Hospodaření na půdě by mělo být prováděno tak, aby bylo udržitelné. Nadměrné zhutnění půdy představuje limitující překážku pro zvyšování výnosu všech pěstovaných plodin. Samozřejmě vůbec nejlepší je předcházet vzniku zhutnělých vrstev v půdě, ať již organizací pojezdů po pozemcích, či vhodným obutím strojů nebo využíváním pásových podvozků.
Nicméně utužené vrstvy se v půdě vyskytují jako důsledek velkovýrobních technologií z minulosti. Patrný je tento jev jak na omezeném vzrůstu plodin, tak na výskytu jezer vody nebo na půdních sondách. Pro eliminaci utužení se mohou využívat hloubkové kypřiče se speciálními pracovními orgány, které provádí zvedání půdy. V důsledku toho dochází k praskání a lámání utužených půdních vrstev. Ve vzniklých vertikálních zlomech se může pohybovat voda a vzduch oběma směry. Za sucha tak jsou kořeny rostlin zásobovány vzlínající vlhkostí, zatímco za nadměrných srážek může voda odtékat do spodních vrstev a netvoří „jezera“.
Další možností jsou dlátové pluhy, které provádí zpracování půdy v celém horizontu. Dnes díky existenci výkonných a zároveň i dobře vybavených kolových i pásových traktorů může být nasazení dlátového pluhu kombinováno s ukládáním hnojiva anebo probíhá zároveň s povrchovým zpracováním půdy již na takové úrovni, že následující operací může být rovnou výsev ozimé řepky. Kořeny řepky pak mohou využívat hluboce zpracované půdy pro nerušený vývoj.
Pokud bude hluboké kypření půdy prováděno správně a pravidelně, přinese v následujících pracovních operacích snížení přirozeného odporu půdy, ozdravení půdního profilu s lepší disponibilitou živin pro rostliny a lepším využití hnojiv a též vyšší odolnost rostlin při výskytu extrémních výkyvů počasí. To v celkovém souhrnu vede ke stabilizaci výnosů a efektivity podnikání v dlouhodobém horizontu.*