V roce 1655 byl objeven Titan, největší Saturnův měsíc, v Paříži zemřel Cyrano de Bergerac a Británie se zmocnila Jamajky. V tom samém roce obsadila švédská armáda Polsko a zároveň válčila i s Ruskem. Jen pár let před tím skončila třicetiletá válka, v níž se švédská vojska „řezala“ kde s kým, a nutno dodat, že vcelku úspěšně. České země a řada dalších by mohly vyprávět. Pozdějšímu tažení švédských vojsk určitě pomáhala i děla, která se od roku 1655 do roku 1800 vyráběla ve švédském Överumu. Tamní továrnu založili holandští a belgičtí imigranti, konkrétně De Trij se svými přáteli.
A proč se usadili právě v Överumu? Hlavním důvodem byla síla toku, který spojoval horní a dolní jezero s rozdílem hladin 19 metrů. Voda protékající kovárnou a pak i dílnami poháněla buchar a později i další stroje. Druhým důvodem bylo tamní naleziště železné rudy a třetím dřevené uhlí, jímž se topilo v pecích a které pro továrnu pálili okolní farmáři.
Přesně po 360 letech se na toto místo vypravila redakce týdeníku Zemědělec společně se zástupcem české společnosti PEKASS Praha a oblastním manažerem koncernu Kongskilde pro střední a východní Evropu. Cílem tříčlenné expedice byly pluhy Överum, které se zde vyrábějí od roku 1850.
Výhradním dovozcem pluhů Överum do České republiky je společnost PEKASS. Její nabídka je velice široká, od nesených tříradličných jednostranných pluhů pro menší farmáře až po desetiradličné nápravové modely pro velké zemědělské podniky. „Během více než dvaceti let se potvrdilo, že pluhy Överum splňují požadavky českých zemědělců na výkon, kvalitu a malý příkon,“ říká Ing. Josef Vedral, produktový manažer společnosti PEKASS. „Jde o konstrukčně jednoduché stroje z kvalitní švédské ocele s příznivým tahovým odporem. Charakteristickým znakem návěsných pluhů jsou opěrná kola umístěná vzadu za rámem, jež při orbě ideálně dotěžují zadní nápravu traktorů. Výrazně se tak snižuje prokluz i spotřeba nafty.“*
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 27.