravě.
Třída MX Magnum
Traktory Case řady MX Magnum měly svoji premiéru již na sklonku minulého roku. Tehdy jsme měli možnost blíže se seznámit s nejsilnějšími zástupci klasických kolových traktorů Case. Řada MX Magnum zahrnuje celkem pět modelů. Jsou to MX 180, MX 200, MX 220, MX 240 a MX 270. Pod hradem Kámen jsme mohli obdivovat dva modely MX 200 a MX 270. Posledně jmenovaný model byl oceněn na letošním ročníku veletrhu Techagro cenou Grand Prix. Výkonově se traktory této řady pohybují od 204 do 306 k. Používají motory Case Cummins o objemu 8,3 dm3, u všech modelů kromě MX 180 je také mezichladič stlačeného vzduchu. U modelů 240 a 270 jsou navíc motory vybaveny elektronickým vysokotlakým vstřikováním a čtyřmi ventily na válci. Oproti předcházející verzi staršího traktoru Magnum mají nové MX Magnum motory uloženy o 50 cm dopředu a v rámu. To znamená, že se jednak změnilo rozložení hmotnosti (bez závaží 60 % na přední a 40 % na zadní nápravě) a další změnou je to, že motor není nosným prvkem rámu.
Díky vykrojenému rámu a nově řešené přední nápravě dosahuje traktor úhel natočení předních kol v až 55°. Poloměr otáčení stroje se tak dostal pod hranici 5 m, konkrétně 4,9 m.
Zajímavou technickou částí je převodovka Powershift s možností volby 18 rychlostí vpřed a 4 vzad. Na přání zákazníků je možné si zvolit převodovku s plazivými rychlostmi. Po tomto rozšíření se volba celkového počtu rychlostí rozšíří na 24 vpřed a 6 vzad. Pro rychlejší rozjezd řadí převodovka standardně od sedmého stupně, pakliže nebyl příslušný převodový stupeň zvolen obsluhou. Vybavení kabiny a uspořádání ovládacích prvků umožňuje obsluze stroj pohodlně obsluhovat. Objem vnitřního prostoru se zvýšil o 13 % a prosklená plocha se zvýšila o 10 % na 6,2 m2. Palubní deska se přesunula z klasického místa pod volantem do pravého předního sloupku kabiny. Panel před volantem se tak zúžil na 47 cm, čímž se zvětšil výhled na přední nápravu či na agregované čelní nářadí.
Case to je axiální …
Své místo při předvádění měly i sklízecí mlátičky. Přestože roční období a počasí znemožňovalo ukázku jejich práce, mohli se návštěvníci předváděcího dne seznámit i s touto technikou.
Zajímavé bylo společné představení tří axiálních sklízecích mlátiček, které jsou u nás právě na trhu. První v řadě stál typ 2166, který je vhodný do podhorských podmínek, kde se uplatňují lišty s menším záběrem, převážně 5,5 m. Podle slov zástupců firmy Motokov je u nás v provozu nejosvědčenější model 2188, který byl druhým strojem v řadě. Koncepčně je řešen obdobně jako model 2166. Trio sklízecích mlátiček uzavíral typ 2388, který je na našem trhu od loňského roku. Stroj se od ostatních liší zvětšeným výkonem motoru, třířetězovým vkládacím dopravníkem, 3 rychlostní převodovkou mlátícího bubnu, automatickou klimatizací v kabině a odlišně je řešeno i sání motoru.
… i tangenciální cesta
Modelem Cross Flow CF 80 představila firma CASE svoji novou sérii sklízecích mlátiček s tangenciálním uspořádáním mláticího ústrojí. Vyznačuje se především nově vyvinutým čtyřbubnovým mláticím a separačním systémem a více než 10 m2 čisticích ploch.
V nabídce jsou žací lišty o záběru 6 m, 6,6 m a 7,8 m. Zákazník má dále možnost volby mezi dvěma způsoby vedení žacího válu – elektromechanicky pracujícím systémem 3D Contour-Tracking a elektrohydraulicky pracujícím systémem Field-Tracking. Díky automatickému řízení opěrného tlaku a paralelnímu vedení žacího válu je snadná práce i v obtížném terénu.
Šířka mlátícího kanálu je 1630 mm. Mlátící ústrojí dosahuje až 90% oddělení zrna od příměsí. Bubny jsou naladěny na navzájem navazující otáčky. Hlavní mláticí buben má průměr 600 mm. Mlátící ústrojí s Inline – designem je seřízeno tak, aby otáčky jednotlivých bubnů na sebe plynule navazovaly a byly navzájem proporcionálně spojeny. Toto uspořádání je příčinou mimořádně šetrného zacházení se slámou pro potřeby lisování. Otáčky mlátícího bubnu jsou plynule seřiditelné v rozsahu 386 až 1250 min-1. Díky velkému rozsahu otáček není na mlátičku pro většinu plodin nutno přidávat redukční převodovku.
Obsluha ocení velmi moderně vybavenou kabinu se zasklenou plochou 5 m2. V mlátičce je šestiválcový vznětový motor s výkonem 300 k/224 kW a zdvihovým objemem 8,3 dm3.
Se strojem CF 80 má obsluha možnost zvolit buď odkládání dlouhé slámy na řádek za stroj nebo drcení a následné rozhazování drtě do celého pracovního záběru stroje. Přepínání mezi jednotlivými zařízeními je velmi snadné.
Dalším prezentovaným modelem byl typ 525 s motorem Perkins o výkonu 225 k. Mláticí ústrojí má tři části – mláticí, odmítací a separační. Ke komfortní obsluze stroje přispívá klimatizace a moderně řešená kabina.
Mammut není jen z historie
Od roku 1997 je ve výrobním programu firmy Case sklízecí řezačka Mammut. Model 7400, zapůjčil spolupořadatel VOD Kámen. Kromě tohoto modelu jsou v nabídce také slabší model 6900 (374 k) a silnější 7800 (480 k). Sklízecí řezačky používají vícenožový buben se 48 noži. Na předváděném modelu byl adaptován třímetrový sběrač píce PU 3000.
Pícninářskou techniku doplňovaly také lisy. Konkrétně to byl největší vyráběný model 550 s rozměry lisovacího kanálu 1,2 x 0,85 m. Stroj byl vybaven sběračem se šířkou záběru 2,2 m, čímž jej můžeme použít i pro sběr slámy ze širokých řádků. údržbu velmi usnadňuje centrální mazací systém lisu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down