01.12.2015 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pohlednice z Hannoveru

Značka New Holland na výstavě Agritechnica 2015 v Hannoveru představila svůj aktuální sortiment v plné síle. Na stánku o celkové ploše přesahující 3.000 m2 byli k vidění zástupci všech modelových řad sklízecích mlátiček, sklízecí řezačka a tři lisy, které doplňovalo 12 traktorů s výkony od 25 do 435 koní a dva nakladače.

Centrum expozice tvořily tři základní kameny nabídky techniky New Holland. Motor Cursor 16 s titulem Diesel of the year 2014, splňující emisní normu Tier 4B pouze s pomocí technologie SCR, jehož menší sourozence najdete ve všech produktech New Holland s výkonem zhruba nad 110 koní. Na motor navazovala vlajková loď značky New Holland, sklízecí mlátička CR10.90, jenž drží aktuální světový rekord ve sklizni obilovin na úrovni 797 tun zrna za 8 hodin práce. Poslední do trojice pak byl aktuální „Stroj roku 2016“, traktor New Holland T7.315 Heavy Duty, jenž oblíbenou řadu traktorů T7 posouvá až za hranici výkonu 300 hp.

Ale pojďme postupně. U motorů se pro zákazníky New Holland vlastně nic nemění. Stále se mohou spolehnout na to, že i nové motory nasávají čistý vzduch plný kyslíku, hoření tak probíhá za vysokých teplot a je proto velmi čisté – vzniká minimum sazí a tudíž nepotřebujeme filtr pevných částic. Z chemické energie ukryté v palivu kvalitním hořením získáváme maximum energie mechanické, kterou využíváme především pro pohon strojů, protože nemusíme složitě chladit velké množství výfukových plynu, které bychom vraceli zpět do sání motoru. Nadlimitní množství oxidů dusíků NOx, které způsobují kyselé deště, je neutralizováno v novém systému katalyzátorů SCR na životnímu prostředí přirozené látky. Proto jsou motory FPT živé, výkonné a hospodárné. Přání zákazníků New Holland plní jednoduše bez zbytečně složitých a nákladných systémů.

Nový motor Cursor 16

Nový motor Cursor 16 se na stánku nacházel hned ve dvou strojích, sklízecí mlátičce CR10.90 a sklízecí řezačce FR780, které dodává plných 775 koní. Pro využití v řezačce je navíc speciálně vyladěný také na Eco režim, který umožňuje pracovat od 1700 do 1800 otáček při společností DLG ověřené spotřebě 0,5 litru paliva na tunu řezanky, tj. nejlepší spotřebě ve své třídě (Testován model FR650 při délce řezanky 8mm). Motor je také až neskutečně živý, takže náhlé změny v zatížení mu nečiní žádný problém.

Sklízecí mlátičky

U sklízecích mlátiček asi nejvíce změn proběhlo u oblíbené řady klasických vytřásadlových mlátiček řady CX, které na výstavě reprezentoval druhý nejvýkonnější model CX8.85. Mlátičky mají novou kabinu, která obsluze poskytuje příjemných 3,7 m3 prostoru a hlučnost se podařilo omezit na 73 dB(A). Dále asi nemá smysl kabinu popisovat, protože je to jako s krásnou ženou, je lepší ji vidět na vlastní oči než o ní jen číst. Čtyři sta padesát koní mlátičce poskytuje dostatek výkonu, aby mohla bez problémů pracovat s lištou o záběru devět metrů, což máme vyzkoušené v praxi z testování jednoho z prvních kusů se kterým jsme sklidili celkem 450 ha s maximálním denním výkonem 42 ha a průměrnou spotřebou včetně přejezdů 15,3 litru. Aby mlátičky zvládala vyčistit množství zrna dodaného devítimetrovou lištou, je vybavená sítovou skříní Opti-Clean ze sklízecí mlátičky CR, jenž je doplněná o systémy kompenzující podélné náklony Opti-Speed a Opti-Fan. Vyšší výkonnosti pak odpovídá také větší zásobník o objemu 12500 litrů a rychlejší vyprazdňování. Na přání je možné mlátičku osadit předním pásovým podvozkem SmartTrax s odpružením.

Nejžhavější novinka expozice

U zástupce nejmenších sklízecích mlátiček, modelu TC5.80 byla prezentovaná nová lišta určená pro sklizeň fazolí, sóji a polehlých plodin obecně s označením UltraFlex a záběrem 6,1 m. O sklízecích mlátička bychom mohli psát ještě poměrně dlouho, ale pojďme se věnovat také trochu traktorům, protože právě traktory u značky New Holland přinesly nejžhavější novinku expozice – na Agritechnice oficiálně představený traktor T7.315 Heavy Duty, který záhy získal prestižní ocenění Stroj roku 2016.

Stroj roku 2016

Největší dva modely oblíbené řady traktorů T7 šahají maximálním výkonem až nad hranici 300 hp a vyplňují tak určitou mezeru mezi traktory T7.270 a řadou T8. Z řady T7 přebírají především motor o objemu 6,7 litru, plynulou převodovku AutoCommand, která byla pro využití v modelech Heady Duty zesílená, celou kabinu a ovládání. Z vyšší řady pak traktory HD přebírají přední nápravu a do určité míry „zadek“ a celý traktor tak dosahuje hmotnosti 10 500 kg. Pro přenesení výkonu na podložku může využít pneumatiky o šířce 900 mm a maximální výšce 2170 mm, které poskytují dostatečnou styčnou plochu. Pokud jde o výkon, jdou modely HD trochu proti proudu, protože nemají k dispozici žádné navyšování výkonu. 290 respektive 315 koní maximálního výkonu je tak k dispozici i pro klasické polní práce jako je orba.

Pro ovládání traktoru samozřejmě slouží loketní opěrka SideWinder II s multifunkční pákou a dotykový monitor IntelliView IV. Prodloužené směny uběhnou příjemně nejen díky skvělým novým sedačkám, špičkovému LED osvětlení, ale také dvěma funkcím, které podporují automatizaci. První z nich je ISOBUS 3, jenž umožňuje nejen ovládat závěsný stroj přes monitor traktoru, ale také umožňuje závěsnému stroji ovlivňovat traktor. Ideální využití je například při práci s vysokotlakým lisem, který dokáže při nárůstu zatížení traktor zpomalit a jakmile zatížení pomine, lis si sám traktor zrychlí, aby byl stále vytížený na 100%. Druhou funkcí je pak nová souvraťová automatika, která umožňuje si úkon prováděné na souvrati nahrát tak, jak jste byli zvyklí, ale také je upravovat v monitoru nebo přímo z monitoru zadat bez nutnosti nahrávání.

Traktory T7 měly vždy pevné místo také v dopravě. Modely HD nejsou výjimkou a tak mají k dispozici systém ABS, který na kluzkých vozovkách zkracuje brzdnou dráhu soupravy a zachovává její ovladatelnost i při intenzivním brzdění, kdy jsou jinak kola plně zablokovaná a souprava se nezadržitelně sune vpřed mimo vozovku. Věříme, že nám objednané traktory řady T7 Heavy Duty brzy dorazí a budeme vám je moci aktivně předvést v rámci Demo programu či alespoň staticky v Brně na výstavě Techagro 2016.

Ing. Aleš Petr

AGROTEC, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down