12.02.2016 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektivní secí stroj pro rychlé setí

Velkou expozici měla na výstavě Agritechnica firma Kuhn. Její sortiment byl orientován převážně na pícninářskou techniku, nechyběly však ani stroje pro zpracování půdy a setí. Jedním z perspektivních pro podmínky ČR byl i secí stroj Espro 6000 R.

Kuhn Espro  je novinkou loňského roku a v ČR má již svého prvního zákazníka. Je vyráběn v záběru 3 a 6 metrů,  čemuž odpovídá modelové označení Espro 3000 a Espro 6000 R. A jaké jsou základní přednosti nového secího stroje? Výrobce uvádí především vysokou rychlost setí (až 17 km/h) a současně nízkou potřebu výkonu tažného prostředku (od 200 k pro šestimetrovou verzi) a od toho se odvíjí i příznivá spotřeba paliva. Faktem je, že oněch 200 koní je poplatných pro příznivé půdní podmínky, reálná potřeba výkonu bude tak o 50 k vyšší.

 

Pracovní sekce

 

Možnost vyšší pracovní rychlosti vychází z koncepce stroje, který je konstruován jako tažený. První provozní sekci tvoří pneumatikový pěch, za ním jsou dvě řady talířů, které upravují povrch půdy a dále následuje další pěch s předsazenými koly. Finální sekci reprezentují dvě řady dvojkotoučových secích botek doplněných zamačkávacími kolečky a zavlačovači. Značný rozestup obou řad pěchů má podstatný vliv na stabilitu stroje a tím i možnost rychlejší jízdy při setí. Velký průměr pneumatik u druhého z pěchů (900 mm) zase snižuje valivý odpor a tím energetickou náročnost stroje. Předsazení kol pěchu omezuje náchylnost k zanesení při práci v mokré půdě.

 

Pružné uložení

 

Talíře půdozpracující sekce mají průměr 460 mm, což jim propůjčuje dobrý mísicí efekt. Jsou uloženy po dvojici na jedné slupici, která je k rámu uchycena přes čtveřici  pryžových elementů. To je v praxi jednoduché a spolehlivé řešení. U přední řady talířů lze nastavit i úhel, pod nímž vnikají do půdy, a tím se přizpůsobit pracovním podmínkám.

Podobný systém uchycení, jaký mají slupice půdozpracujících talířů, mají i držáky secích botek. Systém uložení se nazývá CROSSFLEX a přes čtveřici polyuretanových válečků je zabezpečen jak přítlak, tak odpružení každé ze secích botek, za níž jsou na stejném držáku umístěna ještě utužovací kolečka, a proces setí je finalizován zavlačovačem.

 

Snadné seřízení

 

Nastavení hloubky práce talířové i secí sekce je jednoduché a provádí se pomocí vymezovacích podložek pod hydraulickými válci.  Díky elektropohonu výsevního ústrojí je jednoduché i nastavení výsevku, které se provádí s využitím ISOBUS terminálu VT 50, nebo CCI 200, či jiného, který je ISOBUS kompatibilní. Zapínání a vypínání výsevního ústrojí lze řídit též v rámci souvraťové automatiky, kdy při dojíždění k souvrati je výsevní ústrojí vypnuto, současně se zvednutím půdozpracující talířové sekce. Při najíždění do záběru je výsevní ústrojí naopak zapnuto ještě předtím, než jsou talíře spuštěny do pracovní polohy.

Osivo je dávkováno ze zásobníku s objemem 3500 l, proudem vzduchu vyvozeným hydrostaticky poháněným ventilátorem je vedeno do rozdělovací hlavy a následně k secím botkám. Rozdělovací hlava je jedna v případě tří- i šestimetrového záběru stroje.

 

Rychle a efektivně

Současné zemědělství směřuje ke stále vyšší výkonnosti a tím i rychlosti prováděných prací. Tak, jak je snaha rychle sklízet úrodu s ohledem na dosažení optimální kvality produkce, tak je tendence k rychlému setí, protože počasí posledních let bývá velmi nestabilní. Secí stroje Kuhn Espro jdou popisovaným trendům vstříc. Vysoká rychlost setí znamená vysokou výkonnost a jistotu v uložení osiva do půdy ve správném agrotechnickém termínu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down