Firma Multos je zaměřena na užší nabídku prodávané techniky, které se však detailně věnuje. V jejím portfoliu jsou především kloubové nakladače Schäffer a půdozpracující technika Dal-bo. Doplňek představují stroje Fransgard určené jak pro lesní aplikace, tak pro zemědělství.
Zajímavé stroje ze sortimentu firmy Multos byly předvedeny i na letošním Techagru. Z techniky Dal-bo poutaly pozornost především válce Maxiroll, které jsou u nás neprodávanější součástí sortimentu. Nejde totiž jen o válce, ale díky možnosti agregace s různým typem předřazené pracovní sekce je lze použít nejen pro klasické válení po zasetí, ale i přímo do hrubé brázdy, na strniště i do travního drnu. Nejčastější předřazenou sekcí bývá pružný smyk, mohou to být ale i kultivační brány, prutové zavlačovače (s předřazenou smykovou lištou), nebo nožový válec pro nařezání rostlinných zbytků.
Vlastní válce mohou být též různého provedení. Nejčastěji jako cambridge a crosskill, ale též v provedení cross-combi s vyšší agresivitou při drcení hrud. Kruhy válců mohou být buďto v klasickém provedení, nebo ve verzi Snowflake se zvýšenou odolností a zárukou prodlouženou na šest let. Alternativou jsou i těžké luční válce určené pro rovnání trvalých travních porostů s možností přísevu.
Válce Maxiroll mají systém hydraulického přítlaku, který umožňuje, že krajní sekce jsou vždy stejně zatíženy jako sekce střední, jejíž hmotnost je zvýšena o váhu přepravního podvozku. V hydraulickém systému jsou akumulátory se stlačeným dusíkem, které zachytávají rychlé a intenzivní rázy, pro kopírování jsou sekce válců vybaveny centrálním zavěšením. Válce Maxiroll jsou vyráběny v záběru od 3 do 12,3 m a vybavené jednou až pěti sekcemi.
Široká nabídka nakladačů
Sortiment kloubových nakladačů Schäffer se příliš nemění, a tak největší zajímavostí jsou velké kloubové teleskopy 9630T a 9660T, které se svojí nosností (až 5,3 t) a výškou zdvihu (až 6,1 m) přibližují klasickým manipulátorům, avšak zachovávají si výhodu centrálního kloubu, a tím i lepších manévrovacích schopností. Nejvýkonnější model 9660T je vybaven čtyřválcem Deutz o výkonu 157 k a jeho hydrostatické pojezdové ústrojí může pracovat ve třech režimech s nejvyšší rychlostí jízdy nově posunutou na 40 km/h. Rychlá je i pracovní hydraulika, díky hydrogenerátoru s průtokem 172 l/min a regulaci Load Sensing jde provádět několik operací teleskopu současně.
Novinkou v rámci ČR je nejmenší zástupce teleskopických kloubových nakladačů Schäffer, model 2345T. S výškou 2,1 m, šířkou 1,3 až 1,6 m a vnějším poloměrem otáčení jen 2,55 m je vhodný zejména do objektů s omezenou průjezdností, jako jsou stáje, sklady či přípravny krmiv. Nosnost 1,9 tuny a výška zdvihu necelých 3,5 metru přitom postačují pro běžné činnosti, jako je nakládání KMV či menší dopravní techniky.
Jednoduchý obraceč
Zajímavým strojem, zejména v letech sklizně vlhké slámy, je shrnovač a obraceč řádků Franagard SV-250-09. Je vyráběn ve dvou variantách. Ta jednodušší používá jen prstový sběrací a obracecí rotor, který provzdušní a obrátí řádek píce (nebo častěji slámy) a uloží jej ve stejném záběru zpět (šířka nově vytvořeného řádku může být omezena formovacími plechy).
Druhá varianta mající v modelovém označení přídomek SE používá hydrostaticky poháněný shazovací pás. Tím se z obraceče stává shrnovač, který umí rostlinný materiál odkládat na levou či pravou stranu. Výhodou stroje je prstový sběrač, který snižuje možnost kontaminace sbíraného materiálu, zejména kameny či jiným anorganickým materiálem. Stroj lze využít k obracení a shrnování sena, slámy, jetele, vojtěšky, luskoobilních směsek a dalších plodin.*